TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter






Forum grupa: Inne związane z branżą

Hotel nie ma prawa zatrzymać dowodu osobistego gościa!

Data wysłania: 2008-08-27 14:52 Autor: Czytelnik IP automat

Aktualność:
Na łamach Gazety Prawnej pojawiło się pytanie, które nie do końca dobrze świadczy o polskich obiektach, które broniąc się przed niepłacącymi klientami czasami przekraczają granicę prawa.

Na łamach gazety czytelniczka opowiedziała jak podczas wakacyjnego pobytu w nadmorskim hotelu, została zmuszona przez recepcjonistę do oddania dowodu osobistego celem spisania danych do meldunku. Gdy następnego dnia po przyjeździe poprosiła o jego zwrot, recepcjonista odmówił, tłumacząc, że odda jej dowód w dniu, kiedy będzie wyjeżdżała, czyli po tygodniu pobytu. Wydało jej się to dość dziwne, ale nie chcąc się sprzeczać, zostawiła dowód.

Takie postępowanie recepcji obiektu było niezgodne z polskim prawem.

Recepcjonista bowiem nie miał prawa zatrzymywać dokumentu. Nie miał również żadnych podstaw prawnych, żeby zażądać od gościa hotelu pozostawienia dowodu osobistego na czas trwania jego pobytu. Takie bezprawne zatrzymanie dowodu osobistego jest zagrożone karą ograniczenia wolności bądź też grzywną. Osoba, która przyjeżdża do domu wczasowego albo wypoczynkowego, pensjonatu, hotelu, motelu, domu wycieczkowego, schroniska, pokoju gościnnego, campingu lub na strzeżone pole biwakowe bądź do innego podobnego zakładu, jest zobowiązana zameldować się na pobyt czasowy przed upływem 24 godzin od chwili przybycia. Ów obowiązek wynika bezpośrednio z ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Zameldowania należy dokonać u kierownika zakładu lub upoważnionej przez niego osoby. Jeśli chodzi zaś o osobę przebywająca w określonej miejscowości w celach turystyczno-wypoczynkowych poza wymienionymi zakładami jest zwolniona z obowiązku zameldowania się, jeśli jej pobyt w danej miejscowości nie przekracza 30 dni.

Zgodnie z art. 33 przedmiotowej ustawy nie wolno zatrzymywać cudzego dowodu osobistego, za wyjątkiem przypadków, które zostały określone w ustawie. Żaden spośród przepisów powyższego aktu prawnego, który odnosi się do obowiązku zameldowania wczasowiczów oraz turystów nie przewiduje możliwości zatrzymania tegoż dokumentu w pensjonacie lub też w hotelu na czas trwania pobytu w danym ośrodku. Jest to jednoznaczne z faktem, że żądanie recepcjonisty opisane w pytaniu było całkowicie bezprawne i winno spotkać się z odmową gościa hotelowego. Warto także zaznaczyć, że zgodnie z art. 55 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, kto zatrzymuje cudzy dowód osobisty podlega karze ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo karze grzywny.

Podstawa prawna: art. 33 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 993 z późn. zm.).

    • Recepcjonista nie może żądać pozostawienia dowodu! 

      [2008-08-27 14:52 87.206.228.*]

      Prowadziłem kiedyś hotel. Bywali goście, którzy sami dowody zostawiali, jako zabezpieczenie zapłaty. Potem miałem pełną szufladę dowodów - i brak kasy na pensje dla recepcjonistów. Początkowo byłem tak naiwny, że na na adres wystawców dowodów lub na policję wysyłałem zawiadomienia, iz takiegoitakiego dowód nie został skradziony ani zgubiony, lecz wyłudził usługi hotelowe. Nieoficalnie dostawałem odpowiedzi, żebym spadał, albo procesował się o te 150-200 zł.
      Zrezygnowałem z pracy w tej branży... ##   odpowiedz »

      • Śmiechu warte... 

        [2008-08-28 15:12 89.76.158.*]

        Taaak.
        U nas płaci się z góry, a rezerwuje się zadatkiem przelewanym na konto.
        A tak w ogóle to nie można w Polsce legalnie wynajmować np pokoju gościnnego nie łamiąc tysiąca bezsensownych przepisów. Bo gdyby wszystkie przepisy przestrzegać i wszystkich świętych zadowolić to rzecz nie ma sensu... Więcej pieniędzy i czasu wyda się na wypełnienie tych durnych przepisów niż to wszystko warte.
        A więc jedno szczęście że istnieje cała szara strefa babć wynajmujących pokoje w swoim mieszkaniu letnikom, bo inaczej kto by przyjeżdżał na wczasy... 10 % chętnych w hotelach, kilka % pod namiot i koniec...
        A to Polska właśnie.   odpowiedz »

    • Recepcjonista nie może żądać pozostawienia dowodu! 

      [2008-08-28 14:53 87.105.104.*]

      ##   odpowiedz »

    • Recepcjonista nie może żądać pozostawienia dowodu! 

      [2008-08-28 14:53 87.105.104.*]

      ##   odpowiedz »

    • Recepcjonista nie może żądać pozostawienia dowodu! 

      [2008-08-28 21:01 195.116.43.*]

      To oczywisty nietakt ze strony recepcjonisty, ale niedawno czytałem o nagonce na hotelarzy, którzy żądali zapłaty z góry za określony pobyt i też uznano to za niedopuszczalne. Kiedy do cholery, ktoś weźmie w obronę hotelarzy. Tylko proszę mi nie mówić, iż są sądy. Oskubanie hotelarza przez klienta jest uznane za małą szkodliwość, sam tego doznałem.
      Jestem skategoryzowany trzygwiazdkowym hotelem. Dopuki ja płacę podatki, również od nieruchomości-horendalne, doputy to ja będę decydowałczy biorę z góry czy z dołu. I proszę mi odebrać kategoryzację. Mam w ofercie 7-dniowy pakiet pobytowy z wyżywienie. Jest on oczywiście korzystniejszy niż wynika z cennika. Jezeli ktoś sie decyduje na pakiet to ma zapłacic z góry za cały pobyt. Nie wziąłem z góry, klient skrócił pobyt i nie zapłacił jak z cennika tylko jak z pakietu rozpakietowanego. Nie chodzi mi o te parę złotych tylko o fakt takiego chamskiego cwaniactwa. Uwielbiam hotelarstwo, uwielbiam ludzi ale dla chamstwa jestem i pozostanę chamem. ##   odpowiedz »

      • Hotel nie może, biuro podróży nie może... 

        [2008-08-28 22:07 87.206.228.*]

        Uwielbiam te "praworządne" dyskusje, że recepcjonista nie może, uczciwych biur podróży nie ma itd. Z moich przygód z hotelarstwem: pracownik międzynarodowego koncernu mieszka u mnie i firma co tydzień rozlicza faktury za noclegi, jedzenie, telefony itd. Facet wyjeżdża a firma odmawia zapłaty. Bo "nie był upoważniony do podpisywania faktur", poza tym okazało się że ma "żółte" papiery...
        Moja żona jeszcze trzyma się branży, jako agent turystyczny. Ostatnio "popłynęła" jakieś pięć tysięcy na facecie, który w piątek telefonicznie i mailowo zamówił last minute, miał w sobotę zapłacić a w poniedziałek z rodziną polecieć. Nie tylko "zmienił plany", ale przestał odpowiadać na maile i telefony. Gdy z cudzego telefonu go dopadłem, zażyczył sobie przesłania "orginałów dokmentów" bo "ma poważne podejrzenia próby wyłudzenia". Akurat gdy dostaliśmy po raz kolejny zwrot nie odbieranego listu poleconego, do niego kierowanego.
        Jakiś "inteligentny inaczej" prawnik nam wyjaśnił, iż mamy spadać, bo przecież facet żadnej umowy nie podpisał...
        W innej sprawie leży przede mną odpis pisma sądowego do mojego dawnego wspolnika, o odrzuceniu jego zażalenia. Że miał 7 dni na złożenie zażalenia, złożył je w sądzie 5 dnia, ale sąd uznał że właściwy jest inny sąd i przesłał zażalenie po następnych 6 dniach, więc po terminie...
        Takich przypadków są dziesiątki. Sąd cywilny półtora roku zastanawia się czy jest właściwy, uznaje że jednak sąd gospodarczy, ten już tylko rok targuje się co do opłat sądowych i na pierwszej rozprawie uznaje że właściwy byłby sąd polubowny. Gdy proszę o zwrot opłat, pokazuje mi sąd figę, wyjaśniając iż zgodnie z artykułem... było to możliwe zanim doszło do pierwszej rozprawy.
        Już wolę "chłopców z Piaseczna" - jak ich młodzież zaczęła rozrabiać, wyszedł z restauracji jeden z bossów, zawsze płacący rachunki (ani nie wspolnik, ani daniny nie płaciłem) i im wytłumaczył, że w tym samym miejscu nie wypada jeść i srać, mają więc zapłacić rachunki i za rozbite naczynia...   odpowiedz »

    • Recepcjonista nie może żądać pozostawienia dowodu! 

      [2008-08-29 11:12 79.186.123.*]

      To jest właśnie To!!! klient może wszystko a my nic wyśpi się zje nie zapłaci i odjedzie a my dalej zapieprzamy na podatki na zaiksy i stoarty itp. i nie możemy nic zrobić bo "mała szkodliwość czynu" !!!##   odpowiedz »

      • Recepcjonista nie może żądać pozostawienia dowodu! 

        [2010-03-10 20:59 77.254.213.*]

        tak! i za takich nieuczciwych klientów dopłaca właśnie personel recepcji!   odpowiedz »

    • Recepcjonista nie może żądać pozostawienia dowodu! 

      [2008-08-30 17:00 81.190.142.*]

      Mam 2 pytania:
      1. Czyli jak?- Nie można brać od klienta zaliczki za rezerwację a w dniu przyjazdu całej sumy z góry za cały pobyt?
      2. Czy nie można zatrzymać dowodu osobistego, kiedy klient wypożycza sprzęt pływający? jeśli nie można - jakiego zabezpieczenia można żądać za wynajęcie np. roweru wodnego? Za każdym razem weksla, albo kaucji gotówką?

      Proszę o odpowiedź ludzi z branży##   odpowiedz »

    • Recepcjonista nie może żądać pozostawienia dowodu! 

      [2009-10-24 15:46 91.94.88.*]

      USTAWA

      z dnia 10 kwietnia 1974 r.

      o ewidencji ludności i dowodach osobistych.
      Rozdział 10

      Przepisy karne

      Art. 53. (uchylony).

      Art. 54. (uchylony).

      Art. 55. Kto:
      1) uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego,
      2) zatrzymuje cudzy dowód osobisty,
      3) nie zwraca dowodu osobistego w razie utraty obywatelstwa polskiego,
      4) nie zawiadamia o znalezieniu dowodu osobistego w przypadku, o którym mowa w art. 42 ust. 2,
      5) nie zwraca znalezionego dowodu osobistego w przypadku, o którym mowa w art. 42 ust. 3,
      podlega karze ograniczenia wolności do 1 miesiąca(1) albo karze grzywny.   odpowiedz »

    • Recepcjonista nie może żądać pozostawienia dowodu! 

      [2010-08-20 16:05 94.68.7.*]

      INTER HOLIDAYS !!

      Grecja - Nie polecam !! nic sie nie zgadza z oferta ! podroz zamiast 27 h to 34 h zamiast przez Macedonie to przez Bulgarie ..... hotel calkowicie inny ! w innym miescie ! tragedia ..... nic z tym nie chca zrobic .... oszusci i nic wiecej .... przejazd autokarem ktory sie rozpadal !! W hotelu smierdzi i jest brudno !!!!!

      nigdy wiecej "wakacji" z tym biurem .....   odpowiedz »

 
     

Forum gorące tematy

Forum gorące tematy
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję