Forum turystyczneTurystyka forum
Biura turystyczne
Baza turystyczna
Turystyka biznesowa
Turystyka krajowa
Turystyka zagraniczna wyjazdowa
Transport
Gastronomia
Turystyka zagraniczna przyjazdowa
Turystyka na świecie
Inne związane z branżą
Temat dowolny
Forum grupa: Baza turystyczna

Wątek: Górale obawiają się, że 2010 roku pod Tatrami ubędzie turystów?
Autor: Czytelnik IP automat.*
Data wysłania: 2008-09-21 17:21
Temat: Górale obawiają się, że 2010 roku pod Tatrami ubędzie turystów?
Treść: Aktualność:
Czy to możliwe, aby hotele i pensjonaty pod Tatrami stały puste? Ten czarny scenariusz za dwa lata może się sprawdzić, tak alarmują zakopiańscy hotelarze. Do końca roku 2010 na Polskę nałożono obowiązek wprowadzenia 22-procentowej stawki podatku VAT na usługi hotelarskie oraz gastronomiczne, zamiast tej obecnie obowiązującej 7-procentowej. Jak może być tego skutek? To oznacza wyższe ceny usług, a w efekcie wyjazd turystów za granicę.

Chociaż zmiany mają nastąpić dopiero za dwa lata, branża turystyczna w Zakopanem już teraz alarmuje. Jak mówi Andrzej Kawecki, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, górale obawiają się tego podatku. Polska nie jest przygotowana na jego wprowadzenie. Ciągle obecne są wysokie koszty zatrudnienia oraz podatki. Jeśli VAT jeszcze wzrośnie, nie będzie wyjścia - ceny zostaną podniesione.

Kawecki boi się, że to odstraszy turystów, którzy już w chwili obecnej narzekają, że Zakopane jest bardzo drogie. Agata Wojtowicz, dyrektorka zakopiańskiego Orbisu, oblicza, że w tym roku pod Tatry przyjechało ok. 30 proc. gości mniej niż w roku 2007. A jaki jest tego powód? To silna złotówka, która sprawia, że urlop w Polsce przestaje być atrakcyjny pod względem ceny nie tylko dla cudzoziemców, ale również dla Polaków. Mniejsza liczba gości niż zazwyczaj pojawiła się zza wschodniej granicy, którym zaczęły doskwierać ograniczenia związane z wizami. A Kawecki przypomina, że przecież Zakopane żyje z turystyki.

Członkowie Tatrzańskiej Izby Gospodarczej postanowili walczyć o zachowanie niższego VAT-u w dwóch najważniejszych dla turystyki branżach. Skierowali w tej sprawie apel do Polskiej Organizacji Turystycznej. Ale decyzja w tej kwestii pozostaje w rzeczywistości w rękach Komisji Europejskiej, a to dlatego, że do wprowadzenia wyższego VAT-u zobowiązują nas właśnie przepisy unijne.

Jednak górale mogą żywić jeszcze jakąś nadzieję. Bowiem Komisja Europejska rozważa obniżenie 22-procentowej, obowiązkowej stawki VAT w branżach gastronomicznej oraz hotelarskiej do 7 proc. Jeśli się na to zdecyduje, zmiany będą wprowadzone w całej Unii, a nie tylko w Polsce. A w takiej sytuacji również może się okazać, że ceny na Podhalu nie są w żaden sposób konkurencyjne w porównaniu ze stawkami w innych krajach.

OdpowiedzPowrót do drzewa wątku

Odpowiedzi:

Wyższy VAT w turystyce zaszkodzi branży? [2008-09-29 21:01 86.63.74.*]
22% Vat do dego dojdzie wzrost cen przy wprowadzeniu euro i fakt , że większość polityków którzy kreują gospodarkę już spędza urlopy w tańszej zagranicy. W zasadzie nic się nie zmieni teraz nas nie zauważają bo wyjeżdżają a później nie zauważą bo nas nie będzie.
adam janicki
odpowiedz »

Wyższy VAT w turystyce zaszkodzi branży? [2009-08-25 23:10 83.22.233.*]
Zakopane obecnie to szmira .... odpowiedz »

Wyższy VAT w turystyce zaszkodzi branży? [2008-09-25 16:13 83.7.135.*]
jakie 7 proc?? wynajmuje pokoje ,zywie turystow a US kaze mi wybierac miedzy 19proc z odpisami lub -17 proc od obrotu...czyli- wieksi maja tansze podatki?? odpowiedz »

Wyższy VAT w turystyce zaszkodzi branży? [2008-09-26 06:33 83.14.249.*]
Mylisz kolego podatki w artykule mowa jest o podatku VAT a Ty piszesz o podatku dochodowym. Wojtek odpowiedz »

Wyższy VAT w turystyce zaszkodzi branży? [2008-09-25 20:47 83.4.162.*]
Vat to nie dochodowy - i taka jest wiedza pseudo przedsiębiorców. odpowiedz »

Baranie jeden! [2008-09-25 21:12 83.30.159.*]
VAT to podatek, który muszę doliczyć do mojej ceny netto.
I zasadniczo wpływa to na zyski - bo doliczając 7% Vat do ceny usługi, jakoś to przeboleję (koszty uzyskania przychodu są stosunkowo wysokie, a więc i Vat do odliczenia będzie spory), ale gdy mam doliczyć do ceny netto 22% Vat, to robi się nieciekawie - będę musiała podnieść ceny - albo zbankrutuję.
Ale nie zamierzam tutaj pseudo turyście tłumaczyć, jaki kolor mają krokusy na wiosnę. Nie i raz jeszcze nie.
Wciąż p[owtarzam - wszyscy mądrzy, wszystkie mądrale - zapraszam do pracy jako właściciel - zarządca - itd., itp. małego pensjonatu w górach!!!
Po roku zrobicie dokładnie w 180 stopniach odwrót.
Gwarantuję !! różnicą
odpowiedz »

Wyższy VAT w turystyce zaszkodzi branży? [2008-09-24 13:08 79.189.189.*]
jestem właścicielem hotelu i uważam że zachowanie stawki 7% jest jedynie słusznym krokiem. wiesław błoniarz odpowiedz »

Wyższy VAT w turystyce zaszkodzi branży? [2008-09-22 20:11 212.76.37.*]
Lubię Zakopane ale mnie nie stać i muszę spedzać wakacje w Tunezji albo w Turcji. Nie żal mi naszych górali. Moze ich pazerność wreszcie zostanie ukarana. odpowiedz »

Jeżeli Cię nie stać na nocleg [2008-09-25 16:07 83.30.206.*]
Jeżeli Cię nie stać na nocleg za 30,00zł w Zakopanem - to przykre. No chyba, że jeździsz tam (lub usiłujesz jeździć - bo wiadomo - tak tam drogo) w Sylwestra, ferie zimowe i podczas międzynarodowych konkursów w skokach narciarskich. W tych okresach, tak, jak wszędzie w górach, czyli u nas w Szczyrku, też jest drożej, może nawet drogo.
Polecam więc Turcję (Kapadocja jest ponoć super). Tam przynajmniej, jak Polak pojedzie i zapłaci to ma się na baczności i przynajmniej obiektu nie dewastuje. Bo w Polsce, jak to w Polsce - tym zachłannym góralom w głowach się poprzewracało, tylko by kasę liczyli, więc im można zawsze trochę roboty dołożyć, np: oberwać stolik, złamać krzesło, przykleić TV do stolika (ot ta nasza ułańska fantazja) itd, itp.
Dodam tylko, że nie jestem góralką, mieszkam w Szczyrku od dwóch lat. Obiekt MUSZĘ malować minimum 2 razy w roku, choć powinnam 4 - tak "ładnie" wyglądają ściany w pokojach i na korytarzach, co roku wymiana kompletna pościeli, Co roku dokupuję komplety (po 50 szt.) kubeczków i sztućcy (goście wyjeżdżając zapominają, aby nie wkładać ich do swoich walizek - a ja nie jestem z SS, aby dokładnie sprawdzać pokoje po wyjeździe gości).
Przykłady można by mnożyć.
Najlepszym przykładem niech będzie fakt, że wycieczki do np. Grecji an inclusive, są tańsze w Niemczech niż w Polsce. Dlaczego?
Bo, jak Polak zapłaci już ten wariant pobytu to pojedzie i zeżre, wypije wszystko co się tylko da. Bo to przecież inclusive zapłacone, to się należy. Więc i właściciele obiektów, i pośrednicy turystyczni mają specjalne, wyższe ceny dla Polaków.
Ale po co to pisać, Wszyscy to wiemy, jacy jesteśmy (co też widać po Twojej wypowiedzi) - ot zwykły prymitywizm.
odpowiedz »

Jeżeli Cię nie stać na nocleg [2008-09-25 22:20 212.76.37.*]
Tak, jestem prymitywem który musi mieć pokój jednoosobowy z prywatną łazienką i gotów jestem zapłacić za ten luksus nie 30 ale nawet 100 zł ( prawie 50 dolarow am.) Niestety za te pieniądze takiego pokoju w Zakopanym nie dostanę, a w Turcji lub Tunezji owszem. odpowiedz »

Jeżeli Cię nie stać na nocleg [2008-09-26 11:14 83.17.25.*]
niestety musze przyznać, ze nie masz racji. W obiekcie w Kościelisku pokój 1-osobowy z łazienką(prysznicem), TV-sat, aneksem kuchennym, telefonem i widokiem na Tatry( z bankonem lub wyjściem na taras) kosztuje po sezonie 90 zł a w sylwestra 120 zł za dobę. Uwierz mi, że można znaleźć fajne miejsce, z przyjemną atmosferą i pysznym jedzeniem za stosunkowo niewielkie pieniądze a cenę tez mona negocjować- sprawdziłam:) Justyna odpowiedz »

Wyższy VAT w turystyce zaszkodzi branży? [2008-09-22 16:46 83.19.103.*]
A ja proponuje żeby górale jeszcze więcej protestowali i robili więcej awantur o przebieg dróg do Zakopanego. Im dłużej trwa ta budowa i przebudowa tym wiecej turystów rezygnuje z wypoczynku w górach .Jeżeli na trasie z Krakowa do Zakopanego mam stać w korkach po 5 godzin w każdą strone to mam to w nosie połowe czasu przeznaczonego na wypoczynek spędzać w korkach podczas gdy ten sam czas moge posiedzieć gdzieś indziej przy piwku i porozmawiać z ładną dziewczyną. Tak więc panie baco weźcie sie lepiej do solidnej pracy szybciej skończcie potrzebne również dla was drogi zamiast bez przerwy się awanturować - pieniądze w Waszym przypadku leżą na drogach trzeba tylko sie pochylić i je szybko podnieść. Gory są również gdzie indziej -nie tylko w Zakopanym tam sie nie kłócą tam czekają na turystów z Polski i ich dudki odpowiedz »

Wyższy VAT w turystyce zaszkodzi branży? [2008-09-22 16:43 83.19.103.*]
A ja proponuje żeby górale jeszcze więcej protestowali i robili więcej awantur o przebieg dróg do Zakopanego. Im dłużej trwa ta budowa i przebudowa tym wiecej turystów rezygnuje z wypoczynku w górach .Jeżeli na trasie z Krakowa do Zakopanego mam stać w korkach po 5 godzin w każdą strone to mam to w nosie połowe czasu przeznaczonego na wypoczynek spędzać w korkach podczas gdy ten sam czas moge posiedzieć gdzieś indziej przy piwku i porozmawiać z ładną dziewczyną. Tak więc panie baco weźcie sie lepiej do solidnej pracy szybciej skończcie potrzebne również dla was drogi zamiast bez przerwy się awanturować - pieniądze w Waszym przypadku leżą na drogach trzeba tylko sie pochylić i je szybko podnieść. Gory są również gdzie indziej -nie tylko w Zakopanym tam sie nie kłócą tam czekają na turystów z Polski i ich dudki odpowiedz »

Wyższy VAT w turystyce zaszkodzi branży? [2008-09-22 16:32 80.52.239.*]
Na pewno POT załatwi... juz widze jak Przezes leci do bruxa i soczysta angielszczyzna prosi KE o niższy VAT:)))))))))))))) odpowiedz »

Wyższy VAT w turystyce zaszkodzi branży? [2008-09-22 14:04 83.15.149.*]
Moim skromnym zdaniem najbardziej korzystne dla branży turystycznej i nie tylko tej branży byłoby uproszczenie rozliczania podatku vat poprzez obniżenie podstawowej stawki vat z 22% do np ok 15-17% z jednoczesną likwidacją pozostałych stawek tj. 0%, 3%, 7% i zwolnienia oraz likwidacji stosowania specjalnych procedur związanych z vat marżą. Pragnę zaznaczyć że mam świadomość intencji wprowadzenia w 2004r. vat marży. Jednocześnie należy wprowadzić możliwość odliczania podatku naliczonego od wszystkich usług (na dzisiaj nie można odliczać podatku min. od usług hotelarskich czy gastronomicznych i kilku innych nie wdając się w szczegóły). Brak możliwości odliczania vat powoduje, że np. organizując usługi nie turystyczne ( bo tu funkcjonuje specjalna procedura opodatkowania vat marża) skarb państwa zyskuje dwukrotnie vat od pierwszego usługodawcy hotelu czy restauracji i od organizatora kompleksowego który bez prawa odliczenia vat z w/w usług do ceny brutto musi doliczyć kolejny vat. Myślę że zasada jednej stawki vat i pełnej odliczalności podatku naliczonego w fakturach pozwoliłaby na obniżenie cen, zlikwidowanie problemów interpretacyjnych w przepisach o podatku vat , likwidację prowadzenia dodatkowych ewidencji dla potrzeb vat marży. Pragnę podkreslić, że swego czasu przestałem "silić" się na zastosowanie stawki zwolnione z vat bo wcale nie jest to tańsze (wszystkie koszty firmy są kosztami brutto) Dlatego może nie starajmy się na siłę walczyć o utrzymanie niższych stawek vat tylko bardziej o uproszczenie rozliczeń vatowskich w szerokim tego słowa znaczeniu. Wiem wiem polityka i grupy nacisku w Polsce mają aż za wiele do powiedzenia. Próbujmy i prezentujmy na różnych forach mówiąc o uproszczeniach w systemie podatkowym. A wracając do tematu cen w gastronomii to hałas związany z podwyższeniem stawek vat jest po to aby uzasadnić swoje kolejne podwyżki. Marże w gastronomii to od conajmniej 50% wzwyż bez górnej granicy. odpowiedz »

Wyższy VAT w turystyce zaszkodzi branży? [2008-09-22 12:43 213.158.196.*]
Biura podróży mają już za sobą kwestię ułatwień podatkowych związanych z VATem - kiedy to krajowe podmioty musiały płacić 22% a zagraniczne nie.Może wreszcie "rządzący" zaczną robić coś dla wszystkich a nie tylko dla własnej kasty? odpowiedz »

Wyższy VAT w turystyce zaszkodzi branży? [2008-09-22 12:35 83.5.213.*]
Zakopane jest rozpieszczone jak dziadowski bicz, nie ma tam żadnej konkurencji, a ceny są kosmiczne. I to wcale nie tylko ze względu na wysokie koszty zatrudnienia. Myślę, że mniej turystów w końcu pokaże Góralom, na czym polega konkurencja (również cenowa) i wyższy poziom usług! odpowiedz »

Idź się leczyć, albo [2008-09-25 16:39 83.30.206.*]
popracuj choć pół roku w polskim pensjonacie - odechce Ci się wszystkiego. Ja swój w Szczyrku prowadzę od dwóch lat i już planuję przebudowę budynku na super komfortowe apartamenty dla wybranych (ot tylko 3 - 4 sztuki), bo, jak gość płaci 25,00zł za nocleg to obowiązkowo musi narobić szkód za tę kwotę. A sama zmieniam zawód. Bo w tym nie da się żyć (a mam pensjonat od raptem 2 lat). Wierz, albo nie, ale nerwy mam już totalnie zszarpane. Ot taka reakcja uczuleniowa na polskie pijaństwo, wulgarność, lubieżność i kupę takich tam innych. Polak chce zapłacić 20zł za nocleg, ale mieszkać w pokoju hotelowym kat. *****. A Warszawka (znana pod tym względem w całej Polsce) przoduje w przekazywanych sobie w całej Polsce anegdotach (ja gości z Wawy nie przyjmuję i mam w tym temacie luzik) odpowiedz »

Idź się leczyć, albo [2008-09-26 20:00 77.254.56.*]
ale frustrat to napisał !!! żałoba! odpowiedz »

Idź się leczyć, albo [2008-09-29 16:32 83.21.174.*]
Sam jesteś frustrad!
Popracuj w tym zawodzie prowadząc własny hotel ,to po paru latach będziesz nadawał się na super pacjenta oddziału psychiatrycznego.
Gwarantuję.
odpowiedz »

Idź się leczyć, albo [2008-09-29 16:28 83.21.174.*]
sam jesteś frustrad ,popracuj w tym zawodzie parę lat to będziesz miał otwarte drzwi do ...PSYCHIATRYKA! odpowiedz »

Wyższy VAT w turystyce zaszkodzi branży? [2008-09-22 11:59 83.29.191.*]
To może wreszcie góralicki obniżą ceny? Bo do tej pory to raczej nie jest zarobek na turystach, tylko zdzierstwo... w sumie niestety to dotyczy gastronomii we wszystkich turystycznych miejscach - dlaczego byle jakie danie, od których smaczniejsze jadało się w stołówce studenckiej, ma kosztować minimum 20-30zł? A czy herbata musi kosztować 5-8zł i być malutką filiżaneczką max 200ml i to w połowie nalaną? Albo czy napoje powinno się podawać specjalnie w specjalnych buteleczkach 0,2l, które kosztują tyle, co w innych lokalach 0,3-0,5l? Ja sama nie chodzę raczej unikam lokali gastronomicznych, bo mnie te tricki mierżą - może to da zysk restauratorowi od razu większy, ale traci potencjalnego klienta - ja się nie zgodzę na traktowanie mnie jak idiotki i dojnej krowy, bo skoro już zamówię, a i potem dostaję przesolone danie, to przecież zamówić muszę coś do picia i to nie raz... odpowiedz »

Ale pleciesz [2008-09-25 16:09 83.30.206.*]
Jeżeli Cię nie stać na nocleg za 30,00zł w Zakopanem - to przykre. No chyba, że jeździsz tam (lub usiłujesz jeździć - bo wiadomo - tak tam drogo) w Sylwestra, ferie zimowe i podczas międzynarodowych konkursów w skokach narciarskich. W tych okresach, tak, jak wszędzie w górach, czyli u nas w Szczyrku, też jest drożej, może nawet drogo.
Polecam więc Turcję (Kapadocja jest ponoć super). Tam przynajmniej, jak Polak pojedzie i zapłaci to ma się na baczności i przynajmniej obiektu nie dewastuje. Bo w Polsce, jak to w Polsce - tym zachłannym góralom w głowach się poprzewracało, tylko by kasę liczyli, więc im można zawsze trochę roboty dołożyć, np: oberwać stolik, złamać krzesło, przykleić TV do stolika (ot ta nasza ułańska fantazja) itd, itp.
Dodam tylko, że nie jestem góralką, mieszkam w Szczyrku od dwóch lat. Obiekt MUSZĘ malować minimum 2 razy w roku, choć powinnam 4 - tak "ładnie" wyglądają ściany w pokojach i na korytarzach, co roku wymiana kompletna pościeli, Co roku dokupuję komplety (po 50 szt.) kubeczków i sztućcy (goście wyjeżdżając zapominają, aby nie wkładać ich do swoich walizek - a ja nie jestem z SS, aby dokładnie sprawdzać pokoje po wyjeździe gości).
Przykłady można by mnożyć.
Najlepszym przykładem niech będzie fakt, że wycieczki do np. Grecji an inclusive, są tańsze w Niemczech niż w Polsce. Dlaczego?
Bo, jak Polak zapłaci już ten wariant pobytu to pojedzie i zeżre, wypije wszystko co się tylko da. Bo to przecież inclusive zapłacone, to się należy. Więc i właściciele obiektów, i pośrednicy turystyczni mają specjalne, wyższe ceny dla Polaków.
Ale po co to pisać, Wszyscy to wiemy, jacy jesteśmy (co też widać po Twojej wypowiedzi) - ot zwykły prymitywizm.
odpowiedz »

Wyższy VAT w turystyce zaszkodzi branży? [2008-09-22 14:27 212.160.162.*]
Herbata musi kosztować 8 zl by gosc nie zajmowal miejsca tym, którzy chcą poza piciem również coś zjeść. odpowiedz »

Wyższy VAT w turystyce zaszkodzi branży? [2008-09-25 16:11 83.30.206.*]
DOKŁADNIE TAK< TAK< TAK :)
Chcociaż jeden mądry na tym forum (od razu zaznaczam, że nie mam restauracji)
odpowiedz »

Wyższy VAT w turystyce zaszkodzi branży? [2008-09-22 12:13 194.145.187.*]
jak najbardziej się zgadzam z powyższą wypowiedzią
w 100%
odpowiedz »

Wyższy VAT w turystyce zaszkodzi branży? [2008-09-22 12:37 83.5.213.*]
Niestety, tacy"restauratorzy" nie mają pojęcia, jak się zdobywa klienta.. odpowiedz »

Ty pewnie masz pojęcie! [2008-09-25 16:42 83.30.206.*]
I z pewnością mając taki biznes będziesz liczyła jedynie na pijących herbatę ineczej, tzn. przez godzinę.
Powodzenia życzę!
odpowiedz »

Wyższy VAT w turystyce zaszkodzi branży? [2008-09-21 17:21 212.76.37.*]
To nie jest tylko problem górali. Polsaka od dawna nie ma spójnej koncepcji rozwoju gospodarki turystycznej.
I pewnie długo jeszcze tak będzie bo jakiś ciemniak z PiS-u włączył ten jeden z najważniejszych światowych
przemysłów do Ministerstwa Sportu! A tam turystyka jest
traktowana jako trzeciorzędny dodatek do piłki nożnej.
KT
odpowiedz »


Powrót do wątkówOdśwież


Zgłoś problem z tą stroną »

ryba maślana


© 2022 FORUM-TURYSTYCZNE.PL. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i zawartej w nim polityki cookies.
strona główna | kontakt | reklama | linki
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij