Forum turystyczneTurystyka forum
Biura turystyczne
Baza turystyczna
Turystyka biznesowa
Turystyka krajowa
Turystyka zagraniczna wyjazdowa
Transport
Gastronomia
Turystyka zagraniczna przyjazdowa
Turystyka na świecie
Inne związane z branżą
Temat dowolny
Forum grupa: Biura turystyczne

Wątek: Za rok ferie w jednym terminie?
Autor: Czytelnik IP automat.*
Data wysłania: 2006-01-16 15:31
Temat: Za rok ferie w jednym terminie?
Treść: Aktualność:
Najprawdopodobniej w przyszłym roku ferie nie będą tak ja teraz, w czterech różnych terminach, ale w jednym. Tak chce minister edukacji Michał Seweryński.

Dlaczego minister chce aby wszyscy uczniowie zaczynali i kończyli zimowy odpoczynek tego samego dnia? Podobno ma to pomóc w spotkaniu się porozrzucanych po kraju rodzin. Na rozbicie ferii na 4 terminy skarżą się bowiem rodzice i kuratorzy - rodzice - bo rodziny z różnych województw nie mogą wypoczywać razem, a kuratorium bo dzieci zwalniane są z zajęć, by mogły wyjechać na ferie z rodziną.

Niestety jest też druga strona medalu, której minister chyba nie wziął pod uwagę. Jeden termin ferii zaskutkuje zapchaniem pociągów, wzrostem cen usług hotelarskich i pogorszeniem jakości pozostałych świadczeń, wynikających z jednorazowego przeciążenia -np. wyciągów.

Przewoźnicy, biura turystyczne zajmujące się turystyką dziecięcą i młodzieżową oraz hotele i domy wypoczynkowe zaczęły bić na alarm, gdyż ferie w całej Polsce w jednym terminie grożą komunikacyjnym paraliżem i podwyżkami.

- Zakopianka zakorkowana, pociągi przeładowane, wyciągi narciarskie przeciążone - obrazuje potencjalną sytuację Andrzej Gąsienica-Makowski, starosta tatrzański, który już raz interweniował w ministerstwie, gdy w 2003 r. kuratorzy oświaty chcieli wprowadzenia jednego terminu ferii. Teraz też zapowiedział, iż będzie stanowczo bronił czterech turnusów. Jego zdaniem jeden turnus nikomu się nie opłaci - ani żyjącym z turystyki góralom, ani wypoczywającym dzieciom. - Ceny natychmiast poszybowałyby w górę - prognozuje Gąsienica-Makowski. I to nawet o ponad 100 proc. Bo górale musieliby w ciągu dwóch tygodni zarobić tyle co teraz przez półtora miesiąca.

Z szacunkowych danych Ministerstwa Edukacji wynika, że ferie spędza poza domem 1 mln 600 tys. uczniów. Gdy taka liczba dzieci z opiekunami zacznie się przemieszczać po kraju, to Polsce grozi komunikacyjny paraliż. - Większość jedzie w góry. Obawiam się, czy uda się dowieźć wszystkich - niepokoi się Anna Rosiek, rzecznik prasowy PKP Intercity. W dodatku niewielki dworzec kolejowy w Zakopanem ma ograniczenia - dziennie może wjechać na niego 6-10 pociągów, czyli ok. 5 tys. osób. Jeżeli założymy, że dzieci chciałby przyjechać do Zakopanego na początku ferii, do w ciągu dwóch dni koleją pod Tatry dostałoby się tylko 10 tys. osób. - Efekt będzie taki, że wiele dzieci nigdzie nie pojedzie. Bo albo nie będzie ich na to stać, albo po prostu nie dojadą - martwi się również Dariusz Wojtal, szef Komisji Biur Podróży i Transportu Polskiej Izby Turystyki.

Obecnie ferie są podzielone na 4 tury. Podział jest tak przemyślany, by nie było tłoku i razem nie spotykały się ze sobą województwa, które lubią odpoczywać w tych samych miejscowościach - np w górach dzieci z Warszawy mijają się z dziećmi z Krakowa. W tym roku najpierw wypoczywa Dolnośląskie, Łódzkie, Mazowieckie, Opolskie i Zachodniopomorskie, następnie Podlaskie, potem Lubelskie, Podkarpackie, Pomorskie, Śląskie, Warmińsko-Mazurskie, a na końcu Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Małopolskie, Świętokrzyskie i Wielkopolskie. W kolejnych latach terminy ferii zmieniają się cyklicznie - zgodnie z zasadą "ostatni będą pierwszymi".


Na razie trwają prace ministerstwa nad przyszłorocznym kalendarzem szkolnym. - Rozważamy wprowadzenie jednego, może dwóch terminów - powiedział Mieczysław Grabianowski, rzecznik resortu. Efekty prac ministerstwa branża pozna w maju.

OdpowiedzPowrót do drzewa wątku

Odpowiedzi:

(brak tematu) [2011-01-15 18:50 93.105.22.*]
I nikt nie wpadł na to, że można jechać w inne miejsce niż Zakopane...? odpowiedz »

ferie zimowe [2008-02-27 17:50 87.96.15.*]
minister chyba nie ma dzieci odpowiedz »

ferie zimowe [2008-02-27 17:48 87.96.15.*]
skończmy wreszcie z tymi wariackimi zmianami. człowiek musi coś zaplanować a nie jak zawsze w Polsce na łapu capu. rozładowanie tłoku w ferie sprawdziło się, więc kontynuujmy to. odpowiedz »

FERIE [2008-01-07 14:00 217.11.130.*]
Bardzo dobrze, wreszcie dzieci moje i mojej siostry się spotkają. Kiedys nikomu to nie przeszkadzało że ferie były dla wszystkich w jednym terminie. A teraz wszystko wygodne.
Nie bójcie sie, nie zabraknie Wam miejsca i tak większości nie stać na wyjazdy na ferie.
odpowiedz »

ferie [2007-12-09 22:15 87.205.176.*]
To bardzo dobry pomysł, aby ferie zimowe były w jednym terminie.Nieliczne rodziny stać na to aby dziecko wysłać na zorganizowane wyjazdy.Ja osobiście mam bliską rodzinę w woj. podkarpackim gdzie mogłabym wysłać swoje dziecko, gdzie mieszka jego rówieśnik. Niestety jest to nie możliwe. Zostały nam więc tylko wakacje. odpowiedz »

MozarT [2007-01-07 10:05 83.14.91.*]
Jak dla mnie dobrze by bylo gdyby ferie byly w jednym terminiei nie tylko Ja tak uwazam dzieki temu mozna by bylo spotkac sie ze znajomymi a przez to ze mazowsze ma ferie wczesniej to nie ma na to czasu... my konczymy a reszta zaczyna :/ odpowiedz »

Za rok ferie w jednym terminie? [2006-09-06 16:58 83.24.47.*]
Boże, nikomu sie nigdy nie dogodzi. Dużo osób wyjeżdża na ferie, a jesli ferie byłyuby w jednym terminie dla całej Polski, ceny podskoczyłyby w górę, bo przecież hotelarze musieliby rozłożyć zarobek na 1 termin, nie na 4. Wtedy faktycznie wszyscy zostaliby w domach i znowu byłoby źle. A jak moja rodzina jest rozsypana po całej Polsce, to co, mam narzekać, że nie moge zorganizować rodzinnego zjazdu w jednym terminie? A jesli dzieciaki jada w ferie do Włoch, to jednego roku pojadą w sezonie niskim, nastepnego w średnim, a jeszcze nastepnego w najwyższym. Jak wszystkie te grupy zwala się do Włoch w jednym terminie, to będzie horror, przecież już teraz w sezonach free-ski na włoskich stokach pełno Polaków. Co by się działo przy feriach w jednym terminie, wolę nie myśleć. odpowiedz »

Krzywdzicie zakochanych... [2006-09-06 16:38 62.69.192.*]
Podział feri jest niesprawiedliwy i bezsensowny:( a argumenty typu ze jest tłok to bzdura, przeciez i tak tak duzo osób nigdzie nie jeżdzi a jezli nawet to przeciez to tylko 2 tyg wiec po co z tego robic taką tragedie, że sa korki itp itd. Dla niektoorych to jeden z niewielu momentów kiedy moga sie spotkac z rodziną, znajomymi a w moim przypadku z drugą połówką. Wychodzi na to że symulujemy choroby zeby spotkać się, bo nie możemy życ bez siebie...:(((((((((((((((((((((((((((( odpowiedz »

!ferie powinni miec wszyscy razem! [2006-08-24 20:29 195.205.189.*]
!ferie powinni miec wszyscy razem! Nie wszyscy wyjeżdżają w góry ! Zapomnieliście że w Polsce jest dziura budżetowa i nikt jak zwykle nie ma pieniędzy!! To co to wogle za wymysły 4 turnusy ferii ;/ Sheiss!! odpowiedz »

rozne kombinacje [2006-08-01 16:03 84.205.211.*]
nawet jesli miałoby byc kilka terminów to powinny byc róznorodne tzn. co roku inne ... np. Kujasko-Pomorskie jeszcze nie miało ferii z Opolskim itp. odpowiedz »

spotkania znajomych [2006-08-01 16:02 84.205.211.*]
Ferie powinny byc w jednym terminie ! ! ! przeciez znajomi z całej Polski takto mogą spotkac sie znowu... a nie jedni musza rezygnaowac ze szkoły zeby sie z nimi zobaczyc... odpowiedz »

jeden termin lub chociaż podział na dwie tury [2006-02-07 11:26 82.160.154.*]
wydaje mi sie ze ferie w jednym terminie to dobry pomysł. Teraz nie było mozliwosci pojechac do mojej siostry z mazowieckiego:/ A kto tu gada o paraliżu?! wakacje sa w jednym terminie i jakos sie wszyscy mieszcza! dajcie spokoj, nie wszyscy przeciez jada w gory, bo nie wszystkich stac. Ale jak juz to niech (tak jak wspomniał ktos wczesniej) zazebiaja sie o tydzien, to juz by cos pomoglo. odpowiedz »

Ludowe [2006-01-31 22:25 83.27.21.*]
Głupców nie sieją. Oni są w PiSie. To tyle na temat. odpowiedz »

Ludowe [2006-02-06 16:37 83.27.38.*]
Tak przedmówco, niestety masz rację. Teraz obasadzają swoimi wszystkie instytucje. Zgroza... odpowiedz »

niech się zazębia o 1 tydzień, a nie o 2 tygodnie [2006-01-24 15:51 .*]
jeżeli sie dobrze przemyśli terminy i niektóre będą się zazębiać o 1 tydzień, to rodziny z różnych województw będą mogły spędzić ten tydzień razem. 2 tygodnie wspólnie to są wyjątki. Zimowiska również najczęściej trwają od soboty do soboty. Trzeba to tylko mądrze zaplanować odpowiedz »

straszny pomysł [2006-01-23 15:17 .*]
Zupełnie bez sensu przyszedł mi do głowy straszny pomysł, żeby również porozdzielać na regiony letnie wakacje, tak od czerwca do połowy września... Pewnie to się stało skutkiem rezerwacji z Niemiec, gdzie ten system działa od lat... odpowiedz »

Tylko Zakopane? [2006-01-21 10:58 .*]
Przecież Polska to nie tylko TATRY, ale szereg innych przepięknych pasm górskich. Niepoprawne jest branie pod rozwagę tylko Zakopane. Wiele osób było już w Zakopanem i woli jechać gdzie indziej a nawet za granicę chociażby do naszych sąsiadów z południa, gdzie nawet jest taniej niż u nas. Ferie POWINNY BYĆ W JEDNYM TERMINIE. Tak było prze wiele lat i nie było źle odpowiedz »

zagranica tak!!!!! tylko niech wróci dofinansowanie [2006-06-28 00:37 85.89.170.*]
Pora wrócić do tematu dofinasowania. To juz kilka lat jak stara ekipa uchwaliła dofinansowanie tylko do wyjazdów krajowych. Ludzie kombinują jak mogą, aby swoje pociechy wysłać na obozy zagraniczne (czesto tańsze od krajowych - sic!). Paaaaaaranoja trwa nadal.... odpowiedz »

a nad morze [2006-01-20 17:04 .*]
Zimowa baza turystyczna w Polsce to nie tylko góry ale także Mazury i Bałtyk.
My także posiadamy wiele atrakcji,dobre warunki i możemy rozkorkowac zakorkowane góry.
Krótki termin feri zimowych umożliwi nam mozliwosci całorocznego rozwoju, a nie jedynie sezonowości która w GóRACH jest nie spotykana
z nadmorskim pozdrowieniem
odpowiedz »

Hahahha [2006-01-31 22:29 83.27.21.*]
No tak, skoro nie pojadą do Zakopanego to się wybiorą do Chałup (welcome tu). Stuk puk w główekę! warto! odpowiedz »

Hahahha [2009-03-26 14:56 95.48.7.*]
asdasdads odpowiedz »

Ferie w jedny terminie to zły pomysł [2006-01-20 14:21 .*]
Czy kazda nowa ekipa rzadzacych, musi zmieniać wszystko dla zasady? Ferie zimowe w 4 róznych terminach, to strzał w 10. nareszcie nie ma tłoku na drogach i stokach narciarskich(a tym samym jest bezpieczniej) Nie wspomnę o cenach za noclegi,wyzywienie itp. Jeżeli minister to zmieni znowu beda "jaja".A ile jest takich rodzin z róznych województw,które chca je spędzać razem? zapewniam,ze niewiele. Przerwa świateczna i noworoczna jest w jednym terminie dla całej polskiej młodzieży i rodzin.Mozna wtedy wyjechać i cieszyc sie sobą.Pozdrawiam odpowiedz »

terminy ferii [2006-01-18 13:54 .*]
wreszcie jest tak, że z utęsknieniem czekam ja i moi klienci na ferie za rok - bo w 2007 r bedziemy je mieli od 15.01 - ferie bedą taniutkie jak nigdy i wszyscy beda sie cieszyli ze przyjezdzamy. I w Karpaczu i w Poroninie i w Kołobrzegu i we Włoszech i w Austrii. Klienci zapłacą mniej, ludzi na stoku nie będzie. Dlaczego musimy odkrywac Amerykę po rak kolejny - przykłady Austrii, Niemiec i Czech nie wystarczą? I jestem ciekawy tych statystyk zerwanych ze szkoły dzieci żeby pojechac w innym niż włąsnym terminie. NAPRAWDE JEST DOBRZE TAK JAK JEST. odpowiedz »

ferie zimowe [2006-01-18 13:23 .*]
Nie wyobrażam sobie spędzać ferii w skróconym czasie do dwóch tygodni dla wszystkich jednocześnie. Nie tylko usługi będą droższe, ale i miejsc zabraknie dla wielu chętnych. Każdy płacąc wyższą kwotę chciałby miec lepszą jakoś usług, a tu zapowiada się tłok , niewygoda, stanie w długich kolejkach nie to nie tylko przy wyciągach. W czasie komuny spędzałam takie ferie w równym terminie dla wszystkich i już nie chcę nigdy więcej. Myślę,że w tym ministerstwie jest wiele ważniejszych spraw do zmiany, którymi powinni sie zająć, a co dobre zostawić.
Komu ma słuzyć taka zmiana?
odpowiedz »

ferie zimowe - terminy [2006-01-17 14:03 .*]
uważam, że podział na grupy w okresie ferii jest zasadny, ale nieszczęśliwe jest ułożenie poszczególnych grup, najgorzej tu wypada komasacja województw - mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego, bowiem z tych regionów najwięcej dzieci korzysta z wyjazdów na ferie, może więc warto się zastanowić jak ułożyć grupy, a nie je likwidować, a może trzy zamiast czterech ?uzrędnicy ministerialni dopuście do głosu wszystkich zainteresowanych odpowiedz »

podział terminów - ferie [2006-06-26 19:38 217.153.219.*]
Zgadzam się całkowicie z przedmówcą. Komasacja woj. Dolnośląskiego, Łódzkiego, Opolskiego, Mazowieckiego i Zachodnipomorskiego jest osobiście dla mnie i mojej rodziny bardzo nieszczęśliwa. Któryś rok z rzędu te właśnie województwa mają ferei razem. Dlaczego zawsze musimy spędząc ferie w tym samym "towarzystwie"??? n.p.ludzi ze stolicy, którzy na stokach narciarskich panoszą się jak u siebie w "Warszawce". Oczywiście nie generalizuję i nie chcę nikogo urazić, ale jakoś nie mam szczęścia do ludzi ze stolicy. Ferie w różnych terminach "tak", ale możeby tak co roku z innymi woj. odpowiedz »

były badania [2006-01-18 11:36 .*]
Gdy przez lata prowadzono walki o podział Polski na strefy feryjne były prowadzone badania kto, ile i gdzie jeździ (PIT i chyba Instytut Turystyki?). Wyszło, że ponad połowa ogółu to Warszawa (miasto i okolica, nie województwo), a resztą dzieli się Małopolska, Śląsk, Szczecin, Gdańsk i Wrocław. Pozostałe regiony stanowią niewielki procent. Warszawa, Śląsk, Małopolska i Gdańsk jeżdżą głównie w rejon Tatr, a Dolny Śląsk, Szczecin i Poznań w Sudety. Zresztą to jest tak logiczne, że żadnych badań nie trzeba było robić ;-). Strefy wyznaczono mniej więcej tak, żeby regiony sobie nie wchodziły w drogę. odpowiedz »

dziwny podział [2006-02-10 13:40 83.10.108.*]
Skoro Warszawa stanowi 50% a Wrocław wykazywany jest w grupie o znaczącym udziale to dlaczego łączone są województwa mazowieckie , dolnośląskie i na dodatek łódzkie, które też ma znaczący udział. Dlaczego mazowieckie z tak olbrzymim udziałem nie ma oddzielnego terminu ferii.
A. Ryba
odpowiedz »

Szczecin w Sudety? [2006-02-05 23:35 83.19.191.*]
Wiekszosc moich znajomych ze Szczecina jezdzi w Tatry nie w Sudety :))) odpowiedz »

być może są 'błędem statystycznym' ;-) [2006-02-06 11:44 83.16.35.*]
badanie opierały się bodaj analizie ankiet sporządzonych wg ksiąg meldunkowych odpowiedz »

W Sudety weekendowo [2007-07-05 20:41 83.8.30.*]
Kochająca góry 22-latka szuka WSPÓŁTOWARZYSZY / WSPÓŁTOWARZYSZEK w wieku 20-26 lat (najlepiej z Wrocławia bądź okolic) na wspólne weekendowe wędrówki po Sudetach. "Jeśli także doskwiera Ci samotność na szlaku, a przejście 25 km trasy nie stanowi dla Ciebie problemu, to proszę o kontakt. Jestem otwarta na nowe znajomości i lubię poznawać nowych ludzi." Mój e-mail: monia2341@onet.eu odpowiedz »

a co dla tych których nie stać na... [2006-01-16 19:35 .*]
Dlaczego jednak myśli się tylko o tych, których stać na wyjazdy w góry itp. A co z ogromną ilością osób, którzy chcieliby dzieci zostawić na wypoczynek u rodziny?? Niech odpoczną przez zabawę z dziećmi rodzinki. A teraz niestety bardzo często to niemożliwe... odpowiedz »

pomysł zły, ale argumenty przeciw niech będą prawdziwe [2006-01-16 16:05 .*]
pomysł zły, ale argumenty przeciw niech będą prawdziwe - straszaki : 100 % podwyżki cen, paraliż komunikacyjny kraju ... to argumenty demagogiczne i nie pomogą sprawie tylko ośmieszają ekspertów i tym samym branże turystyczną. Jeszcze kilka lat temu tak było i nie działo sie to czym straszą niektórzy odpowiedz »

Naprawdę???? [2006-01-17 10:04 .*]
Najwyraźniej Pan/Pani nigdy nie wyjeżdżał/-ła nigdzie w czasie tych ferii. Kolejka w Szklarskiej Porębie do wyciągu - 40 minut! Najpierw samemu sprawdzić, potem głos zabierać! odpowiedz »

mogę być wróżką [2006-01-16 15:38 .*]
pisałem, że tak będzie w innym wątku, jakiś tydzień temu... Kuratoria chcą mieć wszystkich nauczycieli pod ręką w jednym terminie ot, co. A nowe ferie będą w okresie świąteczno-noworocznym (wiadomo - Rodzina) i w ten sposób o miejsce w Zakopanem będą poza dziećmi jeszcze rywalizować Rosjanie... Już widzę te ceny (i zakopiankę). odpowiedz »

byle coś zmienić [2006-01-16 15:31 .*]
Nie chodzi o to, żeby było dobrze, ale żeby było inaczej niż za tej poprzedniej komuszej władzy, prawda? odpowiedz »


Powrót do wątkówOdśwież


Zgłoś problem z tą stroną »

ryba maślana


© 2021 FORUM-TURYSTYCZNE.PL. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i zawartej w nim polityki cookies.
strona główna | kontakt | reklama | linki
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij