Forum turystyczneTurystyka forum
BILETY LOTNICZE
° Biura turystyczne
° Baza turystyczna
° Turystyka biznesowa
° Turystyka krajowa
° Turystyka zagraniczna wyjazdowa
° Transport
° Gastronomia
° Turystyka zagraniczna przyjazdowa
° Turystyka na świecie
° Inne związane z branżą
° Temat dowolny






Forum grupa: Turystyka krajowa

Wątek: SMAK KARPACKICH KLIMATÓW - FESTIWAL WIN WĘGIERSKICH IM. PORT
Autor: Czytelnik IP 79.186.18.*
Data wysłania: 2008-08-16 11:17
Temat: SMAK KARPACKICH KLIMATÓW - FESTIWAL WIN WĘGIERSKICH IM. PORT
Treść: Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa to jedno z najważniejszych wydarzeń Karpackich Klimatów, odbywających się w Krośnie w dniach 29 - 31 sierpnia. Dla turystów i mieszkańców regionu podkarpackiego organizatorzy winiarskiego święta przygotowali wiele wyjątkowych atrakcji: degustacje trunków węgierskich pod otwartym niebem i we wnętrzach zabytkowych kamienic, wystawy i wernisaże artystyczne, spotkania z wybitnymi znawcami i producentami win węgierskich, wykłady naukowe oraz kameralne koncerty muzyczne.

Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa to coroczne święto wina i Węgier, nawiązujące do historycznych związków Krosna (tak handlowych, jak i gospodarczych) z naszym dawnym sąsiadem. Festiwal odbudowuje ścisłą współpracę polsko-węgierską, prezentuje kulturę winiarską, a także przypomina o ogromnej roli Krosna w jej propagowaniu. Jego organizatorami są Urząd Miasta Krosna, Stowarzyszenie Portius i Winiarnia Portius.

Krośnieński Festiwal to jedyna tego typu impreza organizowana pod gołym niebem. Oznacza to, że będzie ona otwarta dla wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby z kielichem wina w ręku zwiedzać miejską starówkę. Tak więc w trakcie imprezy, na płycie rynku, pojawią się stylowe pawilony winiarskie, a w nich - prezentacja i sprzedaż znamienitych trunków, pochodzących z różnych regionów Węgier. Obok, w specjalnym ogródku winnym dla 200 osób, będzie można kosztować nie tylko wina, lecz również węgierskie potrawy, przygotowane z myślą o Karpackich Klimatach. Dodatkowo, w zabytkowych wnętrzach kamienicy Royal Hall (ul. Rynek 24), odbędzie się sześć uroczystych, płatnych degustacji wykwintnych gatunków win z Węgier. Te wyjątkowe spotkania poprowadzą węgierscy winiarze, którzy uraczą zgromadzonych gości opowieściami o filozofii wina, niezwykłej winiarskiej historii Krosna, krainie Podkarpacia oraz współpracy handlowej, kulturalnej oraz międzyludzkiej na pograniczu Karpat. A wszystko to przy dźwiękach muzyki madziarskiej, granej przez zespół folkowy.

Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa to także wernisaże artystyczne. W tym roku Krosno odwiedzą Zsolt Tátrai (fotograf i winarz borásszal) i Krzysztof Ducki (plakacista, mieszkający od 20 lat w Budapeszcie). Pierwszy z zaproszonych gości będzie bohaterem wystawy "Klimaty tokajskich piwnic", na której przedstawi prace swojego autorstwa. Z kolei Krzysztof Ducki zaprezentuje zbiór plakatów, stworzonych podczas pobytu na Węgrzech.

W ramach Festiwalu odbędą się również spotkania z naukowcami - znawcami kultury węgierskiej. Będą to wykłady:
Csaba Gezy - poety i tłumacza, ambasadora kultury polskiej na zachodnich Węgrzech, który omówi temat "O poezji polskiej XX stulecia przy kieliszku węgierskiego wina";
prof. dr hab. Waldemara Kowalskiego - z Instytutu Historii Akademii Świętokrzyskiej, opowiadającego o "Kupcach szkockich w Rzeczypospolitej w XVI i XVII wieku";

Zapraszamy!!

OdpowiedzPowrót do drzewa wątku

Odpowiedzi:


Powrót do wątkówOdśwież


Zgłoś problem z tą stroną »

Alfa Star biuro





© 2012 FORUM-TURYSTYCZNE.PL. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.
strona główna | kontakt | reklama | linki | informacje dla branży turystycznej, hotelarskiej, gastronomicznej i transportowej