Forum turystyczneTurystyka forum
Biura turystyczne
Baza turystyczna
Turystyka biznesowa
Turystyka krajowa
Turystyka zagraniczna wyjazdowa
Transport
Gastronomia
Turystyka zagraniczna przyjazdowa
Turystyka na świecie
Inne związane z branżą
Temat dowolny
Forum grupa: Biura turystyczne

Wątek: Biura podróży nadal na celowniku UOKiK`u
Autor: Czytelnik IP automat.*
Data wysłania: 2012-08-03 09:50
Temat: Biura podróży nadal na celowniku UOKiK`u
Treść: Aktualność:
W rejestrze klauzul niedozwolonych, w dziale turystyka, pojawiło się aż... 12 nowych wpisów. Kto tym razem znalazł się na liście UOKiK`u?

Artur Ragan Biuro Turystyczne Gaudemaus
Postanowienie uznane za niedozwolone:
"BT Gaudeamus nie bierze odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umów wynikłe z przyczyn od niego niezależnych, (np. warunki atmosferyczne, siła wyższa, dłuższy czas oczekiwania na granicy, sytuacje awaryjne na drogach, przepisy obowiązujące w kraju pobytu, umowy międzynarodowe), a także z winy Uczestnika".

Nomada Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie
Postanowienie uznane za niedozwolone:
"Nomada Biuo Pielgrzymkowo-Turystyczne Sp. z o.o. nie odpowiada za szkody, zmiany programu i niedogodności zaistniałe w trakcie realizacji imprezy a wynikłe z przyczyn od niego nie zależnych np.: decyzje władz miejscowych, strajki, zmiany programowe wymuszone działaniami siły wyższej, warunki atmosferyczne, postoje na granicy lub leżących po stronie uczestnika".

Biuro Podróży Eltur s.c. Elżbieta Cieślawska, Bernard Cieślawski we Wrocławiu
Postanowienie uznane za niedozwolone:
"Niewykorzystanie w trakcie trwania imprezy turystycznej przez Klienta wszystkich świadczeń (z przyczyn leżących po stronie Klienta) nie uprawnia do zwrotu zapłaconej należności".

Ewelina Antiopoulos Biuro Podróży VIP Travel w Sosnowcu
Postanowienie uznane za niedozwolone:
"W przypadku przerwania podróży lub pobytu z przyczyn leżących wyłącznie po stronie uczestnika - równowartość niewykorzystanych świadczeń nie będzie refundowana".

Ewelina Antiopoulos Biuro Podróży VIP Travel w Sosnowcu
Postanowienie uznane za niedozwolone:
"W przypadku ofert specjalnych i zakupionych w ostatniej chwili (zwłaszcza w pełni sezonu) Organizator zastrzega sobie prawo w wyjątkowych sytuacjach do zmiany miejsca zakwaterowania z zachowaniem tej samej kategorii zakwaterowania".

Ewelina Antiopoulos Biuro Podróży VIP Travel w Sosnowcu
Postanowienie uznane za niedozwolone:
"W przypadku ofert specjalnych i zakupionych w ostatniej chwili (zwłaszcza w pełni sezonu) Organizator zastrzega sobie prawo w wyjątkowych sytuacjach do zmiany miejsca zakwaterowania z zachowaniem tej samej kategorii zakwaterowania".

Ewelina Antiopoulos Biuro Podróży VIP Travel w Sosnowcu
Postanowienie uznane za niedozwolone:
"O rezygnacji z imprezy Klient zobowiązany jest powiadomić Organizatora w ciągu 3 dni od otrzymania informacji na ten temat, ale nie później niż 48 godzin przed wyjazdem. Brak oświadczenia o rezygnacji w powyższym terminie oznacza akceptację zmienionych warunków, o jakich Klient został poinformowany".

Krystyna Wawrowska Biuro Podróży Linda w Częstochowie
Postanowienie uznane za niedozwolone:
"W przypadku zmiany istotnych warunków umowy [...] Uczestnik ma prawo do rezygnacji z imprezy. Rezygnacja następuje wyłącznie w formie pisemnej w terminie do trzech dni. Po tym terminie uznaje się, że uczestnik zaakceptował zmienione warunki".

Krystyna Wawrowska Biuro Podróży Linda w Częstochowie
Postanowienie uznane za niedozwolone:
"W przypadku nie stawienia się na miejsce zbiórki w podanym w karcie uczestnictwa lub rezygnacji z imprezy w trakcie jej trwania z przyczyn niezależnych od organizatora uczestnikowi nie przysługuje zwrot wpłaty".

Ewelina Angielska - Firma Usługowo-Turystyczna Ewak
Postanowienie uznane za niedozwolone:
"Wszelkie spory mogące wyniknąć w związku z realizacją zawartej umowy podlegają rozstrzygnięciu przez właściwy Sąd Rejonowy w Gdańsku - zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego oraz innymi obowiązującymi przepisami".

Ewelina Angielska - Firma Usługowo-Turystyczna Ewak
Postanowienie uznane za niedozwolone:
"FUT "Ewak" z uwagi na poniesione koszty organizacji ma prawo dokonać potrącenia w sposób określony niniejszymi warunkami: opłata manipulacyjna 50,- zł, jeśli rezygnacja została zgłoszona wcześniej niż na 30 dni przed dniem rozpoczęcia imprezy, 35% ceny imprezy, jeśli rezygnacja została złożona od 29 do 21 dni włącznie przed dniem rozpoczęcia imprezy, 70% ceny imprezy, jeśli rezygnacja została złożona od 20 do 10 dni włącznie przed dniem rozpoczęcia imprezy, 100% ceny imprezy, jeśli rezygnacja została złożona w ciągu 7 dni przed dniem rozpoczęcia imprezy".

Marzena Tabor - Agencja Turystyczna ERBUS w Mielcu
Postanowienie uznane za niedozwolone:
"W przypadku rezygnacji Uczestnika z przyczyn leżących po jego stronie takich jak: odmowy wydania paszportu, nieważność wymaganych dokumentów, niedotrzymanie przez Uczestnika terminów wpłat, choroby lub innych wypadków losowych, uniemożliwienie przekroczenia granicy przez służby graniczne oraz innych Uczestnik zobowiązany jest do pokrycia kosztów rezygnacji z imprezy w odpowiedniej wysokości: a) przy rezygnacji do 45 dni przed rozpoczęciem imprezy opłaty manipulacyjnej w wysokości 100 zł/os.; b) przy rezygnacji pomiędzy 44 a 31 dniem przed rozpoczęciem imprezy faktycznie poniesione koszty, nie mniej jednak niż 10% ceny imprezy; c) przy rezygnacji pomiędzy 30 a 15 dniem przed rozpoczęciem imprezy faktycznie poniesione koszty, nie mniej jednak niż 30% ceny imprezy; d) przy rezygnacji pomiędzy 14 a 8 dniem przed rozpoczęciem imprezy faktycznie poniesione koszty, nie mniej jednak niż 60% ceny imprezy; e) przy rezygnacji 7 dnia i krócej przed rozpoczęciem imprezy 100% ceny imprezy".

OdpowiedzPowrót do drzewa wątku

Odpowiedzi:

Nowe klauzule niedozwolone [2012-08-08 12:50 83.18.111.*]
Hej, koledzy! Nie zaperzajcie się! UOKiK tylko dopisuje klauzule niedozwolone, które pojawiły się najpierw w postaci wyroku sądu. To sądy uznały te zapisy za niedozwolone. Bo rzeczywiście zgodnie z naszym prawem konsumenckim nie można wprowadzać zapisów twardych typu "klient jest zobowiązany", "klient zapłaci" itd. wtedy, kiedy mamy do czynienia z umowami, których klient nie może negocjować. W takich umowach możemy zamieścić miękkie formy tych zapisów, czyli "klient powinien się liczyć z możliwością zapłaty... do wysokości kosztów faktycznie poniesionych przez organizatora". A jakie te faktyczne koszty będą - to już zupełnie inna historia. Jeśli polskie prawo konsumenckie nie chce dać klientowi możliwości przeczytania w warunkach uczestnictwa, któe są przecież integralną częścią umowy, gdzie musi się liczyć z tym, że biuro nie zwróci mu kasy - to ok. Ale przecież brak takich wpisów w warunkach uczestnictwa wcale nie oznacza, że biuro nie będzie potrącało kosztów rezygnacji. Po prostu klient wcześniej nie będzie wiedział, ile straci jeśli z własnej winy odstąpi od imprezy przed czy w trakcie jej trwania, ile zapłaci za dokonane przez siebie zniszczenia w hotelu itd. Brak zapisów adytywnych nie daje nowych praw klientowi, a jedynie odbiera mu informację o ewentualnych konsekwencjach. Więc o co ten krzyk? odpowiedz »

Nowe klauzule niedozwolone [2012-08-08 11:24 83.11.201.*]
A czy te klauzule niedozwolone (moze tylko u nas) dotyczace warunkow uczestnictwa w wycieczce dotycza rowniez Biur Turystycznych(Organizatorow) np. w Niemczech.
Mam przed soba nimieckie katalogi Informacji Turystycznych,Biur Podrozy i tutaj jest podane ze np.klient ktory zrezygnuje zamowionych noclegow(tez grupa) musi poniesc koszty rezygnacji itp
odpowiedz »

Nowe klauzule niedozwolone [2012-08-07 20:57 77.79.230.*]
Irytuje mnie zawsze to, że UKiK podaje klauzule niedozwolone bez logicznego wytłumaczenia. A gdy się ich prosi o podpowiedź jak skonstruować zapis, by ochronić się przed oszustwem klienta- rozkładają ręce. Idiotyczny przepis stoi ponad bezpieczeństwem klientów, bo wg UKiK ważniejsze jest, by przejechać tą drogą z programu niż ominąć ją (bo np. spadło tam drzewo albo trwa bitwa demonstrantów z policją). Kompletnie nieżyciowe przepisy. odpowiedz »

Nowe klauzule niedozwolone [2012-08-07 14:51 93.157.75.*]
A UOKiK dalej, pewnie ręka w rękę z Lexusem, doprowadzaja do upadłości kolejnych małych TO. No cóż państwo prawników, i urzędasów, któeych jest juz chyba milion. Muszą się wykazać odpowiedz »

Nowe klauzule niedozwolone [2012-08-07 13:32 95.49.235.*]
mam wrażenie(bo nie pewność), że UOKiK zezwala na dowolne ograniczenia ze strony hoteli, linii lotniczych itd, czyli przy sprzedaży bezpośredniej. W przypadku działań pośrednika(a takim jest biuro podróży), ryzyko zmian i wynikających z tego kosztów przejmuje pośrednik. I to jest tak naprawdę przyczyna bankructw biur podróży. Ryzyko zrobiło się niewspólmiernie wysokie w proporcji do zysków .. odpowiedz »

Nowe klauzule niedozwolone [2012-08-07 12:51 78.9.0.*]
Proszę przeczytac warunki rezygnacji z biletow lotniczych ustalone przez linie lotnicze np bilety niezwrotne, tylko oplaty lotniskowe bez tkz oplaty paliwowej, zwroty niedozwolone w przypadku niestawienia sie na lotnisko mam pytanie jak to sie ma do tych 12 punktow. wedlug mnie kazda z tych 12 klauzul wystepuje w warunkach lini lotniczych. odpowiedz »

Nowe klauzule niedozwolone [2012-08-06 23:25 89.73.92.*]
wg tego bzdurnego urzędu wszystko jest wina biura podrozy napradę tam pracują chyba sami idioci! odpowiedz »

Nowe klauzule niedozwolone [2012-08-06 23:21 89.73.92.*]
bzdury zajęli by sie bankami i firmami telekomunikacyjnymi, telewizyjnymi jak canal plus ci to maja umowy tylko uokik jest za słaby oni maja dobrych prawników i kasę więc czepiają sie biur podróży zajmijcie poważnie a nie bzdurami bo to ze tajfun to jest nie zalezne od biura gamonie i jesli cos takiego zdarza sie to nie mozna realizowac np zwiedzania czy wyleciec samolotem bo lotnisko tez zamkniete z powodu biura podrozy i jego wina ze klient nie moze lecie bzduuuuuuury!!! odpowiedz »

Nowe klauzule niedozwolone [2012-08-06 11:25 79.186.12.*]
Poprawnym zapisem było by np. że jeżeli z winy klienta lub siły wyższej klient nie skorzystał z danej atrakcji to należy mu się zwrot za niewykorzystane świadczenia pomniejszony o faktycznie poniesione przez biuro podróży koszty.... tego się czepia uokik że np. jeżeli ktoś nie wejdzie do danego muzeum a biuro nie zapłaci w tym muzeum za bilet dla tej osoby i w związku z tym nie ponosi strat to klientowi należy się w tym przypadku zwrot.... zawarta w w/w zapisach zasada jest zbyt ogólna i dlatego uznana za niezasadną... kto nie rozumie ten głąb :P odpowiedz »

Nowe klauzule niedozwolone [2012-08-06 11:31 212.75.108.*]
hahah :D może w końcu zrozumieją ;) a jak muzeum kasyu nie zwróci - to klient zwrotu nie ma - proste jak drut odpowiedz »

Nowe klauzule niedozwolone [2012-08-06 11:19 79.186.12.*]
odpowiedz »

Nowe klauzule niedozwolone [2012-08-03 12:35 109.243.236.*]
Z tego wniosek, że najlepiej jechać do kraju gdzie jest sytuacja niepewna bo biuro i tak musi mi za wszystko wrócić. Z w/w klauzul wynika rów nież, że mogę do hotelu wracać TAXI na koszt biura - bo autokar nie czekał na mnie, kiedy robiłem zakupy w ciucholandzie. Turysta odpowiedz »

Nowe klauzule niedozwolone [2012-08-08 11:42 178.36.28.*]
Najlepiej zorganizować wczasy samodzielnie. Wystarczy poczytać o ciekawych miejscach, przykładowo na http://kwatera-wegry.pl i wybrać coś ciekawego dla siebie. Przynajmniej będziemy mieli pewność, że nie pozostaniemy na lodzie i bez pieniędzy. odpowiedz »

Nowe klauzule niedozwolone [2012-08-03 11:21 83.12.68.*]
Biura podróży nie są insyttucjami charytatywnymi i nie mogą za wszystko odpowiadać same, np. gdy klient nie zgłosi się na miejsce zbiórki jasnym jest, że nie otrzyma zwrotu wpłaty. Dlaczego np. ta klauzula miałaby być niedozwolona, nie bardzo rozumiem? Nie pseudo eksperci z UOKiK lepeij wezmą się naprawdę za pracę, a nie czepiają się czegoś, o czym nie mają zielonego pojęcia! odpowiedz »

Nowe klauzule niedozwolone [2012-08-03 11:41 46.170.227.*]
Witam , może dobrze przed wypowiedzią byłoby postudiowć przepisy dotyczące klauzul niedozowlonych... odpowiedz »

Nowe klauzule niedozwolone [2012-08-03 10:49 78.133.161.*]
można by również podać wyjaśnienia dlaczego te klauzule są niedozwolone? odpowiedz »

Biura podróży nadal na celowniku UOKiK`u [2012-08-03 09:58 164.126.25.*]
Może by tak kontrolować duże biura, które mają dużo klientów? odpowiedz »

Nowe klauzule niedozwolone [2012-08-03 09:50 212.75.108.*]
no same renomowane i znane biura podróży... odpowiedz »


Powrót do wątkówOdśwież


Zgłoś problem z tą stroną »

ryba maślana


© 2020 FORUM-TURYSTYCZNE.PL. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i zawartej w nim polityki cookies.
strona główna | kontakt | reklama | linki
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij