|
Wątek:
|
Najpiękniejsze ogrody botaniczne Europy
|
Autor:
|
Czytelnik IP automat.*
|
Data wysłania:
|
2010-04-06 13:26
|
Temat:
|
Najpiękniejsze ogrody botaniczne Europy
|
Treść:
|
Aktualność: Spragnieni wiosny szukamy jej oznak również w ogrodach botanicznych, w których przyroda budzi się do życia jakby trochę szybciej. Skyscanner prezentuje 5 najpiękniejszych ogrodów botanicznych Europy.
Kew Gardens (Londyn, Wielka Brytania)
Królewskie Ogrody Kew Gardens w południowo-zachodnim Londynie mają już 250 lat. Szczycą się największą na świecie kolekcją roślin zgromadzonych w szklarniach i na otwartym terenie zajmując powierzchnię 120 hektarów. Atrakcją jest nowy budynek alpinarium z automatycznie sterowanymi roletami przeciwsłonecznymi oraz obiegiem chłodnego powietrza, schładzanego pod ziemią w labiryncie rur. Ciekawostką jest największa na świecie "pryzma kompostowa", której oglądanie umożliwiono zwiedzającym budując specjalny punkt widokowy. Kompost jest zwykle zużywany w ogrodzie, ale od czasu do czasu organizuje się specjalne aukcje, na których sprzedawane są porcje kompostu, a dochód przeznaczany jest na organizowanie różnych imprez dla odwiedzających ogrody.
Ogród Botaniczny w Lejdzie (Holandia)
Założony pod koniec XVI wieku ogród botaniczny w Lejdzie jest najstarszym tego typu w Holandii i jednym z najstarszych na świecie. Najstarsze okazy drzew to ponad 400-stu letni złotokap, wyglądający szczególnie efektownie podczas kwitnienia, gdy złoty deszcz zdaje się skapywać z gałęzi, ponad 300-stu letni tulipanowiec o kwiatach podobnych do tulipanów i miłorząb z 1785 roku. Szklarnie z roślinami tropikalnymi, jak wiktoria królewska - roślina wodna, na której ogromnym liściu z powodzeniem może pływać dziecko, przyciągają co roku tysiące odwiedzających. Ogród botaniczny w Lejdzie słynie m.in. z kolekcji roślin obrazkowatych, orchidei i paproci.
Ogród Botaniczny w Paryżu (Francja)
Ogród botaniczny w Paryżu, mieszczący się między Muzeum Przyrodniczym, dworcem Austerlitz i ruchliwą drogą w kierunku katedry Notre Dame, został założony w pierwszej połowie XVII wieku jako "królewski ogród roślin leczniczych". Warto spędzić dzień w tej oazie ciszy i spokoju, pośród wiekowych drzew pamiętających czasy króla Ludwika XIII - najstarsze okazy mają kilkaset lat: robinia popularnie zwana akacją z 1635 roku, o 100 lat starszy cedr libański czy ponad 300-stuletnia pistacja. W skład ogrodu botanicznego wchodzi też najstarszy na świecie ogród zoologiczny - Menażeria, ciekawostką jest Mikrozoo, gdzie pod mikroskopem można podglądać życie mikroorganizmów.
Ogród Botaniczny w Berlinie (Niemcy)
Zajmujący 43 hektary ogród botaniczny w Berlinie, z liczbą 22 tysięcy gatunków, jest jednym z najważniejszych tego typu na świecie. Historia ogrodu sięga przełomu wieków XIX i XX, nie jest więc długa, w porównaniu do wcześniej wymienionych ogrodów, ale to co naprawdę warto zobaczyć to Wielki Pawilon - największą szklarnię tropikalną na świecie. W pokrytej szkłem budowli o powierzchni 30x60 m i wysokości 25 m, w której utrzymywana jest stała temperatura 30°C i wysoka wilgotność powietrza, znalazły schronienie rośliny tropikalne, a wśród nich ogromny bambus.
Ogród botaniczny w Padwie (Włochy)
Wybierając się na wycieczkę do Wenecji, warto zwiedzić najstarszy na świecie ogród botaniczny, oddalony od lotniska zaledwie o godzinę jazdy samochodem. Zlokalizowany jest w pobliżu Bazyliki Św. Antoniego i otoczony jest kolistym murem za względu na liczne kradzieże roślin w przeszłości. W zabytkowej szklarni rośnie najstarsze drzewo tego ogrodu - tzw. Palma Goethe’go (nazwa wzięła się z eseju poety "Metamorfoza roślin"), posadzona w 1585 roku. Wśród innych roślinnych matuzalemów spotkać można około 250-letnią magnolię i podobnie leciwego miłorzęba. Największą kolekcję ogrodu w Padwie stanowią rośliny lecznicze i trujące. Najpiękniejsze dla oka są orchidee i rośliny śródziemnomorskie.
|