|
Wątek:
|
Podróże lotnicze Polaków w 2010 roku - raport
|
Autor:
|
Czytelnik IP automat.*
|
Data wysłania:
|
2011-03-10 09:39
|
Temat:
|
Podróże lotnicze Polaków w 2010 roku - raport
|
Treść:
|
Aktualność: W minionym roku na polskim rynku lotniczym wiele się wydarzyło. Nieprzewidziane wydarzenia, tj. wybuch wulkanu na Islandii spowodowały chwilowe, acz uciążliwe blokady ruchu powietrznego i straty linii lotniczych oraz lotnisk. Zmiany okazały się jednak nie tak drastyczne, jak pierwotnie przewidywano.
Podsumowanie minionego roku, a przy tym prognozy ekspertów na kolejny są optymistyczne. Polski rynek lotniczy rozwija się dynamicznie - podróżni coraz chętniej wybierają samolot jako środek transportu.
Ruch lotniczy w Polsce
Dynamika wzrostu liczby pasażerów linii i lotnisk jest obiecująca. W 2010 roku polskie porty lotnicze odnotowały wzrost ruchu o ok. 5%. Rekordowym miesiącem pod względem ruchu pasażerskiego był sierpień. Również z końcem roku dynamika polskich lotnisk nie słabła. W listopadzie wyniosła ona 9%.
W 2010 roku tanie linie lotnicze obsłużyły o 4,56% więcej podróżnych, a polscy przewoźnicy - o ponad 7%. PLL LOT, podobnie jak w 2009 roku był liderem wśród przewoźników działających na polskim rynku lotniczym.
Jak pokazują statystyki polski rynek lotniczy rozwija się znacznie szybciej niż rynek europejski. Według AEA rynek przewozów europejskich linii tradycyjnych w ostatnich 6 miesiącach odnotowywał wzrost na poziomie od 3 do 6%, przy czym w Polsce stanowi on około 45% całego rynku (w Europie - 66%).
Najpopularniejsi przewoźnicy i kierunki podróży
Klienci Centrum Rezerwacji Tanie-Loty.com.pl wciąż najchętniej korzystają z usług przewoźników tradycyjnych. Około 70% rezerwacji dokonanych w 2010 roku za pomocą serwisu stanowiły właśnie te na loty liniami regularnymi. Najpopularniejsi przewoźnicy to: PLL LOT, Lufthansa i KLM.
Na liście najczęściej rezerwowanych kierunków lotów przoduje niezmiennie Londyn. Podobnie jak w roku 2009 ponad 10% rezerwacji w serwisie dokonano na lot w tym kierunku. Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje - tak jak przed rokiem - Paryż. Dużą popularnością klientów cieszą się również amerykańskie metropolie: Nowy Jork, Chicago i Los Angeles. Procent sprzedaży biletów do egzotycznych miast tj.: Pekin, Stambuł i Delhi i Tel Aviv, wzrósł w stosunku do 2009 roku ponad dwukrotnie.
Najczęściej rezerwowane kierunki lotów i średnie ceny biletów w serwisie Tanie-Loty.com.pl:
Najpopularniejsze porty lotnicze
W minionym roku liderem pod względem obsługi pasażerskiej była Warszawa - z lotniska Chopina odleciało 45% klientów serwisu. Drugie miejsce pod względem ruchu pasażerów rezerwujących bilety na Tanie-Loty.com.pl zajmuje Kraków (10%). Udział pozostałych portów przedstawia się następująco:
Gdańsk 8%
Poznań 6%
Wrocław 5%
Katowice 4,5%
Szczecin 1,5%
Łódź 1%
Bydgoszcz 1%
Dynamika ruchu w polskich portach lotniczych utrzymywała się w 2010 roku na poziomie 10%. Tendencję tę przerwał kwietniowy "kryzys islandzki", czyli blokada europejskiej przestrzeni powietrznej spowodowana wybuchem wulkanu. Kolejne miesiące przyniosły jednak ożywienie i pokazały, że tendencja jest wyraźnie wzrostowa.
We dwoje, w dwie strony
Klienci serwisu Tanie-Loty.com.pl latali głównie parami - 65% zakupów w serwisie stanowiły rezerwacje biletów dla dwóch osób. 25% pasażerów podróżowało w minionym roku samodzielnie, 10% natomiast w grupach 3-osobowych i większych. Ponad 70% pasażerów rezerwowało bilety powrotne, na podróż w dwie strony.
Klienci coraz większą uwagę przywiązują do ubezpieczenia podróżnego - 14% osób wykupiło pakiet ubezpieczeń (obejmujący: koszty leczenia, Assistance, bagaż, NNW i koszty rezygnacji z podróży).
Prognoza na 2011 rok - Artur Kowalczyk, dyrektor serwisu Tanie-loty.com.pl:
Dane napływające z gospodarki światowej sugerują umiarkowany optymizm co do wzrostu sprzedaży w roku 2011. Rynek lotniczy ma szansę na odbicie, pod warunkiem, że nie zaskoczą nas nieprzewidziane katastrofy naturalne lub długotrwałe utrudnienia pracy portów lotniczych z powodu trudnych warunków atmosferycznych. Rynek turystyczny me tę specyfikę, że w czasie kryzysu kurczy się w większym stopniu niż gospodarka, ale z kolei w czasach dobrej koniunktury rośnie bardziej niż gospodarka. Reasumując, w roku 2011 spodziewamy się wzrostu sprzedaży. Jednocześnie intensywnie pracujemy nad poszerzeniem oferty turystycznej, a także tworzeniem i usprawnianiem innowacyjnych narzędzi, które dają naszym klientom dostęp do najciekawszych i najtańszych ofert na rynku.
|