Forum turystyczneTurystyka forum
Biura turystyczne
Baza turystyczna
Turystyka biznesowa
Turystyka krajowa
Turystyka zagraniczna wyjazdowa
Transport
Gastronomia
Turystyka zagraniczna przyjazdowa
Turystyka na świecie
Inne związane z branżą
Temat dowolny
Forum grupa: Biura turystyczne

Wątek: Deregulacja lekarstwem na bezrobocie?
Autor: Czytelnik IP automat.*
Data wysłania: 2012-12-11 16:12
Temat: Deregulacja lekarstwem na bezrobocie?
Treść: Aktualność:
Temat deregulacji pilotów i przewodników powrócił. Sejmowa komisja ds. pakietu ustaw deregulacyjnych rozpoczęła wysłuchanie publiczne zainteresowanych zmianami w dostępie do zawodów, których wykonywanie zależy od uzyskania państwowej licencji.

Projekt deregulacji w sumie 50 zawodów rząd przyjął pod koniec września. W poniedziałkowej debacie udział wzięli przedstawiciele samorządów i organizacji zawodowych. Z powodu nadmiaru chętnych, którzy chcieli zabrać głos, konieczne było wprowadzenie ograniczeń czasowych wystąpień.

Emocje studził m.in. minister sprawiedliwości, Jarosław Gowin, dla którego deregulacja jest szansą na zmniejszenie bezrobocia. W tej chwili bezrobocie dotyka przede wszystkich młodych ludzi , po studiach, których nie stać na licencje ani płacenie korporacjom. Minister popiera "swobodną, uczciwą, sprawiedliwą konkurencję". Według niego pozytywnym następstwem zmiany przepisów będzie spadek cen. Co naszym zdaniem może skutkować obniżeniem jakości wykonywanych usług.

Stanisław Sikora z PTTK uważa, że zmiany polegające na szerszym dostępie do zawodów pilota i przewodnika przyczynią się do obniżenia standardów i nadmiernego otwarcia na zagranicznych pilotów wycieczek. W związku z czym spadną też wpływy do budżetu i obniży się poziom edukacji pozaszkolnej - przestrzegał.

Uczono mnie, że to popyt wpływa na podaż - nie odwrotnie. Gdy w Birmie podjeżdża autobus z turystami, podbiega do nich gromada bosonogich chłopców, którzy za dolara wyrywają sobie turystów" - mówiła przedstawicielka pilotów wycieczek zagranicznych.

Zdaniem Piotra Zubrzyckiego z Polskiego Stowarzyszenia Pilotów Wycieczek Zagranicznych zawód przewodnik już należy do otwartych. Trzeba tylko zdać egzamin, o zatrudnieniu decydują biura turystyczne i ustawa tego nie zmienia - mówi.

Projekt deregulacji 50 zawodów to pierwsza z trzech zapowiadanych transz, w której znalazły się m.in. zawody: notariusza, adwokata, komornika, trenerów sportowych, taksówkarza i geodety.

OdpowiedzPowrót do drzewa wątku

Odpowiedzi:

Deregulacja lekarstwem na bezrobocie? [2013-04-13 16:45 78.8.101.*]
Ja osobiście uważam, że deregulacja potrzebna jest w jak największej liczbie zawodów. Z drugiej strony państwowe egzaminy powinny pozostać, a piloci i przewodnicy dzieliliby się na tych licencjonowanych, którzy za wyższą jakość obsługi otrzymują wyższą zapłatę oraz tych bez licencji, którzy pracują za mniej oferując przynajmniej teoretycznie niższy poziom. Ostatecznie to klient powinien decydować, na którą opcję się decyduje. Pozdrawiam,
Paweł
http://www.kahan.pl
odpowiedz »

Debata o uwolnieniu zawodu pilota i przewodnika [2013-04-05 11:22 80.52.226.*]
przewodnika zastąpi nagranie i mapa GPS w telefonie komórkowym dla osób indywidulanych, a dla grup? czy tutystyka grupowa się rozwija? odpowiedz »

Debata o uwolnieniu zawodu pilota i przewodnika [2012-12-15 00:08 83.7.202.*]
Jestem przeciwna deregulacji. Już teraz mamy nadmiar pilotów i przewodników, wiec to NIE ZWALCZY BEZROBOCIA. Jeśli otworzymy rynek, obniżymy standard usług, a co najważniejsze pozwolimy pilotom z obcych Państw (np. Niemcy) oprowadzać i opowiadać o naszej historii i zabytkach i to im napędzimy gospodarkę! W każdym większym mieście europejskim trzeba zatrudniać przewodnika miejscowego! Dlaczego u nas ma być inaczej? odpowiedz »

Deregulacja lekarstwem na bezrobocie? [2012-12-13 14:37 122.162.74.*]
Jestem absolutnie za deregulacja. Kursy sa tylko zrodlem dochodu dla organizatorow. Na calym swiecie mieszka wielu Polakow, ktorzy znaja "swoje" kraje bez porownania lepiej niz najlepszy pilot po kursie, ale przyjezdzajacy tam tylko okazjonalnie. odpowiedz »

Deregulacja lekarstwem na bezrobocie? [2012-12-13 19:27 83.6.110.*]
Kurs to nie tylko znajomość danego kraju. W programie są zajęcia dotyczące przepisów prawnych, ubezpieczeń, techniki prowadzenia grup, dokumentacji, zachowania się w sytuacjach trudnych itd. odpowiedz »

Deregulacja lekarstwem na bezrobocie? [2012-12-13 19:24 83.6.110.*]
Czy to zmniejszy bezrobocie w Polsce? odpowiedz »

Debata o uwolnieniu zawodu pilota i przewodnika [2012-12-13 13:01 178.235.0.*]
Jestem za deregulacją obu zawodów. Wierzę, że biura i tak wybiorą najlepszych. odpowiedz »

Debata o uwolnieniu zawodu pilota i przewodnika [2012-12-13 09:16 193.93.207.*]
Na całym świecie wymagani są przewodnicy miejscy i wszyscy wiedzą, że chodzi o to by piloci zagranicni nie "robili" tego sami, a zarabiali lokalni przewodnicy i budżet danego państwa. Szkoda ze Pan Gowin tego nie rozumie i zamiast zmniejszyć bezrobocie zwiększy brak pracy.... Teraz wiele biur ucieka przed wynajmowaniem przewodników a co będzie jak sie to uwolni? Zawód przewodnika przestanie istnieć bo wszyscy bedą robic to sami... totalny bezsens... Nie mówiąc juz o tym jaki bedzie pozim wiedzy i ile będzie opowiadania totalnych głupot... odpowiedz »

Debata o uwolnieniu zawodu pilota i przewodnika [2012-12-14 10:11 83.8.52.*]
Nie na calym świecie tylko w republikach bananowych jak Wlochy ,PL i .... odpowiedz »

Debata o uwolnieniu zawodu pilota i przewodnika [2012-12-12 10:50 79.185.220.*]
Informacja z wysłuchania publicznego
<<Przywoływano też dane statystyczne: w Estonii regulowanych jest 50 zawodów, a bezrobocie wyższe niż u nas. W Czechach jest około 300 zawodów regulowanych, a bezrobocie - jedynie 7 procent. "Nie da się ustalić zależności między liczbą zawodów regulowanych a poziomem bezrobocia" - argumentował jeden z mówców.>>
ARGUMET o zmniejszeniu bezrobocia upadł!!!
odpowiedz »

Deregulacja lekarstwem na bezrobocie? [2012-12-11 21:42 89.76.192.*]
Wymagania są naprawdę niewielkie, zawód jest ogólnie dostępny, a uwolnienie go nie zagwarantuje zmniejszenia bezrobocia... Aktualnie mamy więcej osób z uprawnieniami niż miejsc pracy, w jaki więc sposób uwolnienie zawodu zmniejszy bezrobocie???? odpowiedz »

Debata o uwolnieniu zawodu pilota i przewodnika [2012-12-11 16:12 83.25.159.*]
Proszę sprawdzić jak dlugo pracują osoby ,ktore organizują kursy na przewodników np. w Gdansku.
Co mówią mlodzi ,którzy uczęszczają na kursy przewodników w Gdansku
Jestem za deregulacją zawodu
odpowiedz »

Debata o uwolnieniu zawodu pilota i przewodnika [2012-12-12 10:33 79.185.220.*]
Urzędy Marszałkowskie mają obowiązek kontrolować organizatorów kursów raz na 3 lata. Jeżeli coś jest nie tak na kursie (bo chyba o to chodzi autorowi) to należy to zgłosić do Urzędu Marszałkowskiego.
Na podstawie 1 przypadku (właściwie z wypowiedzi nie wynika dokładnie, co autor miał na myśli) nie można wysuwać pochopnych wniosków. Pilot czy przewodnik powinien posiadać pewną wiedzę - ponoszą oni ogromną odpowiedzialność (niedouczony, nieświadomy pilot może narazić na niebezpieczeństwo uczestników oraz przynieść ogromne straty organizatorowi). Kursy wg mnie powinny być organizowane - zmiany wymaga program (np. w ostatnim rozporządzeniu poszerzono program o obiekty UNESCO na świecie - CZY KTOŚ MA WYOBRAŹNIĘ JAKI TO JEST ZASÓB WIEDZY!!!. Egzaminy nie są konieczne - zerknijcie Państwo na strony www Urzędów Marszałkowskich, są tam testy egzaminacyjne. Niektóre pytania są zbyt szczegółowe, a wszystko zależy od egzaminatora-jak jest geograf to większość pytań z geografii, jak przewodnik górski to przewaga pytań z danego regionu itd.
Przykład pytania na teście dla pilotów: "Baobaby i azalie rosną w lasach:.."
Czy to jest NIEZBĘDNA wiedza pilota wycieczek???
odpowiedz »

Debata o uwolnieniu zawodu pilota i przewodnika [2012-12-12 13:36 83.26.196.*]
Ale to do nas należy weryfikacja pilotów i przewodników. Nawet po kursie i kilkuletnim stażu niektórzy się po prostu do tego zawodu nie nadają. Nikt Wam nie karze zatrudniać osób których nie chcecie. Zatrudniamy tylko tych co do których mamy pewność, że nie "zepsują" naszej pracy. A przewodnik górski moim zdaniem powinien być z uprawnieniami - przykład wycieczki w Tatry z Tychów. Nie mam natomiast zastrzeżeń co do deregulacji zawodu przewodników miejskich i pilotów.Czasami przewodnik jest ekstra a nie ma uprawnień do pilotowania, teraz już nie będzie tego problemu. Dobrzy piloci i przewodnicy na pewno na brak pracy nie będą narzekać. odpowiedz »

Debata o uwolnieniu zawodu pilota i przewodnika [2012-12-16 11:12 95.158.99.*]
O jakich miejscach pracy mowa?-pilotaz i przewodnictwo to zajecia dorywcze a i tak nie starcza zleceń dla wszystkich.
Nikt nikogo nie zmusza do kupowania zbednych usług zwlaszcza pilota.Pilot nie jest usługą to pracownik biura,który ma czuwać nad prawidlowym wykonaniem umowy,jego koszty powinno pokrywać biuro ze swoich środków czyli z marży.
Pilot świadczy usługe dla biura nie dla klienta.
Klient nie ma obowiazku korzystania z przewodnika każde miasto można zwiedzać samodzielnie np wypożyczajac audio-guidy albo z ksiażką w reku
odpowiedz »

Debata o uwolnieniu zawodu pilota i przewodnika [2012-12-12 19:18 178.42.46.*]
Wszystko się zgadza. Będziemy zatrudniać tych, których sami wybierzemy, więc sytuacja młodych, niedoświadczonych, bez doświadczenia, bez odpowiedniej wiedzy, NIE ZMIENI SIĘ. Mówienie, że deregulacja zmniejszy bezrobocie jest po prostu KŁAMSTWEM. odpowiedz »

Debata o uwolnieniu zawodu pilota i przewodnika [2012-12-14 15:35 89.79.17.*]
Ależ zmieni się, oczywiście że się zmieni - teraz są bez doświadczenia, ale po szkoleniu. Ukończenie kursu mądrości i kompetencji nie zapewnia, ale wiedza jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Kurs dawał możliwość takową zdobyć, choć oczywiście niczego nie gwarantował. Teraz będzie 100% gwarancji, że młodzi są nadal bez doświadczenia, a i dodatkowo bez przeszkolenia.Super perspektywa! Jako organizator powiem tak: nie wyobrażam sobie testowania umiejętności pilota przy pomocy kapitału firmy, jakim jest dla mnie mój klient. Jako pilot dodam: trzeba przetrwać to początkowe zamieszania, bo za kilka lat nasze uprawnienia będą na wagę złota! W zalewie "bylejactwa" czy się będziemy reklamować - ano właśnie tym, że nie mamy z tym "bylejactwem" nic wspólnego. Docelowo moim zdaniem sytuacja "młodych" zmieni się na gorsze, tylko tego to im minister Gowin nie powie... odpowiedz »

Debata o uwolnieniu zawodu pilota i przewodnika [2012-12-15 07:10 46.204.83.*]
Znakomita wypowiedź! odpowiedz »

Debata o uwolnieniu zawodu pilota i przewodnika [2012-12-13 13:40 82.177.46.*]
Jeśli idzie o deregulaję , to pan min.Gowin powinien wiedzieć, że prawie nikt nie zarejestruje działalności gospodarczej jako pilot. To będzie nadal tzw. szara strefa. Wiemy, ze wiele Biur woli płacić "do ręki" - bo jeśli piloci wystawiaja rachunek , to doliczają choćby podatek, jaki należy uiścić w Urzędzie Skarbowym. Wtedy ten nie posiadający oficjalnie zatrudnienia pilot i tak będzie zarejestrowany jako bezrobotny. To taki kraj! odpowiedz »

Debata o uwolnieniu zawodu pilota i przewodnika [2012-12-14 10:08 83.8.52.*]
Bronią deregulacji nieudacznicy , jeśli jesteś dobry napewno znajdziesz zatrudnienie. A problem szarej strefy to straszak . Kto za 200 -300 zl jaka firma będzie ryzykowala i prowadzila drugą rachunkowość .Problem jest w wysokości podatków a nie ich unikania. Wymuszanie na grupach szkolnych aby placily 200 zl za przewodnika gdy nie mają na autokar-czym jest? odpowiedz »

Debata o uwolnieniu zawodu pilota i przewodnika [2012-12-14 22:29 78.10.133.*]
pisanie o wymuszaniu na grupach szkolnych to jest przepraszam, ale g...o prawda.Prowadzę wycieczki i widzę jak to wygląda.Bez przewodnika pałętają się bez celu bo nauczycielki nie wysilają się i też nie mają wiedzy żeby coś przekazać czy opowiedzieć.A rodzice to jeszcze jedna historia.Jak się robi wycieczkę to jest za droga.Właśnie prowadziłam wycieczkę za 55 zł z ubezpieczeniem, przewodnikiem, autokarem, a dzieci miały do wydania na pierdoły i badziewie 80 - 100 zł.Wystarczyłoby na jeszcze 2 wycieczki.A jak umiesz liczyć to 200zł podzielone np. na 40 uczniów to jest tylko 5 zł.Policz ile kosztuje paczka papierosów puszczona z dymem. odpowiedz »

Debata o uwolnieniu zawodu pilota i przewodnika [2012-12-14 15:45 89.79.17.*]
Czyli - jak rozumiem - stopień bezrobocia to to samo, co skala nieudacznictwa? No bo skoro wszyscy "udacznicy" mają pracę... Proszę, latami się nas wkręca, że popyt, podaż, koniunktura, a to takie proste: gamonie na socjal, "niegamonie" do roboty i posprzątane! odpowiedz »

Debata o uwolnieniu zawodu pilota i przewodnika [2012-12-14 21:50 193.218.176.*]
deregulacja spowoduje tylko to że jak dziś za 200 zł jest już trudno znaleźć robote, to po deregulacji za 100 zł będziemy tyrać!!!!! ehhhh odpowiedz »


Powrót do wątkówOdśwież


Zgłoś problem z tą stroną »

Ogłoszenia praca turystyka, w turystyce


© 2023 FORUM-TURYSTYCZNE.PL. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i zawartej w nim polityki cookies.
strona główna | kontakt | reklama | linki
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij