Forum turystyczneTurystyka forum
Biura turystyczne
Baza turystyczna
Turystyka biznesowa
Turystyka krajowa
Turystyka zagraniczna wyjazdowa
Transport
Gastronomia
Turystyka zagraniczna przyjazdowa
Turystyka na świecie
Inne związane z branżą
Temat dowolny
Forum grupa: Inne związane z branżą

Wątek: Masz psa? To możesz pojechać z nim na urlop
Autor: Czytelnik IP automat.*
Data wysłania: 2008-07-17 18:01
Temat: Masz psa? To możesz pojechać z nim na urlop
Treść: Aktualność:
Mówi się, że właściciele zwierząt nie mają innego wyjścia jak wakacje na działce. Tymczasem ulubionego czworonoga można zabrać ze sobą w wiele miejsc, nawet do dużego miasta - trzeba tylko zwiedzanie zorganizować tak, by zawsze ktoś mógł się nim zaopiekować. Warto dowiedzieć się, w której restauracji pies nie tylko będzie tolerowany, ale dostanie wodę, a także zadzwonić do hotelu, by się upewnić, że nie sprawi tam sprawi kłopotu.

W podróży małe zwierzę najbezpieczniej przewozić w metalowej klatce (koszt zakupu od 150 zł) - musi być ona na tyle duża, by mogło się w niej wygodnie położyć. Większego zwierzaka trzeba przypiąć pasami (od 60 zł). Przyda się również mata antypoślizgowa (od 20 zł), która również zabezpieczy tapicerkę przed zabrudzeniem. Czworonoga można trzymać w bagażniku tylko w samochodzie kombi - należy pamiętać jednak, że ta część auta nagrzewa się najszybciej. Nie należy włączać jednak mocnej klimatyzacji, raczej uchylić okna, uważając, by pies nie nałykał się za dużo zimnego powietrza. Minimum co 4 godziny konieczny jest postój oraz krótki spacer. Wodę trzeba podawać często, natomiast nie karmić podczas podróży ani tuż przed nią (ewentualnie suchą karmą, lżej strawną), szczególnie jeśli zwierzak cierpi na chorobę lokomocyjną (można podać Aviomarin, ale po konsultacji z weterynarzem). Nie należy też zostawiać psa na dłużej samego w samochodzie, nawet jeśli zaparkowany jest on w cieniu i ma uchylone okna.

Podróżując pociągiem należy pamiętać, że PKP pozwala przewieźć osobie dorosłej tylko jedno zwierzę. Pies musi być w kagańcu, na smyczy i mieć świadectwo szczepień. Dodatkowym wymogiem jest zgoda współpasażerów. Pies powinien siedzieć na ziemi, nie wolno również przewozić go w wagonie sypialnym ani w kuszetce (chyba że wykupi się cały przedział). Bilet na dowolną trasę - kosztuje 4 zł, na Intercity - 15. Płacić nie trzeba za zwierzęta trzymane w klatkach, koszach czy pudłach oraz za psy przewodniki i podróżujące służbowo. Właściciel zwierzęcia odpowiada za czystość oraz ciszę.

Decydując się na przelot samolotem trzeba pamiętać, że usługa ta rzadko bywa dostępna on-line, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. W kabinie pasażerskiej można przewozić tylko małe psy, koty, gryzonie i ptaki (do 6-8 kg z pojemnikiem), w luku bagażowym również większe. Zwierzęta trzyma się w kontenerach, koszach albo torbach (kabina) lub niemetalowych klatkach (luk), odpowiednich do ich wagi i rozmiarów. Pies przewodnik może podróżować w kabinie z właścicielem niezależnie od wagi - niezbędna jest jednak uprząż i kaganiec. Wszystkie zwierzęta muszą posiadać książeczki szczepień i aktualne (do 28 dni) zaświadczenia od weterynarza uwzględniające przepisy kraju wylotu, docelowego oraz portów tranzytowych. Koszt przelotu zależny jest od linii oraz wagi psa - waha się między 20 a ok. 1000 euro. Niektóre kraje (np. Australia, Irlandia, Kenia czy Afryka Południowa) przyjmują zwierzęta wyłącznie drogą cargo, do Peru natomiast nie wpuszcza się kotów. Czworonogów nie przewozi większość tanich linii, wyjątkiem jest tu Norwegian, ale nie dotyczy to lotów z Polski. WizzAir i Ryanair na wybranych trasach wyrażają zgodę na psy przewodniki.

Na miejscu wypoczynku trzeba wziąć pod uwagę to, że latem na strzeżonych plażach obowiązuje zakaz wprowadzania psów (grozi to grzywną do 500 zł). Dużo zależy również od rasy i usposobienia zwierzaka. Nie jest na przykład dobrym pomysłem wyjazd nad morze z mopsem, który ma problemy z oddychaniem. Można wybrać więc mniej tłoczne kąpieliska, szczególnie jeżeli pies jest duży i wygląda groźnie - na pewno komuś będzie przeszkadzał. Lepiej więc udać się z nim na plażę świtem lub pod wieczór - czworonogi bowiem znacznie gorzej niż ludzie znoszą upał. W żadnym wypadku nie powinny się one opalać. Nie wolno także wrzucać ich do wody ze względu na szok termiczny. Nie wszystkie lubią oraz umieją pływać. Naukę skoków do wody najlepiej rozpocząć z niskiego pomostu. Miłą rozrywką jest też rzucanie piłki lub frisbee, trzeba pamiętać jednak, by pozwolić psu odpocząć co kilkanaście minut.

Spacerując z psem po lesie trzeba pamiętać nie tylko o szczepieniach (nosówka, wścieklizna), ale także o profilaktyce przeciwko kleszczom wywołującym groźną babeszjozę. Na spacer w lesie trzeba zabrać smycz lub nawet długą linę, która zapewni swobodę i bezpieczeństwo zarazem. Nie należy puszczać psa wolno - niezależnie od tego, czy zwierzę stanowi zagrożenie dla dzikiej zwierzyny czy nie, leśniczy ma prawo go zastrzelić. Trzeba też zwrócić uwagę, by nie zjadał nic prócz patyków, bo może to być np. padlina albo środki antykoncepcyjne dla lisów.

Jeśli natomiast zwierzę musi zostać w domu, a nie ma go z kim zostawić, na stronie internetowej www.petsitter.pl znajdziemy bazę osób, które zajmą się psem, kotem, fretką czy nawet koniem (rejestracja i korzystanie z wyszukiwarki jest bezpłatne). Są to zazwyczaj miłośnicy zwierząt albo studenci weterynarii czy zoologii. Zakres obowiązków może obejmować całodniową opiekę lub spacery, dokarmianie czy pielęgnację w domu właściciela albo opiekuna. Decydując się na tę usługę, dobrze jest zwrócić uwagę na referencje - logo "petsitter" przy nazwisku oznacza, że przeszedł on specjalny kurs. Można umówmy się na próbną wizytę i sprawdzić jaki ma kontakt ze zwierzęciem. Cenę ustala się indywidualnie, można również w ramach wymiany zaopiekować się czyimś zwierzakiem w innym terminie.

Dobrym wyjściem jest także oddanie zwierzaka do specjalnego hotelu. Kilkadziesiąt takich miejsc jest na Mazowszu, kilka do kilkunastu w pozostałych województwach. Ceny wahają się w granicach 15-35 zł za dobę. Zazwyczaj czworonogi umieszczane są w drewnianych budach z odkrytymi boksami. Kilka razy dziennie wychodzą na spacery albo są wypuszczane na wybieg. Karmione są zgodnie z zaleceniami właścicieli (jedzenie należy dostarczyć). Aby móc umieścić psa w hotelu, trzeba mieć książeczkę szczepień, oraz zabezpieczyć go przed kleszczami i odrobaczyć. Te zabiegi można również zlecić na miejscu, podobnie jak inne usługi, od strzyżenia do mycia zębów. Chore psy przyjmuje tylko część hoteli (należy uzgodnić podawanie leków). Dobrze, jeśli na miejscu jest weterynarz, który powinien przed przyjęciem bezpłatnie zbadać psa (można szukać hoteli np. przy klinikach małych zwierząt). Należy obejrzeć boksy, sprawdzić, czy jest miejsce do kąpieli i tor przeszkód, a dopiero potem podpisać umowę. Hotelarz powinien w niej zobowiązać się, że zadba o zdrowie zwierzęcia - wezwie weterynarza albo odtransportuje psa w bezpieczne miejsce, np. w przypadku pożaru. O każdym nietypowym zdarzeniu właściciel powinien być bezzwłocznie zawiadamiany. Obsługę hotelu warto poinformować o przyzwyczajeniach psa, wymogach pielęgnacji, zostawić ulubiony koc czy zabawkę. Koniecznie trzeba zapisać swój numer telefonu i ustalić, kto oprócz właściciela może odebrać zwierzę.

Zabierając psa za granicę trzeba pamiętać, że zwierzęta muszą podróżować po Unii Europejskiej z paszportem (ważny przez rok, kosztuje 51 zł). Zawiera on dane właściciela i czworonoga, który musi mieć ponadto aktualne szczepienia - przede wszystkim przeciwko wściekliźnie - a także mikrochip lub tatuaż z psim PESEL-em (70-100 zł, zabiegi przeprowadzają wybrani weterynarze, www.vetpol.org.pl/paszporty). Pies nie może mieć ani kleszczy, ani tasiemców. Przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Malty i Szwecji trzeba dodatkowo zbadać krew, by wykluczyć wściekliznę. Cała procedura trwa około miesiąca. W przypadku Wielkiej Brytanii i Irlandii obowiązuje jeszcze półroczna kwarantanna, dopiero potem należy złożyć wniosek o paszport. 2-10 dni przed podróżą do tych czterech krajów psa trzeba dodatkowo odrobaczyć. Powyższe państwa, jak również Belgia i Finlandia, nie wpuszczają zwierząt poniżej 3. miesiąca życia nieszczepionych przeciwko wściekliźnie.

OdpowiedzPowrót do drzewa wątku

Odpowiedzi:

Wyjazd na urlop z psem [2013-01-02 22:58 88.156.192.*]
planuje wyjazd do tunezji ,nie mam pojęcia ,jakie dokumenty ,badania ,szczepienia powinnamcmieć dla swojego czworonoga (alex),wszystko na temat przelotu ,itd odpowiedz »

Wyjazd na urlop z psem [2009-04-18 15:11 95.41.1.*]
Wszystko pięknie i ładnie poza jednym, paszport jest ważny na całe życie zwierzaka. Zwierzaki, które muszą mieć paszport i być zaczipowane (jeśli nie mają tatułaża ) to są psy, koty i fretki. Jeśli się wybieracie do krajów, które są w Unii Europejskiej trzeba mieć paszport. Jeśli jedziemy do Rosji, USA i innych krajów nie zrzeszonych w Unii, musimy się udać do powiatowego lekarza weterynarii o certyfikat zdrowia dla naszego pupila. odpowiedz »

Wyjazd na urlop z psem [2012-07-21 18:52 87.207.186.*]
Dokładnie tak.
Trzeba rokrocznie tylko uzupełniać szczepienia przeciw wściekliżnie i ew. inne wymagane.
odpowiedz »

Urlop z psem w Bułgarii [2009-06-27 18:45 83.27.203.*]
Wybieram się z psami do Bułgarii .Chcemy połączyć wypoczynek z wystawami psów.Na co należy zwrócic uwagę przy podjęciu ostatecznej decyzcji. Jak traktują psy w hotelach?
Pozdrawiam.
odpowiedz »

Wyjazd na urlop z psem [2009-06-21 20:26 87.99.8.*]
Jeśli chcecie spędzić urlop ze swoim zwierzakiem polecam wam wypoczynek w Willa Irena. Willla położona jest w Karkonoszach,5 km. od Karpacza, spokojne, zaciszne miejsce, 2 hektary ogrodu - wspaniałe miejsce na wypoczynek zarówno dla ciebie jak i pupila :) zobaczcie sobie stronkę
www.willairena.eu pozdrawiam miłośników zwierząt
Dorotka
odpowiedz »

Wyjazd na urlop z psem [2013-11-07 21:47 213.241.18.*]
Zapraszamy nad morze- domki letniskowe Rafa W Sarbinowie. Tam w maju i wrześniu super wypoczynek z psami, bo ceny niskie Przyjmujemy tez w sezonie z pieskami. Zapraszamy również w góry w Beskidy. Willa Wichrowe Wzgórza w Brennej - k. Wisły, Ustronia i Szczyrku to miejsce , gdzie można również do woli spacerowac z czworonogiem. Na okres ferii zimowych, maja , czerwca i września super promocje. odpowiedz »

Wyjazd na urlop z psem [2009-01-18 20:05 89.161.36.*]
ej a czy jak jedziesz na ukraine to też trzeba mieć paszport? odpowiedz »

Wyjazd na urlop z psem [2008-07-17 18:01 83.21.126.*]
Radzę hotelarzom uważać na właścicieli psów ponieważ potrafią spać ze swoim pupilem w łóżku ,a wtedy mamy kłopot na głowie gdyż kudły z pościeli można jedynie zczyścić mechanicznie a jest to bardzo czasochłonne zajęcie.
Jeśli natomiast nie zrobimy tego i taką pościel damy do pralni ,to możemy być pewni,że całe nasze prane razem z tą pościelą pranie będzie zanieczyszczone kudłami i w razie kontroli Sanepidu ...mamy kłopot!
Inną kwestią są goście z nie wykastrowanymi kotami...
Zapewniam ,że zapachu po tym pobycie nie pozbędziecie się dłuuugo!(nawet nasze najlepsze profesjonalne środki do sanifikacji nie pomagają).
Także jeśli przyjmować zwierzaki to należy brać za ich pobyt odpowiednie pieniążki ,aby pokryć koszty pracy .
odpowiedz »

Wyjazd na urlop z psem [2012-08-13 15:42 83.14.143.*]
kłamiesz, brudasie... kup sobie porządny proszek i suszarkę do prania, a nie bredź odpowiedz »

Wyjazd na urlop z psem [2009-04-18 15:04 95.41.1.*]
idiota
M.M.
odpowiedz »

Wyjazd na urlop z psem [2009-04-12 19:47 89.74.36.*]
Do ciebie na pewno z moj.ą sunią bym się nie wybrała, masz to jak w banku. A co powiesz na właścicieli pensjonatu, którzy najpierw przez telefon zgadzają się skwapliwie na pobyt czworonoga, a potem przez cały mój urlop dogryzają i robią kretyńskie uwagi na temat zwierząt w pokoju, zwierząt w holu, ziwrząt wogóle jako istniejacych na tym padole :/ Może to jacys twoi znajomi? odpowiedz »

Wyjazd na urlop z psem [2008-09-18 00:00 85.219.217.*]
Lecz się człowieku! Skąd u Ciebie tyle nienawiści do zwierząt i kto naopowiadał Ci tyle bzdur? A może kup porządną pościel a nie z Biedronki... odpowiedz »


Powrót do wątkówOdśwież


Zgłoś problem z tą stroną »

Ogłoszenia praca turystyka, w turystyce


© 2024 FORUM-TURYSTYCZNE.PL. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i zawartej w nim polityki cookies.
strona główna | kontakt | reklama | linki
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij