Forum turystyczneTurystyka forum
Biura turystyczne
Baza turystyczna
Turystyka biznesowa
Turystyka krajowa
Turystyka zagraniczna wyjazdowa
Transport
Gastronomia
Turystyka zagraniczna przyjazdowa
Turystyka na świecie
Inne związane z branżą
Temat dowolny
Forum grupa: Transport

Wątek: W Lublinie trwa spór o lotnisko
Autor: Czytelnik IP automat.*
Data wysłania: 2005-12-10 20:49
Temat: W Lublinie trwa spór o lotnisko
Treść: Aktualność:
Walczą ze sobą dwie potencjalne lokalizacje: Świdnik i Niedźwiada. Niedawno w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie którego celem było zapoznanie przedsiębiorców z planami budowy międzynarodowego lotniska w Niedźwiadzie. Prezentację zorganizował marszałek województwa Edward Wojtas oraz Regionalna Izba Gospodarcza.

Przedsiębiorcy nie usłyszeli jednak odpowiedzi na większość pytań. Zamiast konkretów były ogólniki prezentowane przez Zbigniewa Lewartowicza, prezesa Międzynarodowego Portu Lotniczego Lublin-Niedźwiada.

Prezes opowiadał, że samoloty zużywają mało paliwa, a do Niedźwiady kiedyś będzie można dojechać w 25 minut. Zapowiedział budowę strefy handlowej przy lotnisku i olbrzymiego centrum logistycznego. Wielokrotnie wspominał także przewagę Niedźwiady nad Świdnikiem.

Zabrakło jednak wyliczeń kosztów budowy i określenia prawdopodobnego terminu oddania lotniska do użytku. Prezes nie wspomniał także, że jak na razie nie wykupiono ziemi pod lotnisko.

Na te zarzuty przedsiębiorców i wiceprezesa PLL w Świdniku zarówno prezes Niedźwiady jaki i marszałek odpowiadali niejasno. Twierdzili natomiast, że mają dwóch potencjalnych inwestorów, lecz nie wymieniono ich nazw.

Swoje argumenty wytoczyli także przedstawiciele świdnickiego lotniska, twierdząc, że województwo nic nie robi by budowa się rozpoczęła, mimo, że jest udziałowcem spółki. Przewaga lotniska w Świdniku to także fakt, że posiada ono już status przejścia granicznego, jest tam więc straż graniczna i urząd celny. Dodatkowo nie ma problemu z prawami własności gruntów, gdyż Bank PeKaO SA zgodził się na wymianę posiadanych terenów za jedną z lubelskich kamienic. Przedstawiciele świdnickiego lotniska podkreślili również finansowe atuty Świdnika - w którym koszt budowy portu byłby o połowę mniejszy niż w Niedźwiadzie.

Pomysł budowy portu w Niedźwiadzie został skrytykowany również przez przedstawicieli branży turystycznej - w postaci Czesława Czerniaka z biura First Class, który powiedział, iż międzynarodowe lotnisko dla tanich linii w Niedźwiadzie po prostu nie jest potrzebne.

Kolejne starcie o lotnisko pod Lublinem zdecydowanie wygrał Świdnik.

OdpowiedzPowrót do drzewa wątku

Odpowiedzi:

(brak tematu) [2010-09-09 16:50 86.47.26.*]
jak najbardziej jestem zaaaaaaaaaa
to zmieni wiele rzeczy
1. rodacy i turysci beda mogli u nas ladowac a co za tym idzie jedni beda mieli blisko do domu a inni beda mogli zobaczyc nasze okolice
2. mam nadzieje ze dzieki temu turystyka lubelska ruszy z miejsca
3. stworzy to szanse dla powstawania nowych firm a co za tym idzie miejsc pracy
4. samo lotnisko na poczatek stworzy miejsca pracy pewnie znalazlabym jeszcze pare superlatywow :)
ok rozumiem negatym ze bedzie glosno, ale skoro do pociagow idzie przyzwyczic to i do samolotow, poza tym nie rozmawiamy tu o nie wiadomo jakim ruchu
odpowiedz »

Świdnik górą! [2007-12-28 20:06 83.238.58.*]
To super że lotnisko będzie u nas!^^ Świdnik jest mocno związany z lotnictwem i bardziej rozwinięty niż Niedźwiada, więc myślę , że to była świetna decyzja :-) A poza tym będzie na co sobie popatrzeć! Tylko słuchawki na uszy i już niezła atrakcja! W końcu nie codzień mamy do czynienia z samolotami pasażreskimi, startującymi i lądującymi nad naszymi głowami ;-) odpowiedz »

fajnie by bylo [2007-04-14 21:48 85.134.148.*]
obecnie mieszkam w enerefie,ale na chate wpadam srednio dwa razy do roku,mam okolo 20-stu znajomych ktorzy robia to samo,fajnie by bylo miec na lotnicho (takie mierzynarodnyje za torami) odpowiedz »

Lotnisko [2007-03-09 22:19 85.31.226.*]
Po cóż są te kłótnie, przecież Świdnik jest najlepszym rozwiązaniem.
Jak w/w temat potwierdza tę kwestię.Nie prawdaż?
odpowiedz »

PLL Lublin [2007-01-11 12:40 213.238.68.*]
Jak długo można słuchać o planch budowy lotniska.
Władze regionalne jak i krajowe potrafią jedynie mielić ozorem, a możliwości które daje nam Unia są jakby marnotrawione. Zmienia się opcja polityczna po wyborach i ponownie zaczynają się schody z konkretną decyzją o rozpoczęciu budowy w/w portu.
Do roboty !!!!!
odpowiedz »

Opinia z zagranicy [2006-12-30 17:57 84.9.41.*]
Witam, wlasnie natknelam sie na informacje o sporach dotyczacych lotniska w Lublinie.Jestem lublinianka ale mieszkam i pracuje w Londynie,i naprawde nie wazne dla mnie jest czy bedzie to Swidnik czy Niedzwica.najwazniejsze zeby lotnisko bylo w naszym rejonie.Mam dosc wielogodzinnych dojazdow z Warszawy za kazdym razem gdy przylatuje do domu. odpowiedz »

lotnisko [2006-12-24 17:01 83.7.82.*]
to są porostu przepychanki polityczne weście się w końcu do roboty i zróbcie coś dla naszego regjonu odpowiedz »

Tragedia [2006-12-01 09:12 212.244.34.*]
Lotnisko w świdniku to TRAGEDIA dla mieszkańców !!
Hałas, smród, degradacja środowiska !!
Praca będzie dla ludzi wykształconych, którzy przyjadą z końca Polski a nie dla tych z za plotu. Dla nich tylko wąchanie spalin. Jak się tego nie rozumie to się chce lotniska pod własnym oknem. Propaganga i nagonka na budowę lotniska w świdniku trwa!!!
odpowiedz »

Pracujacy w Anglii [2006-10-29 12:52 81.159.41.*]
Lotnisko w Swidniku to jest to. Trzeba zaczac inwestycje jak najszybciej. Nie moge parzec jak moj rodzimy region zyje w stagnacjii a zachodnie regiony kraju dzieki wlasnie lotniskom przyciagaja gigantyczna inwestycje zagraniczna. A przecierz w pierwszej kolejnosci powinno chodzic o zmniejszenie bezrobocia w regionie. Olbrzymi zastrzyk gotowki dotarl by do wszystkich. Lublin miasto akademickie ma takrze olbrzymie zaplecze wykrztalconych ludzi. I jeszcze jaka funkcjonalnosc dla prcujacych po calej europie z naszego regiony, sam znam ich z 60-ciu. Port lotniczy musi byc. Poprostu nie mamy wyjscia!!! odpowiedz »

mieszkanka świdnika [2006-08-30 21:32 83.238.59.*]
lotnisko w świdniku to najlepsze rozwiązanie!!!!!!!!!!!!!!!!!!.Ja często latam do Angli i lotnisko bardzo by mi się przydał z resztą myślę że nie tylko mnie!!!!!!!!!!!!!!!!! odpowiedz »

większe lotnisko [2006-07-06 18:18 83.7.9.*]
Budowa lotniska w Niedźwiadzie jest bardziej logiczna ponieważ w Świdniku latały by tylko małe samoloty a w Niedźwiadzie mógłby powstać port lotniczy który przyjmował by większe samoloty.To rozwiązanie przyniosło by większe korzyści dla województwa. odpowiedz »

Świdnik bez tanich linii? [2006-07-03 14:03 212.106.23.*]
Bez tanich linii nie będzie rozwoju lotniska, ani nowych miejsc pracy, pieniądze bujdą w błoto a raczej w beton. Kto będzie latał do Warszawy za 200zł kiedy pociąg i autobus dojeżdzają co centrum za kwotę 10 razy mniejszą. Dojazd do lotniska+ odprawa+ przelot+ dojazd do miasta;
wychodzi dłużej niż np. pociągiem. Lublin-Warszawa Wsch jedzie równo 2h.
odpowiedz »

Lotnisko w Świdniku tak ale dla odrzutowców. [2006-07-03 13:55 212.106.23.*]
Problemem Świdnika jest to, że nie można zbudawać tam pasa dłuższego niż 1500m co automatycznie zamyka to lotnisko dla tanich linii lotniczych które latają tylko odrzutowcami startującymi z pasów o długości pow. 2000m odpowiedz »

Lotnisko w Świdniku tak ale dla odrzutowców. [2006-08-02 23:11 83.15.250.*]
Tak popieram w 100% :-) odpowiedz »

Podobacie mi sie ludzie [2006-06-23 14:53 83.17.39.*]
Mieszkam w świdniku i racja!!! wyremontować drogi, zrobic specjalną linie szybkiego szynobusu i lotnisko w idealnym miejscu!!!
Warszawiak, nie wtracaj się w nie swoje sprawy, wy macie przereklamowane okęcie i siedźcie sobie na nim :D
odpowiedz »

Świdnik [2006-04-27 11:12 87.204.191.*]
Lotnisko tylko w Świdniku, tu już jest i tu powinno być rozbudowane, a z tą ziemią co pisaliście na początku chłopaki to pewnie racja. odpowiedz »

Lotnisko dla Lublina [2006-04-20 02:05 62.254.0.*]
Uwazam ze lotnisko dla Lublina powinno byc w Swidniku poniewaz Swidnilk jest blizej Lublina niz Niedzwiada. odpowiedz »

lotnisko dla lubelszczyzny [2006-02-01 22:31 83.144.74.*]
świdnik powinien być lotniskiem krajowym-dla małych samolotów.Susły unikneły by zagłady,ponadto w tym miejscu niema perspektyw na rozbudowę tego lotniska, w duży port międzynarodowy-a taki jest wręcz niezbędny-odciążenie np. okęcia w ruchu wschód-zachód, przewozy cargo pomiędzy wsch. a zach. port lotniczy w Niedziwiadzie daje perspektywy rozwoju temu lotnisku,niższe ceny gruntów,dobra lokalizacja z dala od Lublina,co nie wtłoczy lotniska w aglomerację jakby to było by z lotniskiem w Świdniku Ponadto umożliwi rozwinąć się regionowi lubelszczyzny gdzie teraz jest bieda i niema pracy. Podejmując decyzję o budowie tak ważnej inwestycji jaką jest budowa lotniska-kture powinno mieć na długie lata perspektywy rozwoju,trzeba rozważyć wnikliwie wszystkie aspekty sprawy np. lokalizacja taka aby za kilka lat nie stwierdzić że niema perspektyw rozbudowy lotniska bo otacza go miasto-dotyczy lokalizacji w Świdniku. Hałas-Świdnik przy dużym ruchu lotniczym,bliskość Lublina nie jest dobrą lokalizacją. ceny gruntów-zapewne w Świdniku przewyszają te z Niedziwiady. Komunikacja- raczej szybką koleją. Koło Niedziwiady jest jest prawie nie używany szlak kolejowy-szybkie połączenie można zapewnić z Lublinem. Poprzez lokalizację dać warunki rozwoju więcej zaniedbanej części regionu-a nie skupiać w jednym miejscu szanse rozwoju a w innym stważać warunki uniemożliwiające jakikolwiek rozwuj. dlatego lokalizacja koło Nidziwiady dużego portu lotniczego,jest jak najbardziej trafna Mieszkam w Warszawie i wiem co oznacza mieć blisko lotnisko hałas, jeżeli chcecie stwożyć takie warunki w Świdniku proponuję koło tego lotniska kupić sobie nieruchomości-mam na myśli podejmujących tą decyzję. Witold Stolarczyk-Warszawa odpowiedz »

lotnisko dla lubelszczyzny [2006-07-15 23:23 83.28.1.*]
Ej Warszawiaku .Dawno nie widzialem tylu bykow ortograficznych w jednym e-mailu!!!A swoja droga.Stawiam na Swidnik.Z tym Niewiadem cos smierdzi.Poza tym to lotnisko jest prawie gotowe.Ta decyzje nalezy podjac jak najszybciej.Mam dosc jezdzenia do jakiejs Jesionki czy Okecia! odpowiedz »

lotnisko dla lubelszczyzny [2006-08-02 23:09 83.15.250.*]
lotnisko w Niedźwiadzie i nigdzie więcej !!!! odpowiedz »

ortografia warszawiaczku [2006-03-09 17:22 83.29.11.*]
które!!!!!!!!!! odpowiedz »

lotnisko [2006-02-07 16:31 83.28.7.*]
Warszawiuku ty się nie odzywaj siedż sobie w tej Warszawie. Warszawiaków o zdanie tu nie pytają. A Świdnik potrzebuje pracy!!!!!!!!!! odpowiedz »

lotnisko [2005-12-10 20:49 999.999.999.*]
nie klocic sie chlopy tylko do roboty bo tysiace potencjalnych pasazerow to fakt. jezeli swidnik ma lotnisko to je rozbudowac a nie zaczynac wszystko bez sensu od poczatku odpowiedz »

lotnisko [2005-12-15 09:39 999.999.999.*]
Ja to wiem i ty to wiesz ale im chodzi o kase, pewnie tez wykupione grunty przez ktoregos urzedasa i nastepnie odkupienie ich przez wojewodztwo za duzo wieksze pieniadze. Robic cos z wielkim rozmachem to tak jak teatr w budowie beda go budowac nasze wnuki. odpowiedz »

lotnisko [2007-01-11 17:45 62.233.130.*]
swidnczanie zastanówcie się na co się zgadzacie teren należał do Wsk.gdzie testowano helikoptery szybowce ale w kryzysie bank przejął za długi, zarząd wojewódzki zamiast dbać o rozwój Wsk chce ten teren przyfabryczny na lotnisko, zamknie szansę na rozwój fabryki. Wcześniej
była dyskusja w latach 80tych ale mieszkańcy felina i inni zaprotestowali spójście na Rzeszów oni ściągneli inwestora amerykańskiego bo fabryka ma i zaplecze.Zarządowi wojewódzwa Lubelskiego nie zależy na rozwoju regionu która daje budowa lotniska w Niedżwiadzie ,a,więc możliwośc międzynarodowy,infrastruktóra,kolej ,drogi i.t.d. tania ziemia.80%wykupiona tylko 2 miliony do wykupiena reszty,a nie 14 jak w Świdniku.Panowie Zdrojowski Sobczak i Palikot chcą na siłę,w brew protestu mieszkanców felina i okolicznych,umieścic lotnisko w środku miasta, bo to kwestia czasu a Świdnik będzie dzielnicą Lublina a Wsk straci możliwośc rozwoju.Niechce mi się wierzyć że 140 ml.ma wynieśc koszt same wyburzenia pawilonów i innych obiektów usuwanie sieci elekrycznych i odszkodowanie ,a w Niedżwiadzie te pieniądze poszłyby na budowę od podstaw i bez wyburzen..niech zarząd wezmie to pod uwagę ..
odpowiedz »


Powrót do wątkówOdśwież


Zgłoś problem z tą stroną »

Ogłoszenia praca turystyka, w turystyce


© 2024 FORUM-TURYSTYCZNE.PL. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i zawartej w nim polityki cookies.
strona główna | kontakt | reklama | linki
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij