|
Wątek:
|
Ile alkoholu, a ile tytoniu można przewieźć w samolocie
|
Autor:
|
Czytelnik IP automat.*
|
Data wysłania:
|
2012-09-12 10:37
|
Temat:
|
Ile alkoholu, a ile tytoniu można przewieźć w samolocie
|
Treść:
|
Aktualność: Niektóre upominki z wakacji można stracić jeszcze na lotnisku, zanim zostaną przywiezione do kraju. W dodatku ich posiadanie przysporzyć może problemów natury prawnej. Na co więc warto zwrócić uwagę, zaopatrując się w zagraniczne pamiątki takie jak alkohol lub tytoń?
Regionalnie produkowany alkohol oraz wyroby tytoniowe to najczęściej przewożone pamiątki z wakacji. Dużym powodzeniem cieszy się także egzotyczna fauna i flora. Trzeba jednak pamiętać, że w bagażu podręcznym można przewieźć poza krajami Unii Europejskiej bez oclenia ograniczoną ilość rzeczy.
- W transporcie lotniczym wartość zagranicznych pamiątek nie może jednak przekraczać wartości 430 euro - mów Marko Brinkmann z internetowego biura podróży Tripsta.pl. - Zaznaczyć przy tym należy, że dla papierosów i alkoholu wprowadzono oddzielne kryteria ilościowe - dodaje.
Każdy turysta, który skończył 17 lat może posiadać podczas podróży wyroby takie jak alkohol i tytoń. Ich ilość jest jednak ograniczona i zależy od miejsca, do którego odbywa się lot. Kiedy podróż nie przekracza granic Unii Europejskiej, można przewieźć na własny użytek 800 papierosów, 200 cygar i kilogram tytoniu. Co do alkoholu zaś, to można przewozić 10 litrów mocnego alkoholu, 90 litrów wina oraz 110 litrów piwa.
- Liczby te zmniejszają się, kiedy transport odbywa się poza granicami wspólnoty - mówi Aldona Węgrzynowicz z Izby Celnej w Katowicach. Sumy produktów, które można przewieźć bez oclenia w transporcie lotniczym lub morskim wynoszą odpowiednio dla wyrobów tytoniowych: 200 sztuk papierosów lub 50 cygar lub 250 gramów tytoniu do palenia, a dla alkoholu: litr mocnego alkoholu, takiego jak whisky, koniak, wódka lub 2 litry łagodniejszego alkoholu (likiery, koktajle) 4 litry wina niemusującego lub 16 litrów piwa - dodaje.
Warto tu jeszcze pamiętać, że w momencie, kiedy ilość posiadanych produktów przekracza dopuszczalną granicę, cło trzeba zapłacić nie od nadwyżki, ale od całości przewożonych rzeczy. Dodatkowe koszty to tylko jedna z niemiłych niespodzianek, jakie mogą spotkać nieświadomego turystę.
A co z fauną i florą?
Torebki, paski, buty ze skóry krokodyla, biżuteria z kości słoniowej lub rafy koralowej to produkty, które - choć cieszą oko niejednego kolekcjonera - mogą przysporzyć problemów natury prawnej. Są to bowiem okazy znajdujące się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem i na ich przewóz trzeba mieć specjalne pozwolenie.
- Podróż z takimi pamiątkami bez odpowiednich dokumentów jest przestępstwem i grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat - mówi Radosław Szajerski, adwokat z poznańskiej kancelarii. - Co więcej, każdy, kto został w ten sposób ukarany, zostaje wpisany do Krajowego Rejestru Karnego i może w nim figurować nawet do 10 lat od odbycia kary - dodaje.
|
Odpowiedzi:
Pamiątki z zagranicznych wakacji [2016-04-25 07:22 89.191.163.*]
Proszę sobie poczytać wspólną europejską taryfę celną albo zwrócić się do organów celnych innych państw unii i otrzyma Pan odpowiedz ,że NADWYŻKI PODLEGAJĄ OCLENIU,nie całość.Dziwnę jak można czytać te same przepisy.../chodzi o wyroby akcyzowe/np 6 euro za alkohol,0,18 za papieros eurocentów Sahajdaczny odpowiedz »
Pamiątki z zagranicznych wakacji [2014-03-14 19:53 178.32.181.*]
odpowiedz »
Pamiątki z zagranicznych wakacji [2012-11-15 13:12 195.138.162.*]
Piszecie Panstwo, ze w przypadku przywozu alkoholu lub wyrobow tytoniowych ponad norme, clo trzeba zaplacic nie od nadwyzki, a od calosci ize to tylko jedna z niemilych niespodzianek, jakie moga tu spotkac nieswiadomego turyste. Dlaczego clo trzeba zalacic od calosci akcyzowego towaru? Jakie jeszcze niemile niespodzianki moga sie pojawic? odpowiedz »
Pamiątki z zagranicznych wakacji [2012-09-12 10:37 83.238.170.*]
Jeśli wyroby ze skóry itp, do których ma zastrzeżenia celnik, zostały kupione na lotnisku w duty-free, w państwie Unii, które podpisało konwencję, to co. Nagle w Polsce staje się to nielegalnym towarem??? Na to pytanie nikt nie odpowiada od lat. Już nie komplikuję problemu kwestią przywozu takich pamiątek spoza UE, ale z kraju, członka CITES (np. Australia). odpowiedz »
|