Forum turystyczneTurystyka forum
Biura turystyczne
Baza turystyczna
Turystyka biznesowa
Turystyka krajowa
Turystyka zagraniczna wyjazdowa
Transport
Gastronomia
Turystyka zagraniczna przyjazdowa
Turystyka na świecie
Inne związane z branżą
Temat dowolny
Forum grupa: Baza turystyczna

Wątek: Jeden telewizor w hotelu to wydatek 400 zł rocznie
Autor: Czytelnik IP automat.*
Data wysłania: 2008-04-10 11:55
Temat: Jeden telewizor w hotelu to wydatek 400 zł rocznie
Treść: Aktualność:
Utrzymanie jednego telewizora w hotelu kosztuje ponad 400 zł rocznie. Tylko na abonament duże hotele wydają kilka tysięcy złotych miesięcznie, a mniejszych obiektów nie stać na opłaty.

Hotel Gołębiewski w Wiśle jest jednym z największych hoteli w Beskidach. Dysponuje ponad 550 pokojami z telewizorem. Jarosław Brożyna, dyrektor hotelu przyznaje - Tylko za abonament radiowo-telewizyjny płacimy ponad 8 tysięcy złotych miesięcznie, ale to nie wszystko. Musimy też płacić różnym organizacjom zarządzającymi prawami autorskimi.

Pieniądze chcą również niektóre stacje telewizyjne. Jeden z gości hotelowych przyszedł rano do recepcji i powiedział: - Oglądałem wieczorem w pokoju program naszej stacji. Czy macie z nami umowę? Jeśli nie, to musicie zapłacić karę za bezprawne pokazywanie naszego programu.

Dodając do tego wydatki na konserwację sprzętu oraz rachunki za prąd, utrzymanie jednego telewizora kosztuje hotelarzy ponad 400 zł rocznie.

Zgodnie z przepisami, hotele trzygwiazdkowe i wyższego standardu muszą w każdym swoim pokoju ustawić telewizor. Dlatego też coraz częściej w drogich obiektach instalowane są systemy telewizji hotelowej. Za oglądanie wybranych kanałów telewizyjnych goście płacą, a dzięki temu hotel może zarobić na utrzymanie telewizorów również przez umieszczanie reklam obiektów gastronomicznych lub atrakcji znajdujących się w okolicy.

Natomiast niżej skategoryzowane hotele, pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne, aby nie ponosić tak wysokich kosztów coraz częściej usuwają telewizory z pokojów. Podobnie robią też restauratorzy i właściciele pubów.

Ryszard Śliwiński z Beskidzkiej Izby Turystyki, właściciel zajazdu Horolna oraz hotelu Cis na Żywiecczyźnie zaznacza - Teraz abonament musimy płacić nawet za telewizor w pokoju, w którym przez cały rok nie zamieszkał ani jeden gość.

Hotelarze chcą również utworzenia jednej organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, która pobierałaby opłaty licencyjne dla twórców.

Pomysł wprowadzenia zryczałtowanej opłaty abonamentowej dla właścicieli hoteli, moteli oraz pensjonatów miała w 2004 roku Unia Pracy. Jednak projekt, który trafił do Waldemara Dąbrowskiego, ówczesnego ministra kultury został odrzucony. Minister argumentował wówczas, że telewizor w każdym pokoju podnosi standard obiektu, przez co właściciel może pobierać wyższe ceny za nocleg.

Józef Kubica, były poseł UP z Zabrza, obecnie szef śląskich struktur partii był pomysłodawcą wprowadzenia opłaty zryczałtowanej. Teraz żałuje, że nie udało się jej wcielić w życie. Wyznał - Nie wsparł nas SLD, który wystraszył się tego projektu. Według niego płacenie za każdy odbiornik w hotelu jest absurdem. Tłumaczy - To może miałoby sens, gdyby wszystkie pokoje w hotelach były przez cały czas zajęte. Tymczasem większość z nich stoi pusta, bo obłożenie w hotelach w naszym regionie sięga 30%.

OdpowiedzPowrót do drzewa wątku

Odpowiedzi:

Koszt jednego telewizora w hotelu jest za wysoki [2016-09-14 14:36 83.13.82.*]
Ludzie mieszkajcy w hotelu musza placic drugi raz abonament w cenie za pokoj, przecierz karzdy z nich placi abonament za telewizor u siebie w mieszkaniu, czyli ploaci podwojnie odpowiedz »

Koszt jednego telewizora w hotelu jest za wysoki [2008-04-21 11:41 80.54.123.*]
Rzeczywiscie sprawa winna być uregulowana inaczej niz dotychczas.I faktycznia może forma ryczałtu byłaby najbardzij odpowiednia.Tylko jak i na kim to wymusić? odpowiedz »

Koszt jednego telewizora w hotelu jest za wysoki [2008-04-11 20:52 195.116.43.*]
Jestem trzygwiazdkowym hotelem, małym. STOART wyznaczył mi stawkę a ja przemnożyłem ją przez 26% obłożenie z roku 2008. To jest adekwatne. Nie mogę płacić tylko dlatego , że mam telewizory. Płacę za publiczne odtwarzanie. Jeżeli nie mam publiki to za co mam płacić. Zastanawiam się jednak nad innym aspektem sprawy. Wystąpmy my hotelarze o placenie nam za to, że za własne pieniądze kupujemy płyty i publicznie odtwarzając popularyzujemy wykonawców, twórców, producentów. odpowiedz »

Koszt jednego telewizora w hotelu jest za wysoki [2008-04-10 17:34 83.29.27.*]
Podpisuję się dwiema rękami pod sugestią, że jest to bzdura aby płacić za każdy telewizor w pokoju. Mam pokoje gościnne, ktore cały rok stoją puste. W wakacje trochę się wynajmuje, często jest to nocleg. Klient przychodzi wieczorem a odjeżdża wcześnie rano i nawet nie włącza telewizora. Miejscowość jest z dala od wyciągów narciarskich, tak że o kliencie na ferie zimowe można sobie pomarzyć. Za każdy telewizor jednak należy płacić.
To naprawdę poroniony pomysł. Krystyna H.
odpowiedz »

Koszt jednego telewizora w hotelu jest za wysoki [2008-04-10 21:31 83.29.22.*]
Równie poronionym pomysłem jest pobieranie opłaty w zależności od powierzchni lokalu. W małej kawiarence w środku dużego miasta może słuchać radia więcej osób niż na dużej sali w obiekcie położonym na uboczu.
Hanka
odpowiedz »

Koszt jednego telewizora w hotelu jest za wysoki [2008-04-10 14:14 83.15.84.*]
Problem zaczyna robić się coraz bardziej palący i należałoby go szybko rozwiązać bo ja jako właściciel obiektu nie chcę podnosić cen noclegów, a obecna sytuacja do tego zmusza wielu w efekcie czego staram się częścią tej opłaty obciążać swój budżet. Jednak nie jest on jak u każdego bez dna i w perspektywie powstających coraz to nowych organizacji straszących opłatami na rzecz artystów i wykonawców itp, funkcjonowanie większości obiektów jest utrudnione i zastanawia czy oby warto przy tak dużym wkładzie pracy zarabiać coraz mniej.
Trzeba to koniecznie uregulować bo utrzymywanie coraz to nowych organizacji po to by Panowie mieli ciepłe posadki mija się z zasadami zdrowego rozsądku. Pozdrawiam
odpowiedz »

Koszt jednego telewizora w hotelu jest za wysoki [2008-04-10 15:05 85.128.62.*]
Organizacji zbiorowego zarządu wcale tak dużo nie ma. Nie każda z nich ma w decyzji Ministerstwa Kultury uprawnienia do pobierania takich opłat. Mówienie o tym, że powstaną nowe i jest ich coraz to więcej mija się z prawdą. Abonament jest obciążeniem publiczno - prawnym i nie reguluje w żaden sposób wynagrodzenia za korzystanie z utworów należnego autorom tych utworów - polecam raport Ministerstwa Kultury dostępny online. Opłaty na rzecz OZZ są wręcz symboliczne, co innego w skali roku. Natomiast nocleg w hotelu nie należy do symbolicznych wydatków, za nocleg w hotelu płaci się za dobę - tantiemy płaconę są miesięcznie/kwartalnie/rocznie - także nie mówmy że są to wygórowane kwoty. odpowiedz »

Koszt jednego telewizora w hotelu jest za wysoki [2008-04-15 11:12 195.116.43.*]
Każda płatność jest duża i proszę nie mówić, że opłaty te sa symboliczne. Z symbolicznych opłat powstają bardzo duże kwoty. Organizacje zarządzające, jeżeli już, to powinny stosować stawki uwzględniające procent obłożenia. To przynajmniej miałoby znamiona uczciwości a nie wyłudzania. W kwietniu będę miał obłożenie poniżej 2%, czy symboliczna , jak Pan nazwał, opłata będzie mała czy duża. Czy będzie odtwarzanie publiczne i w jakiej skali. Ponadto proszę zwrócić uwagę na jeden aspekt. Czy nie popularyzujemy wykonawców puszczając przy śniadaniu płytę czy radio? Czy nie przyczyniamy się do większego zbytu plyt? Zatem pokory troszkę przydałoby się naszym twórcom. Ja na znak zniesmaczenia zaprzestałem kupowania jakichkolwiek polskich płyt. Jeżeli coś będę chciał kupić i puszczać w hotelu wystąpię do Zarządzających o zapłatę. Namawiam hotelarzy do bojkotu telewizorów, odbiorników radiowych, odtwarzaczy. W pojedynkę nikomu sie nie uda, natomiast powszechny bunt może poskromić zachłanność komitetu RTV i zarządzających. Namawiam do buntu od 1.07 do 31.08. Kto się pod tym podpisuje. Kto ma możliwość i umiejętność ogarnięcia środowiska niech spróbuje. Ja na swoim terenie Krynica-Zdrój zrobię co mogę.
Mój e-mail wysoka@wysoka.com, Andrzej Pałyska
odpowiedz »

2 % hahaha !! [2008-04-17 16:28 77.253.103.*]
gratuluję pomysłu z buntem, ale jak ma Pan 2 (dwa) % obłożenia to jest pan DUPA!!! jak 20 (literówka), to też nie jest najlepiej !! odpowiedz »

Koszt jednego telewizora w hotelu jest za wysoki [2008-04-13 00:59 84.205.179.*]
To może zaczniecie pobierać tantiemy od każdego pojedynczego słuchacza i od każdego utworu? Coraz więcej jest organizacji którym nie śmierdzi cudzy grosz! Czy nie jest tak że płaci nadawca za wykorzystanie utworu? Ile razy chcecie opodatkować ten sam, raz już sprzedany towar? odpowiedz »

Koszt jednego telewizora w hotelu jest za wysoki [2008-04-11 01:10 83.21.185.*]
ciekawe jakbyś śpiewał ,gdyby nauczyciele chcieli do końca twego życia pobierać od ciebie dywidendy za to ,że nauczyli cię pisać i czytać?
a co z twórczością rzemieślników?
odpowiedz »

Koszt jednego telewizora w hotelu jest za wysoki [2008-04-11 00:58 83.21.185.*]
Człowieku powtarzasz się,a ja z racji wykonywanego od lat zawodu hotelarza mam pełen obraz jak żyją za tantiemy nasi nawet mierni artyści i nie mów mi,że płacimy małe pieniądze.
Wszystko zależy od tego, ile mamy zysku z interesu!?
Jak nie ma go w adekwatnej do włożonej pracy i inwestycji ,
to chyba nie jest o.k.?
A "prywaciarzom" nie ma jak strajkować,bo niby skąd dostaną podwyżki?
odpowiedz »

Koszt jednego telewizora w hotelu jest za wysoki [2008-04-11 11:32 83.29.18.*]
Dzięki mojemu niewielkiemu hotelikowi daję zrobić wielu osobom i instytucjom dużo więcej niż pozostaje dla mnie. A jeśli coś pozostaje i tak inwestuję w rozwój mojego obiektu. Dobrze, ze mam emeryturę (nauczycielską) - na przeżycie starcza, ale nie chcę już więcej z tej emerytury dopłacać do podatków, abonamentów, tantiem itp kosztów stałych nie związanych z przychodami. Czas najwyższy by myślenie tam u góry przestało iść w kierunku "z kogo, za co i jakie pieniądze możnaby jeszcze wydusić".
Hanka
odpowiedz »

Koszt jednego telewizora w hotelu jest za wysoki [2008-04-10 21:37 83.29.22.*]
Płaci się za dobę, pokój jest wykorzystany w najlepszym wypadku w 1/3 a utrzymać trzeba go przez cały rok.
Hanka
odpowiedz »

Koszt jednego telewizora w hotelu jest za wysoki [2008-04-10 13:27 83.20.170.*]
Cena abonamentu hurtowego powinna być obniżana w zależnosci od liczby użytkowanych odbiorników, np. 100% za 1 odbiornik i 50 % za pozostałe. odpowiedz »

Koszt jednego telewizora w hotelu jest za wysoki [2008-04-10 11:55 212.160.162.*]
Dowodem głupoty kolejnych rządzących nami ekip jest fakt, że ja jako gość hotelu za abonament płacę dwa razy: płacę za telewizor w domu i za telewizor w hotelu, bo abonament za telewizor hotelowy jest w cenie noclegu. odpowiedz »

Koszt jednego telewizora w hotelu jest za wysoki [2008-04-10 18:51 83.11.53.*]
I tu się pies odgrzebał z ziemi. Jeśli klient ma telefon w domu, płaci abonament, wystarczy, że podpisze pisemko stwierdzające taki fakt, oraz stwierdzające, że hotel, pensjonat e.t.c. wypożycza mu telewizor bezpłatnie.
I całujcie mnie panowie kontrolerzy w sam czubeczek nosa. Nie chodzi o to żeby kogoś oszukać, chodzi o to, żeby się bronić przed pazernością innych. Już i tak legalnie działające firmy na wybrzeżu mają zaniżone ceny ze względu na to, że wokół wszyscy wynajmują nie płacąc: podwyższonej opłaty za energię, podwyższonej opłaty od nieruchomości, klimatycznego, ZUS, VAT, dochodowego i dziesiątek innych opłat, wszak do 6 pokoi wolno każdemu, a że nie każdy rejestruje działalność, stąd jest jak jest. Państwo zawsze łupiło i łupi tych, których ma na widelcu, wcale w zamian nie broniąc ich interesów. Ot, złodziei złodziejska spółka z o.o p.t. rząd polski.
odpowiedz »

Koszt jednego telewizora w hotelu jest za wysoki [2008-04-10 13:37 79.185.26.*]
to śpij poza hotelem, np na dworcu. Nic nie zapłacisz odpowiedz »

Koszt jednego telewizora w hotelu jest za wysoki [2008-04-13 08:52 195.116.43.*]
Problem jest powazny, więc nie kpij z niego. O ile w sali ogólnej oglądanie tv można nazwać odtwarzaniem publicznym, to oglądanie w pokoju hotelowym takich znamion nie posiada. Rozumiem płatność zarządzającym prawami autorskimi (to ma być jedna instytucja, która ma prawa pobierania opłat) jeżeli publicznie odtwarzam za pieniądze. A więc koncerty, dancingi itp. Dlatego, że włączam radio w restauracji hotelowej nie polepszam obłożenia. Natomiast z całą pewnością popularyzyję twórców, wykonawców i producentów. Zatem pokory troszkę by się przydało. Robię to za własne pieniądze i przyspażam następnych nabywców, słuchaczy. Tak to właśnie funkcjonuje. odpowiedz »

Koszt jednego telewizora w hotelu jest za wysoki [2008-04-10 18:36 83.21.185.*]
Powoli mam dość tego biznesu i nie chodzi tylko o koszt telewizora!
Goście mają coraz większe wymagania i oczekiwania -tylko płacić nie chcą więcej!
Różne urzędy i organizacje traktują nas hotelarzy jak krowy dojne
bez względu na to jakiej wielkości obiektem zarządzamy opłaty za wszystko mamy takie same(tylko cena usługi nie może wzrosnąć).
Organizacje zrzeszające hotelarzy też z nas zdzierają np.za kursy i szkolenia (dwudniowe )kasują jak za wycieczkę do Kuwejtu ,bo przecież takie szkolenie musi być w luksusowym hotelu należącym do... nie koniecznie polskiego właściciela,a do "kradnącego"nam Gości francuza,którego w ten sposób wspierają na rynku.
Szkoda słów i tak nikt nie zrozumie jak czuje się człowiek uczciwie prowadzący swój mały biznes ,który mimo ciągłego inwestowania ma dziś ceny niższe aniżeli miał w roku np.2000,a koszty jakie są każdy wie!
odpowiedz »

Koszt jednego telewizora w hotelu jest za wysoki [2008-04-15 10:00 83.21.158.*]
OTO PRZYKłAD ceny szkolenia:
Zobacz terminy i szczegółowy program Akademii...
> http://www. irh. pl/szkolenia/akademia_irh/program Koszt udziału w dwudniowym szkoleniu to 1350 zł (zw z vat), w tym materiały
konferencyjne, przerwy kawowe. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat potwerdzający
udział w szkoleniu. Szczegółowych informacji o programie udzieli Zbigniew Bugaj,
tel. 022 374 63 01, tel. kom. 0 604 414 442, e-mail: zbigniew.bugaj@irh.pl.
Informacji organizacyjnych udziela Katarzyna Janiszewska, tel. 022 374 63 06,
e-mail: katarzyna.janiszewska@irh.pl
odpowiedz »

Koszt jednego telewizora w hotelu jest za wysoki [2008-04-13 08:58 195.116.43.*]
Podzielam Twój nastrój. Mam mały hotel skategoryzowany 27 miejsc, Wiem , że to nieracjonalna wielkość, która zaczyna się od ilości miejsc w autokarze . Ale dla spokojnej pracy, kontaktu z ludźmi wystarczy. Też chcę uczciwie prowadzić ten biznes, ale cieżko. To ten polski burdel we wszystkim przeszkadza. W Europie, właśnie takie małe kameralne hotele cieszą się ogromnym powodzeniem. Nikt tam nie wie i haccapie i innych cholerach. odpowiedz »

Koszt jednego telewizora w hotelu jest za wysoki [2008-04-13 22:11 83.29.6.*]
Też już miewam dość. Opłaty stałe jednakowe dla dużych i małych obiektów (np. płatne badanie wody - o czym klient nawet nie wie, obowiązek prowadzenia całej góry dokumentacji na potrzeby urzędów, a nie hotelarza, do której trzebaby zatrudnić osobnego - nieproduktywnego- pracownika) no i rosnące oczekiwania gości porównujących cenę noclegu w kwaterze prywatnej z ceną w małym hotelu (sam podatek od nieruchomości jest tu 35 (!) razy większy!). Jak tu tłumaczyć każdemu, że bardziej pośredniczę w ściąganiu pieniędzy na potrzeby różnych urzędów, niż sama na tym zarabiam. odpowiedz »

Koszt jednego telewizora w hotelu jest za wysoki [2008-04-17 16:23 77.253.103.*]
po prostu UPR i już ! odpowiedz »

Koszt jednego telewizora w hotelu jest za wysoki [2012-03-11 23:19 91.231.24.*]
Mam pokoje goszcine po sezonie cały rok płace start180zł mie.
pokoje co wynajme z przypadku to od daje im bo telwizor który kupiłem żeby poprawić standart pokoi i niesom włoczone płace characz dla mafi start
odpowiedz »


Powrót do wątkówOdśwież


Zgłoś problem z tą stroną »

Ogłoszenia praca turystyka, w turystyce


© 2023 FORUM-TURYSTYCZNE.PL. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i zawartej w nim polityki cookies.
strona główna | kontakt | reklama | linki
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij