Forum turystyczneTurystyka forum
Biura turystyczne
Baza turystyczna
Turystyka biznesowa
Turystyka krajowa
Turystyka zagraniczna wyjazdowa
Transport
Gastronomia
Turystyka zagraniczna przyjazdowa
Turystyka na świecie
Inne związane z branżą
Temat dowolny
Forum grupa: Biura turystyczne

Wątek: Zmiany na rynku - Triada nie jest już liderem wśród touroperatorów w Polsce
Autor: Czytelnik IP automat.*
Data wysłania: 2009-12-04 15:21
Temat: Zmiany na rynku - Triada nie jest już liderem wśród touroperatorów w Polsce
Treść: Aktualność:
Na pozycji lidera, wśród biur podróży w Polsce, znajduje się obecnie Itaka, która zajęła to miejsce kosztem Triady, wybieranej w poprzednich latach najchętniej.

Sprzedaż w całej branży spadła o ok. 10%. Itaka zwiększyła w tym roku przychody o 200 mln zł. W 2010 roku o miejsce w czołówce biur podróży walczyć będzie również Exim Tours.

Touroperatorzy maja też w planach poszerzanie oferty o nowe, luksusowe lokalizacje.

Pozycję Triady, która w ciągu ostatnich lat była na pierwszym miejscu na wartym ponad 3 mld zł rynku czarterowej turystyki wyjazdowej, zajęła w tym roku Itaka. Tak wynika ze wstępnego podsumowania sprzedaży 2009 r. obu firm zgodnie z którym Itaka osiągnęła lepszy wynik. Za główne kryteria uznano przychody firmy i liczbę obsłużonych turystów.

Jak stwierdził Piotr Henicz, wiceprezes Itaki - W tym roku udało nam się osiągnąć 47-proc. wzrost obrotów, które przekroczą 700 mln zł. Zwiększyliśmy liczbę klientów. W 2008 r. wysłaliśmy na wakacje 228 tys. osób, a w tym 286 tys. Spodziewamy się też dodatniego wyniku finansowego. W poprzednim roku Itaka zajmowała trzecie miejsce z obrotami w wysokości 518 mln zł, podczas gdy Triada zakończyła ubiegły rok obrotami na poziomie 556 mln zł, przyznając, że w tym roku jej obroty mogą być niższe. Jak stwierdził Jacek Dąbrowski, dyrektor finansowy w Triadzie - W 2008 r., kiedy duża część touroperatorów mówiła o zyskach, a w rezultacie wykazała stratę, my osiągnęliśmy zysk netto ponad 8 mln zł. Zawsze zależało nam na wysokiej sprzedaży, ale nie kosztem wyniku finansowego.

Wiceliderem na polskim rynku jest TUI. Z raportu spółki TUI Travel, do której należy TUI i Scan Holiday, biura zanotowały w Polsce w tym roku 291 mln zł obrotu i 35 mln zł straty. W 2008 r. TUI miało obroty na poziomie 537 mln zł.

Z kolei biuro Exim Tours z obrotami w wysokości 260 mln zł był w pierwszej szóstce w ubiegłym roku. W obecnym jest prawdopodobnie na miejscu trzecim i wyprzedzając biuro Neckermann, które zanotowało spadek obrotów z 360 mln zł w roku poprzednim do 325 mln zł. Piotr Czorniej z Exim Tours stwierdził - Odnotowaliśmy 30-proc. wzrost obrotów, szacujemy, że sięgną 340 mln zł. Przyznaję, że mieliśmy problem z utrzymaniem marż i musieliśmy obniżyć ceny, by sprzedać ofertę. Udało nam się zwiększyć liczbę klientów, choć nie zrealizowaliśmy planu wysłania latem w sumie 240 tys. osób. Biuro zostało wybrane przez 170 tys. osób. W całym obecnym roku Exim Tours spodziewa się ponad 200 tys. klientów co stanowi o 60 tys. więcej niż w 2008 r. Jak stwierdził Piotr Czorniej z Exim Tours - Odnotowaliśmy 30-proc. wzrost obrotów, szacujemy, że sięgną 340 mln zł. Przyznaję, że mieliśmy problem z utrzymaniem marż i musieliśmy obniżyć ceny, by sprzedać ofertę. Udało nam się zwiększyć liczbę klientów, choć nie zrealizowaliśmy planu wysłania latem w sumie 240 tys. osób. Spółka posiada nowego inwestora egipską Travel Way doszło również do przejęcia firmy przez grupę Exim Tours Czechy.

Rok 2010 zapowiada więc rywalizację na polskim rynku turystycznym. Itaka zamierza w przyszłym roku wysłać za granicę 310 tys. osób i zwiększyć obroty do 900 mln zł. Exim Tours przygotowuje miejsca dla 240 tys. klientów chce także zwiększyć sieć własnych salonów i liczbę obsługiwanych kierunków. Firma obniżyła również o ok. 15 proc. ceny wycieczek na lato 2010 r. Itace się to nie udało, ale przez rabaty w grudniu będzie można kupić wycieczkę taniej niż w zeszłym roku. Upusty maja sięgać 40 proc., ma także ruszyć nowa marka operatora, w ofercie znajdą się hotele i kierunki w których wypoczywają gwiazdy.

Do walki o klienta przygotowuje się również Neckermann, który chce odzyskać utraconą pozycję. W ofercie znajdą m.in.: Indie i francuskie wybrzeże Atlantyku, loty z ośmiu lotnisk i 30 proc. opusty w przypadku wcześniejszej rezerwacji.

Triada z kolei nie zamierza brać udziału w walce o pozycję lidera za wszelka cenę. Jak wyjaśnia Jacek Dąbrowski - Uważamy, że ożywienie na rynku będzie następowało stopniowo, a prawdziwe przyjdzie dopiero w 2011 r. Dlatego nastawiamy się na program o podobnej wielkości jak w tym roku. Jak wytłumaczył nastawianie się na duże obroty może prowadzić tylko do kłopotów finansowych następnych firm.

OdpowiedzPowrót do drzewa wątku

Odpowiedzi:

Nowy lider na polskim rynku - Itaka [2010-01-06 17:31 212.244.37.*]
odpowiedz »

Zmiany na rynku - Triada nie jest już liderem wśród... [2009-12-11 13:30 89.79.20.*]
2 lata temu spedzałam urlop z Itaką w Złotych piaskach. Odlot z Pyrzowic nastąpił z 7-godz. opóźnieniem. Na lotnisku były przedstawicielki tego biura, ale nie udzielały zretelnej informacji, klienci, którzy wykupili wczasy za pośrednictwem Orbisu, zostali przez pracowników Orbisu poinformowani wcześniej o opóźnieniu i nie sterczeli na lotnisku. W drodze powrotnej na lotnisku w Warnie znów turyści, którzy wykupili wczasy w biurze Itaka, byli cofnięci z odprawy, gdyż rezydentka nie miała listy pasażerów, znów staliśmy długo w kolejce do odprawy i znów opóźnienie, ale już 2 godz. Nie mam, więc za co chwalić tego biura. odpowiedz »

Zmiany na rynku - Triada nie jest już liderem wśród... [2009-12-09 11:34 79.188.142.*]
itaka forsuje skandaliczne kary dla agentów
10 000zł kary za danie rabatu klientowi
właściciel jańczuk chyba szuka kasy na bodaj 4 żonę
skandal
odpowiedz »

Nowy lider na polskim rynku - Itaka [2009-12-08 17:04 79.188.142.*]
itaka wprowadza kuriozalne kary 10 000zł
dla agentów za dawanie rabatów klientom
czegoś takiego jeszcze nie było
odpowiedz »

Nowy lider na polskim rynku - Itaka [2009-12-08 18:06 79.185.162.*]
...przeciez obnizanie cen od cen powszechnie obowiazujacych wszystkich jest powszechnie zakazane od dawna i to nie jest wymysl itaki ale wszystkich ! jesli kazdy wokolo bedzie obnizac ceny to moze touroperatorzy takze niech obnizaja tylko ciekawe jakby sie to skonczylo ? ...pomijam juz fakt,ze ceny powszechnie obowiazujace i to jeszcze z Itaki to musieliby obnizac chyba jacys desperaci,byc moze potrzebujacy kasy wlasnie na 5 zone.... odpowiedz »

Nowy lider na polskim rynku - Itaka [2009-12-08 15:44 195.82.167.*]
Ja powiem krótko od lata latam z Triadą i nawet jak będzie 10 to będę wierny bo się nie zawiodłem a do tego jest świetnie znająca się na rzeczy obsługa, miła , zawsze uśmiechnięta (w szczególności w Gliwicach) naprawdę wiem jak wchodzę że nie trafie na zołzę a to tez jest ważne. Co samego pobytu zawsze miły i dobry kontakt z rezydentem to naprawdę sa wielkie plusy dla tego biura!!! odpowiedz »

Nowy lider na polskim rynku - Itaka [2009-12-08 13:26 83.14.206.*]
i co z tego że są liderami - oczywiście ceny są bardzo dobre dla klientów. natomiast Agentów traktują bardzo źle, obcinają prowizje jak tylko mogą impreza potrafi w lascie kosztować 300 zł z czego agent dostaje prowizję natomiast całościowa cena z dodatkowymi opłatami dla klienta kosztuje 1500 zł -jedno wielkie oszustwo !!! odpowiedz »

Nowy lider na polskim rynku - Itaka [2009-12-08 16:22 83.22.4.*]
całkowicie się z Tobą zgadzam."Golą" agentów na prowizjach równo.Ale mogą się na tym przejechać przy tak dużej konkurencji na rynku odpowiedz »

Zmiany na rynku - Triada nie jest już liderem wśród... [2009-12-08 12:18 83.13.20.*]
Witam,
Myśle, że nie ma organizatora który by niemiał niczego na sumieniu- czesto wynika to z złego przygotowania imprezy albo zatrudnieniu nieodpowiednich ludzi. Dlaczego tak jest ponieważ na naszym rynku nie ma wystarczająco duzo ludzi o odpowiednich kwalifikacjach. Studia wogole nie przygotowują do pracy na realnym rynku, a na kursach na pilotów i przewodników nie da sie ocenicz osoby po tym ile wiedzy udało je sie wkuć i czy naprawde ma do tego smykałke i pasje. Nawet osoby które pracują na poszczególnych destynacjach któryś rok z rzędu, mają doświadczenie i wiedzę po pewnym czasie się wypalaja. Dlaczego ? Przez naszych kochanych turystów którzy przy wejści do hotelu najchętnije by już napisali reklamacje że obraz w recepcji jest kzywo powieszony. Pozatym muszę też skomentowac opinie jednej z osób. Nasz rynek jest taki a nie inny ponieważ mamy takiego klienta. Polski turysta nie jest taki że jeżdzi kilka razy do roku, a Polskich emerytów nie stać by cała zimę siedzieć na Marojce. Z tego wynika to że niestety możmy mniej zaproponować. Puki każdy będzie potrzał żeby pojechać jak najtaniej to nie będzie nic nowego, ani nic na wysokim poziomie i puki Polacy nie beda zarabiać więcej to dalej będziemy głównie jeżdzić do Turcji Tunezji i Egiptu. W niemczech w pewnym czasie sie to zminiło i teraz te kierunki nie należa do najbardziej obleganych u nas może też sie zmieni. Jednak jestesmy kilka lat za nimi. Miejmy tylko nadzieje że nasze Państo pozwoli rozwijać się turystyce a nie pchać tylko kłody pod nogi.
Co do wyniku Itaki to gratuluje było to do przewidzenia. Ten rok przyniósl nam dużo niespodzianek. Zobaczymy jaką niespodzianka zaskoczy nas Itaka w przyszłym roku.
odpowiedz »

Zmiany na rynku - Triada nie jest już liderem wśród... [2009-12-19 21:08 80.238.106.*]
człowieku, piszesz może i rozsądnie, ale nauczyłbys sie pisać po polsku bez takich karygodnych błędów zanim puścisz swój tekst do ludzi !!! odpowiedz »

Zmiany na rynku - Triada nie jest już liderem wśród... [2009-12-19 21:09 80.238.106.*]
OOO odpowiedz »

Nowy lider na polskim rynku - ITAKA [2009-12-08 08:43 77.113.253.*]
Mnie to wcale nie dziwi, że Itaka wyszła na prowadzenie w branży turystycznej! Duży wybór wakacyjnych kierunków, dobra organizacja i przede wszystkim ceny stanowią zachętę dla wszystkich miłośników podróży tym bardziej teraz w czasach kryzysu wakacje w cenie i zniżki ludzie bardzo sobie chwalą, ja także! odpowiedz »

Nowy lider na polskim rynku - Itaka [2009-12-06 14:14 94.254.249.*]
EXIM TOURS - niech najpierw wymieni cały personel niemiłych robiących łaskę PANIENEK z centrali i działu reklamacji niech zacznie od tego bo Agentów ma w " d..." odpowiedz »

Nowy lider na polskim rynku - Itaka [2009-12-06 14:10 94.254.249.*]
A ja uważam że polski rynek nie ma żadnego porządnego TOUR OPERATORA , jakość świadczonych usług i pazerność większości tour operatorów z Polski oraz WIELKA PROWIZORKA którą oferują - nie pozwala określić lidera. Jestem szefem rezydentów potężnego europejskiego tour operatora , niestety ale Polski rynek wyjazdowy jest biedniutki niestety hotele bardziej szajnują czeskie biura która przyworzą znacznie więcej osob w sezonie - a polski ryneczek sie kula w oparciu o coraz bardziej egzotycznych przewożników , których jakość serwisu pozostawia wiele do życzenia - niestety dopóki rynek polski będzie kierował się wyłącznie chęcia szybkiego zysku bedzie cały czas BEZNADZIEJNY , nawet jak widuje polskie grupy STUDY TOUR to żałosny widok bo są one zupełnie nieprzygotowane a służą wyłącznie zapchaniu miejsc których nie można sprzedać a kontrahent miejscowy ze jest to study tour dowiaduje się 7 dni przed przyjazdem grupy ! i z tego co wiem sa to imprezy PŁATNE ! w naszym biurze za takie coś się nie płaci bo tak się docenia agentów a tego typu imprezy sa kontraktowane z pol rocznym wyprzedzeniem - w Polsce wiem że sa robione jakieś castingi na te wyjazdy i za to się płaci ! przy takim podejsciu do Agentów polska wyjazdówka będzie długo prowincjonalna - może ten komentarz pozwoli otworzyć oczy TYM NA " GÓRZE " , przykro mi że w Polsce nie ma dobrego tour operatora odpowiedz »

Nowy lider na polskim rynku - Itaka [2009-12-07 11:03 83.13.75.*]
jak pracujesz jako kierowniczka działu rezdydentów i zajmujesz sie szkoleniami i doborem personalnym kadr to co możesz wiedzieć o rynku turystyki wyjazdowej??? Nigdy nie spotkałem sie by któs oferował darmowe study dla 50 a czasem nawet 100 osob które sprzedały niekiedy po 2-4 pax przez cały sezon. Dla najlepszych czoywiscie że są darmowe plus nagrody rzeczowe czy wysoka prowizja. Na wszystko trzeba sobie zasłużyć wysokoa sprzedażą a jesli nie ma na polskim rynku dobrej formy czarterowej to co pronujesz wynająć? maszyny Lufthansy czy KLMu?? odpowiedz »

Nowy lider na polskim rynku - Itaka [2009-12-05 22:28 80.48.47.*]
Moi drodzy, wspomnicie moje słowa - nie wierzcie we wszystko co mówią przedstawiciele zainteresowanych podmiotów. Na mój nos, a jestem w branży 10 lat, jeśli Itace nie uda się znaleźć dobrego kupca na ich firmę, to obawiam się, że któregoś nie tak odległego dnia wielu, wielu polskich turystów może mieć ogromny problem by wrócić z wakacji... odpowiedz »

Nowy lider na polskim rynku - Itaka [2009-12-07 13:25 79.185.133.*]
...jestes w branzy 10 lat ale chyba nie pracujesz w Triadzie :)? odpowiedz »

Nowy lider na polskim rynku - Itaka [2009-12-04 15:21 87.207.25.*]
myslę że więcej nie znaczy lepiej, siła Itaki lezy w mnogosci ciekawych kierunków, Triada spoczeła na Laurach Exim otwiera nowe kierunki i dobrze...pożyjemy zobaczymy odpowiedz »

Nowy lider na polskim rynku - Itaka [2009-12-04 15:43 212.191.172.*]
Itaka dba o klienta, wszyscy w Polsce wiedza co na ten temat mysli Triada, TUI jak nie obnizy cen dalej bedzie ladowal ze strata odpowiedz »

Nowy lider na polskim rynku - Itaka [2009-12-07 15:18 217.171.50.*]
Itaka dba o klienta to dlaczego ma beznadziejnych rezydentów, panienka w Turcji nie miała o niczym pojęcia , ani nie znała odległości ani nic nie wiedziała na temat Turcji, klient był w szoku, panienka na Zakynthosie myślała jak tylko na max się obłowić kosztem klientów, do tego odpowiedż na reklamacje!!! Zlewka klienta na maxa!!! Dzięki temu mamy kilku klientów z głowy i ich znajomych. odpowiedz »


Powrót do wątkówOdśwież


Zgłoś problem z tą stroną »© 2021 FORUM-TURYSTYCZNE.PL. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i zawartej w nim polityki cookies.
strona główna | kontakt | reklama | linki
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij