Forum turystyczneTurystyka forum
Biura turystyczne
Baza turystyczna
Turystyka biznesowa
Turystyka krajowa
Turystyka zagraniczna wyjazdowa
Transport
Gastronomia
Turystyka zagraniczna przyjazdowa
Turystyka na świecie
Inne związane z branżą
Temat dowolny
Forum grupa: Baza turystyczna

Wątek: Titanic, Podlasie i Pod Herbem to nie hotele i klient może s
Autor: Czytelnik IP automat.*
Data wysłania: 2008-05-15 16:23
Temat: Titanic, Podlasie i Pod Herbem to nie hotele i klient może s
Treść: Aktualność:
Białostockie obiekty noclegowe - "Titanic", "Zajazd Podlasie" i "Pod Herbem" bezprawnie używają zastrzeżonej nazwy "hotel" - tym samym oszukując klientów.

Nazwa "hotel", jest bowiem tak samo jak "motel" czy "pensjonat" zastrzeżona dla obiektów, które przejdą szereg kontroli i otrzymają kategorię - od jednej do pięciu gwiazdek. Aby otrzymać jedną gwiazdkę, obiekt musi mieć co najmniej dziesięć pokoi, a przede wszystkim spełniać odpowiednie warunki sanitarne oraz budowlane. Musi się także poddać kategoryzacji przeprowadzanej przez departament turystyki urzędu marszałkowskiego.

Na Podlasiu nazwy hotel ma prawo używać tylko 18 obiektów. Jednak niektórzy właściciele obiektów świadczących usługi noclegowe, aby zarobić więcej, celowo wykorzystują zastrzeżoną nazwę, łamiąc tym samym prawo. Za takie wykroczenie można otrzymać mandat od inspekcji handlowej, która jest zobowiązana kontrolować usługi turystyczne. A jeśli właściciel nie dostosuje się do zaleceń kontrolerów, sąd grodzki może mu zasądzić nawet 5 tys. zł kary. Głównym kanałem przekazu nieprawdziwych informacji jest internet, gdzie wielu turystów zdobywa informacje na temat bazy noclegowej danej miejscowości. Oczywiście najczęściej wpisuje się do wyszukiwarki słowo "hotel", a wszystkim zależy na tym, by klient wszedł na witrynę internetową właśnie ich obiektu.

Repotrerzy "Gazety Wyborczej" tylko w Białymstoku znaleźli trzy obiekty, bezprawnie wykorzystujące nazwę "hotel". Obnosi się tym oddany niedawno do użytku Hotel Pod Herbem przy ul. Wiejskiej (przy klubie Apokalipsa).

- Czekamy na przyznanie kategoryzacji. Wystawiliśmy co prawda szyld, ale nazwą hotel nie posługujemy się w dokumentach. Nie wiedziałem, że popełniamy wykroczenie i nie wiem, jak się teraz do tego odnieść - tłumaczy Przemysław Leszczyński, menadżer "Pod Herbem".

Jakiś czas temu na obiekcie przy ulicy Pogodnej widniał szyld "Hotel Titanic". Teraz właściciel zlikwidował literkę "H" i został tylko "otel". A Titanic do tej pory nie wystąpił o kategoryzację obiektu. W internecie zaś nadal funkcjonuje pod adresem: www.hoteltitanic.pl, a na stronie jest również zakładka "o hotelu". Przedstawiciele Titanica nie chcieli się wypowiedzieć, dlaczego oszukują klientów.

Analogiczna sytuacja dotyczy Zajazdu Podlasie do niedawna znanego pod nazwą AwaPark, położonego przy ulicy 27 Lipca. W samym logo obiektu są trzy gwiazdki. Obiekt korzysta również ze strony internetowej: www.hotelpodlasie.pl. Na angielskojęzycznej wersji strony, goście widzą napis: "Welcome to Hotel Podlasie", a sama nazwa "hotel" użyta jest także w logo placówki. Dzwoniąc do recepcji reporterzy usłyszeli jednak, że nie ma nikogo, kto by to wyjaśnił.

Szef wydziału kontroli artykułów przemysłowych i usług Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku - Bogdan Dobrzyński zapewnia, że wkrótce zostaną przeprowadzone tam kontrole. - Używanie nazwy hotel w domenie internetowej czy jakimkolwiek innym miejscu przez obiekty, które nie przeszły kategoryzacji, jest łamaniem prawa. W AwaPark przeprowadzaliśmy już kontrolę w tej sprawie. Najwidoczniej właściciel nie zastosował się do naszych zaleceń - mówi. Dobrzyński zaznacza również, że kontrole obiektów turystycznych przeprowadzane są średnio dwa razy do roku, i w przypadku Titanica usunięcie litery "H" jest efektem właśnie takiej wizyty. Podobny proceder inspektorzy wykryli w czasie kontroli pod koniec ubiegłego roku aż w 11 z 14 kontrolowanych placówek. Ostatni taki przypadek w Białymstoku dotyczył nowego obiektu położonego przy ul. Włókienniczej - Willi Tradycja. - Słowo hotel było użyte przy wejściu i na recepcji, natychmiast je usunięto. Oczywiście jeśli widzimy, że ktoś świadomie wprowadza w błąd klientów, karzemy go mandatem do 500 zł, a jeśli robi to uporczywie, sprawy trafiają do sądu grodzkiego. Zdarza się jednak, że w przypadku nowej działalności gospodarczej, dajemy żółtą kartkę, bo nie wszyscy są świadomi obowiązujących przepisów - tłumaczy Dobrzyński.

Czasami kontrola motywuje właściciela obiektu do zgłoszenia się do marszałka i przeprowadzenie kategoryzacji. Tak stało się na przykład w przypadku Dworku Triumf w Księżynie, który używał nazwy hotel bezprawnie, a po inspekcji otrzymał trzy gwiazdki.

Zdarza się również, iż niedźwiedzią przysługę obiektom noclegowym oddają twórcy witryn internetowych poświęconych turystyce, którzy wszystkie obiekty noclegowe wrzucają do jednego worka z nazwą "hotel".

A potem każdy niezadowolony z usług hotelarskich klient może zgłasić nieprawidłowości zarówno inspekcji handlowej, jak i rzecznikowi praw konsumenta.

OdpowiedzPowrót do drzewa wątku

Odpowiedzi:

Titanic, Podlasie i Pod Herbem to nie hotele i klient... [2014-10-28 19:44 188.33.69.*]
Warto zarezerwować pokój w http://augustow-hotel.pl Wspaniała atmosfera, dobra lokalizacja i przystępne ceny. odpowiedz »

Titanic, Podlasie i Pod Herbem to nie hotele i klient... [2012-01-26 22:22 89.161.44.*]
Witam!
Często przeglądam fora związane z hotelami, gdyż dużo podróżuję i poszukuje miejsc niedrogisz o dobrym standardzie...a tu odnajduje bardzo niepochlebne opinije o moim ulubionym hotelu w Białymstoku.
Wg mnie jest to fajny obiekt. Dobry standart, centrum, swietne domowe jedzenie, bardzo miła i fachowa obsługa.
Pokój muszę rezerwować z kilkudniowym wyprzedzeniem, bo w dniu przyjazdu nie mam szans na pokój, więc to swiadczy o jakości usługi.
Polecam serdecznie i pozdrawiam obsługę hotelu...jeśli czytaję takie fora:)
Monika Grzybek, Kielce
odpowiedz »

Hotel Pod Herbem ważna informacja [2012-01-26 17:10 178.36.188.*]
Witam ponownie!
Wysłaliśmy parę dni temu sprostowanie na temat kategoryzacji "Hotelu pod Herbem" w Białymstoku. Niestety nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi, ani też nasza wypowiedz nie została umieszczona na stronie.
Jeszcze raz wobec tego podkreślamy, iż nasz obiekt otrzymał miano Hotelu i dwie gwiazdki w 2008r., co jest oczywiście potwierdzone odpowiednią dokumentacją.
W ubiegłym roku Urząd Marszałkowski przeprowadził okresową kontrolę obiektu i nie miał żadnych zastrzeżeń odnośnie standardu należnego dwugwiazdkowemu hotelowi.
Wobec powyższego umieszczanie nas w artykule obok obiektów, które nie mają miana hotelu jest bardzo krzywdzące.
Bardzo proszę o umieszczenie wiadomości na portalu i usunięcie nieaktualnych informacji.
Hotel Pod Herbem
Menager - Joanna Malinowska
odpowiedz »

Hotel Pod Herbem ważna informacja [2012-08-10 10:42 176.116.201.*]
Czy to prawda czy plotka,że najpiękniejsze hotele w Krynicy Zdroju tj.hotel PREZYDENT i hotel RENESANS ,które położone są w samym sercu Krynicy są na sprzedaż.To zadbane i wspaniałe hotele a szczególnie hotel RENESANS(balkony ,wygodne garaże,urocza jadalnia)Jeśli coś wiecie KOCHANI na ten temat ,to napiszcie.Krzysztof odpowiedz »

Titanic, Podlasie i Pod Herbem to nie hotele i klient... [2012-01-25 13:55 91.199.250.*]
Witam. Niedawno gościłem w Hotelu pod Herbem w Białymstoku. Dużo podróżuję po Polsce i wiele już widziałem hoteli. Sam lokal nie jest może najgorszy, ale bardzo negatywnie zaskoczyło mnie samo wejście. Recepcja, bo tak to chyba powinno się nazywać- dosłownie tragedia. Miałem wrażenie, że skupia sie tu cała administracja, obsługa hotelu i pół kuchni. Bardzo nieprofesjonalnie. Prawie po głowach sobie chodzili a biedna drobna pani, która usiłowała mnie zameldować głupio się usmiechała, ale cóz jej zostało. Jakis ogólny chaos, jakieś papiery, nieład a wtyle dziwne przepierzenie jakąs chińską zasłoną. Pewnie biuro kierownika :). Poza tym, dwóch panów (wygladali jakby byli chyba włascicielami) strasznie się ze sobą o coś kłócili i to własnie przy mnie. Oprócz mnie jeszcze było kilka osób do hotelu. Dla mnie sytuacja nie do pomyślenia. Portiernia to jest wizytówka lokalu a nie jakiś smietnik. Ogólnie z pobytu byłem zadowolony, tylko odniosłem wrazenie jakby tych dwóch panów ciagle chodziło na jakims speedzie lub pod wpływem, bo ciągle wszystkich się czepiali o cokolwiek. A to nie jest niezauważane przez gości i nie jest to tylko moja opinia. Jedzenie za to bardzo dobre i fajny klimat w podziemiu. Czy jeszcze skorzystam... Nie wiem odpowiedz »

Titanic, Podlasie i Pod Herbem to nie hotele i klient... [2011-10-27 08:34 31.61.128.*]
a tych 3 obiektów najgorszy jest Hotel Pod Herbem obecnie posiada 2** właściciel łazi jak jakiś nawiedzony w karczmie jak to oni nazywają stoją jakieś 2 leniwe panny które podadzą Ci posiłek jak z łaski , co się tyczy recepcji co mnie najbardziej rozśmieszyło miejsce które jest wizytówko hotelu wygląda jak wielka pracownicza stołówka i jeszcze jakiś facet piłował tam deski ogólnie wam powiem tyle że więcej tam się nie pokazuje odpowiedz »

Titanic, Podlasie i Pod Herbem to nie hotele i klient... [2011-11-12 13:55 78.88.50.*]
potwierdzam, właściciel nawiedzony, karczma to zwykły bar mleczny, odpowiedz »

Hotele niehotele [2008-05-15 16:23 83.22.138.*]
Jesteście chorzy z z tą kategorią i nazwami. Kto do diabła wie czym sie różnią gwaizdki na hotelu i inne takie tam kategorie??? Debile z uni was tego nauczyli??? Jesteśmy w Polsce!!!!!Nie bądżcie pastuchami z uni!!! hotel to hotel pensjonat to pensjonat!!!!! Dajcie se na luz! Jak by mi ktoś chciał kare 5tys nałożyć za to ż ehotel nazywam hotelem to bym go ze schodów zrzucił i psami poszczuł!!!!! odpowiedz »

No, nie do końca... [2008-05-15 23:50 83.3.134.*]
Rzeczywiście wprowadzenie przepisów o nazewnictwie sporo namieszało. Sam zarządzam obiektem, który przez siedemdziesiąt lat posługiwał się określeniem "pensjonat", choć - z uwagi na ilość pokojów - mógłby być też nazywany hotelem. Zrezygnowaliśmy z owej nazwy i teraz posługujemy się innym określeniem. Podobnie zresztą cała masa innych obiektów uczyniła właśnie to samo. Poniekąd mają pewne problemy 'z głowy', bo ludzie i tak korzystają z naszych usług w skali nie mniejszej, niż przed wprowadzeniem owego przepisu.
"Winą" mojego obiektu jest to, że nie oferujemy posiłków. Ot - stary, uroczy dom, ale sprostanie w zabytkowych wnętrzach aktualnym przepisom sanepidu i inspekcji pracy (notabene - przesadnie wydumanym moim zdaniem) mija się z logiką i jest nieuzasadnione ekonomicznie.
Znacznie lepiej byłoby dla wszystkich, żeby dozwolono - więcej: nakazano! - stosowanie nazw typu "hotel", "pensjonat" czy "motel" wszystkim chętnym, pozostawiając tylko margines na stosowanie gwiazdek. Dać to może - moim zdaniem - ten efekt, że Goście szybko rozszyfrują znaczenie gwiazdek i szybko nauczą się z tego korzystać.
Na razie jest jak jest. Nie jesteśmy zatem ani hotelem, ani pensjonatem. Ale nie mam kompleksów: Spełniamy w zasadzie (poza serwowaniem posiłków i - z uwagi na zabytkowy charakter obiektu - zdolnością do obsługiwania gości na wózkach) wszystkie wymagania co do obiektu trzygwiazdkowego i większość (tu: poza rozmiarami pokojów) wymogów stawianych obiektom cztero- i pięciogwiazdkowych.
I nie mam kompleksów. Szczególnie wobec faktu, że mój obiekt na łeb bije np. dwu- i trzygwiazdkowe berlińskie hotele, a i wiele takich w Polsce, gdzie powierzchnie, umeblowanie i wyposażenie ani się do mnie nie umywają. A mrożkowsko-gombrowiczowsko-witkacowskie przepisy wydumane przez ustawodawców narobiły więcej złego, niż przyniosły pożytku. I - jak mawiał prof. dr mniemanologii stosowanej Jan T. Stanisławski - to by było na tyle.
odpowiedz »


Powrót do wątkówOdśwież


Zgłoś problem z tą stroną »

Ogłoszenia praca turystyka, w turystyce


© 2024 FORUM-TURYSTYCZNE.PL. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i zawartej w nim polityki cookies.
strona główna | kontakt | reklama | linki
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij