Forum turystyczneTurystyka forum
Biura turystyczne
Baza turystyczna
Turystyka biznesowa
Turystyka krajowa
Turystyka zagraniczna wyjazdowa
Transport
Gastronomia
Turystyka zagraniczna przyjazdowa
Turystyka na świecie
Inne związane z branżą
Temat dowolny
Forum grupa: Gastronomia

Wątek: Jak legalnie sprzedawać alkohol bez zezwolenia?
Autor: Czytelnik IP automat.*
Data wysłania: 2006-07-11 13:08
Temat: Jak legalnie sprzedawać alkohol bez zezwolenia?
Treść: Aktualność:
Bez koncesji na sprzedaż alkoholu legalnie sprzedawać drinków i innych mocnych napoi nie można. Zakaz sprzedaży można jednak ominnąć. Tak przynajmniej działa nowo otwarta na wrocławskim rynku restauracja Rodeo Drive, która nie otrzymała zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Pomimo tego w menu dostępny jest duży wybór drinków i innych mocnych napoi.

<b>Metoda na brak zezwolenia</b>

Każdy z gości przy wejściu do lokalu otrzymuje "specjalne zaproszenie", które wygląda jak zwyczajna reklamówka restauracji. Na jednej stronie znajduje się logo firmy, a na drugiej informacje o historii sieci Rodeo Drive. Właśnie to zaproszenie należy okazać kelnerce przy zamawianiu drinków z menu.

Jedna z kelnerek wyjaśniła - Restauracja nie dostała zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Takim fortelem obchodzimy prawo.

Łukasz Kozłowski, menedżer restauracji Rodeo Drive wyznał - Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której nasi goście nie mogliby pić alkoholu w restauracji. Dlatego nie mając zezwolenia na jego sprzedaż, wydzierżawiliśmy powierzchnię restauracji firmie cateringowej, posiadającej pozwolenie na organizację przyjęć, na których można podawać alkohol. Przyjęcia muszą być jednak zamknięte. Stąd indywidualne zaproszenia dla naszych klientów, dzięki którym możemy zawsze powiedzieć, że wszyscy bawią się na zamkniętej imprezie.

Kozłowski podkreślił, że restauracja cały czas stara się o zdobycie zezwolenia na sprzedaż alkoholu w lokalu - Czekamy tylko na zgodę pobliskiej wspólnoty mieszkaniowej, która jest wymagana. Wszystkie inne dokumenty już skompletowaliśmy. Jak już dostaniemy uchwałę wspólnoty, prześlemy wniosek do Urzędu Miejskiego.

Joanna Gacek ze Wspólnoty Mieszkaniowej Rynek 26, 27/28 poinformowała - Restauracja prosiła nas o zgodę już w czasie remontu. Wtedy jej nie daliśmy, bo mieliśmy zastrzeżenia, między innymi wentylator za głośno chodził. Teraz jednak już wszystko zostało załatwione i na dniach prześlemy uchwałę z naszą zgodą.

Rodeo Drive sprzedaje alkohol przez firmę cateringową, ponieważ znacznie łatwiej i szybciej jest dostać pozwolenie na organizację przyjęć z alkoholem niż zezwolenie na sprzedaż alkoholu w lokalu.

Przy składaniu wniosku o sprzedaż alkoholu przez firmę cateringową wystarczy posiadać jedynie zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.

Tadeusz Sokulski, kierownik działu prawnego w Urzędzie Miejskim Wrocławia, odpowiedzialnego za wydawanie zezwoleń przyznał - Niewątpliwie mamy tu do czynienia ze swoistym obejściem prawa. Jednak w świetle ustawy o wychowaniu w trzeźwości ciężko tę bardzo nietypową sytuację zakwestionować. Ale na pewno zlecę analizę prawną tej sytuacji.

OdpowiedzPowrót do drzewa wątku

Odpowiedzi:

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2023-02-08 13:14 80.55.182.*]
&quot;Joanna Gacek ze Wspólnoty Mieszkaniowej Rynek 26, 27/28 poinformowała - Restauracja prosiła nas o zgodę już w czasie remontu. Wtedy jej nie daliśmy, bo mieliśmy zastrzeżenia, między innymi wentylator za głośno chodził.&quot; A co ma wentylator do alkoholu? Przecież nie o to chodzi w zgodzie okolicznych mieszkańców, żeby stawiać warunki, tylko logicznie przemyśleć, czy sprzedaż alkoholu nie wpłynie negatywnie na wychowanie w trzeźwości. Równie dobrze ta Pani mogła powiedzieć, że się nie zgodzili bo nie dostali jeszcze voucherów na darmowe obiady, ale jak już dostali to się zgodzili. odpowiedz »

A tak z innej beczki... [2017-03-23 12:35 94.254.143.*]
Jezeli ktos szuka cateringu dietetycznego albo okolicznosciowego w Wawie to polecam mrrollo <3 odpowiedz »

A tak z innej beczki... [2017-06-12 11:47 37.47.75.*]
musze sie zgodzic :P faktycznie maja chyba najlepsza oferte na rynku :D odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2017-02-20 12:08 94.254.139.*]
A ja tak trochę w innym temacie- polecam wam firmę mrrollo :P super catering okolicznościowy i dietetyczny :P odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2012-06-18 08:05 150.254.212.*]
W takim przypadku należy cofnąć zezwolenie cateringowe, jak uczyniono, oto uzasadnienie :
" Na podstawie uzyskanych informacji ustalono, że ww. przedsiębiorca prowadzi sprzedaż napojów alkoholowych z naruszeniem ustawowych zasad korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, gdyż usługa cateringu nie polega na indywidualnej, ciągłej sprzedaży porcji alkoholu w lokalu gastronomicznym prowadzonym przez innego przedsiębiorcę, która nie uzyskał zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, gdyż nie spełnił wymogów formalnych koniecznych do jego uzyskania.
Działalność cateringowa została zdefiniowana przez ustawodawcę w Polskiej Klasyfikacji Działalności i jako taka winna odpowiadać wymogom zgłoszonym do CEIDG, a polega ona na przygotowaniu posiłków, ich dowozie i obsłudze kelnerskiej, wykonanej na rzecz zamawiającego we wskazanym przez niego miejscu, natomiast ciągły obrót alkoholem na rzecz klientów odwiedzających lokal innego przedsiębiorcy , rejestrowany na kasie fiskalnej przedsiębiorcy, który posiada jedynie zezwolenie cateringowe, należy uznać za ewidentne obejście przepisów ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473 z późniejszymi zmianami. Zgodnie z przepisami przedsiębiorca prowadzący lokal gastronomiczny winien posiadać zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu ich sprzedaży "
odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2011-11-11 01:07 85.222.53.*]
ostatnio sklepy też zaczynaja sprzedawac bez zezwolen. kosze swiateczne a w kazdym alkohol oczywiscie jest gratis czasem to nawet kosz sie sklada z samego alkoholu i wstazki i oczywiscie wstazka kosztuje stowe a whisky jest gratis odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2012-06-18 08:03 150.254.212.*]
Na podstawie uzyskanych informacji ustalono, że ww. przedsiębiorca prowadzi sprzedaż napojów alkoholowych z naruszeniem ustawowych zasad korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, gdyż usługa cateringu nie polega na indywidualnej, ciągłej sprzedaży porcji alkoholu w lokalu gastronomicznym prowadzonym przez innego przedsiębiorcę, która nie uzyskał zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, gdyż nie spełnił wymogów formalnych koniecznych do jego uzyskania.
Działalność cateringowa została zdefiniowana przez ustawodawcę w Polskiej Klasyfikacji Działalności i jako taka winna odpowiadać wymogom zgłoszonym do CEIDG, a polega ona na przygotowaniu posiłków, ich dowozie i obsłudze kelnerskiej, wykonanej na rzecz zamawiającego we wskazanym przez niego miejscu, natomiast ciągły obrót alkoholem na rzecz klientów odwiedzających lokal innego przedsiębiorcy , rejestrowany na kasie fiskalnej przedsiębiorcy, który posiada jedynie zezwolenie cateringowe, należy uznać za ewidentne obejście przepisów ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473 z późniejszymi zmianami. Zgodnie z przepisami przedsiębiorca prowadzący lokal gastronomiczny winien posiadać zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu ich sprzedaży.
odpowiedz »

sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2011-07-04 01:47 201.171.155.*]
-1' odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2010-11-05 12:24 136.8.33.*]
witam, a jak podawać ceny alkoholu w takiej sytuacji, czy mogą być w menu , czy na zaproszeniu, generalnie jak poinformować klienta ile ma zapłacić za piwo czy lampkę wina, żeby nie zostac posądzonym że sie ten alkohol sprzedaje nie majac na to zgody. Proszę o pomoc w tej sprawie bo borykam sie z podobnym problemem.
Magda Orlikowska
odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2011-04-17 09:15 89.76.106.*]
Witam serdecznie!!!
Mam podobny problem jak P. Magda. Jak to wygląda w praktyce? Mam zgodę na sprzedaż alkoholu w czasie przyjęć i zgłosiła się do mnie firma z chęcią takiej współpracy gdyż mając lokal nie otrzymała zgody na sprzedaż alkoholu. Jak podawać ceny alkoholu: czy w karcie , czy na zaproszeniu? Może ktoś przesłałby wzór takiego zaproszenia.
Dziękuję za wypowiedzi.
K.K.
odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2010-12-28 12:29 178.36.142.*]
A czy moge sprzedawać alkohol bez koncesji i naliczać sobie od niego porwizje robiąc sprzedaż dowozową. Takie zakupy na telefon jednak z alkoholem, fajkami zakupionymi wczesniej na hurtowniach... Jeśli tak to w jaki sposób.... odpowiedz »

Jak legalnie sprzedawać alkohol bez zezwolenia? [2010-09-08 13:40 79.185.158.*]
Z jednej strony tak,ale z drugiej to zawsze moze wpaść kontrola i wtedy sprawdzają legalność sprzedawanego alkoholu. Pytanie czy warto ryzykować. www.GastroSilesia - urządzenia do gastronomii. odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2010-08-07 11:59 83.4.57.*]
JESTESCIE WIELCY !!!!! GRATULUACJE !!!!! .....i tak powinno wygladac zycie. Co nie zakazanie, nie jest zabronione..... niech żyją wielcy tego świata !!!!! B.F. Walbrzych odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2010-06-12 17:51 85.237.169.*]
kocham ten kraj :):):):):):)..... odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2010-03-31 18:28 77.255.51.*]
witam chce otworzyc mały sklepik z alkocholem wiem że koncesja jest potrzebna ale mam pytanie czy potrzebna jest jaka koncesja na sprzedaz papierosów jesli chciała bym wprowadzić do sprzedazy ewentualnie czy jakies dodatkowe dokumenty sa potrzebne na sprzedaz papierosów ??? jeśli rejst ktos w temacie na ten temat prosze o odpowiedź może byc na meila bezpośrednio była bym wdzięczna monikkak@o2.pl pozdrawiam wszytkich czytających posty:)monika k odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2010-03-30 16:57 91.146.224.*]
Dobre, ładna patologia, najbardziej mi się podoba " Wtedy jej nie daliśmy, bo mieliśmy zastrzeżenia, między innymi wentylator za głośno chodził". Co to ich obchodzi? w dyskotekach jest mega hałas i co? ludzi piją alkohol. Na ich miejscu poszedł bym dalej i zabronił sprzedaży tam gdzie na ścianie wisi np. obraz matejki zamiast ich podobizny, bo to uwłacza ich godności. Bo przecież to oni są władzą i to władza powinna WISIEĆ. patologia odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2010-03-04 10:24 83.12.7.*]
Nie może być tak, że Wspólnota w takim miejscu jakim jest Rynek, obojetnie którego miasta nie udziela zgody na koncesję. Jeżeli miasto chce aby centrum miasta "żyło" powinno mieć możliwość udzielenia zgody na sprzedaż alkoholu bez zgody wspólnoty, inaczej można szantarzować restauratorów, że damy Wam, ale zapłaćcie. Nie da się tak funcjonować odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2010-01-13 23:38 83.7.244.*]
Za duzo urzednikow w wydawaniu koncesji odpowiedz »

Jak legalnie sprzedawać alkohol bez zezwolenia? [2009-10-18 11:48 89.108.237.*]
U mnie w Częstochowie w pewnej pizzeri gdzie prezydent miasta zrobil prohibicje na odcinku ulicy przy akademikach wymyślili sobie że nie SPRZEDAJĄ alkoholu tylko kupujesz kartę za 10zł i WYMIENIASZ ją na 2 piwa:P Widziałem że wprowadzili fajki ale nie wiem jak je "WYMIENIAJĄ".
Pozdrawiam
odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2008-07-18 10:05 213.17.201.*]
Wg mnie to nie jest zgodne z prawem obejscie sytuacji. Bowiem jeśli za alkohol jest pobierana opłata to już jest sprzedaż a nie zamknięta impreza okolicznosciowa, na której wg mnie powinna byc pobierana oplata przy wejsciu i wtedy klient dostaje talon (wejsciówkę) za którą otrzymuje gratis w postaci danego alkoholu. W innym przypadku wg mnie jest to łamanie prawa. odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2008-03-04 21:46 80.52.249.*]
po co to wszystko, niech skroca procedury i terminy i bedzie ok odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2009-02-12 16:56 83.26.40.*]
ile czeka sie na takie zezwolenie odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2007-05-26 21:44 62.111.200.*]
doskonale. cala ta ustawa o wychwaniu w trzezwosci to jakby pomysl
narodzony w glowie przykrytej mocherowym beretem. min takie ustawy traktuja nas jak bezmyslne masy. w koncu kto ma sie zapic to i tak nie pomoze mu ustawa. zgadzam sie, ze jest to dokument na podstawie ktorego sciagane sa pieniadze min. na imprezy dla pijaczyn parlamentarzystow(nazywa sie to dumnie dochodem dla skarbu Panstwa)
odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2007-02-12 22:21 83.21.84.*]
to nie ustawa o wychowaniu w trzezwosci wymaga zgody tzw. wspolnoty mieszkaniowej, podejrzewam , ze wymyslila to sobie rada miejska i podjela uchwale.Uchwala powinna w takim szczegole zostac uchylona przez nadzor wojewody, gdyz lokalne prawo nie moze zaostrzac aktow prawnych wyzszego rzedu tj. ustawy.Mowiac krotko-wymaganie zgody wspolnoty jest bezprawne.Wykorzystanie tematu glosnej pracy wentylatora do sprawy pozwolenia jest najzwyklejszym szantazem-halasem zajmuje sie albo sanepid albo wydz.ochr.srod. w zaleznosci od sytuacji/wewn. lub na zewn./ wlasciciel knajpy powinien odmowe UM zaskarzyc do Sejmiku Woj., a w ogole to piszacy na ten temat , wlasciciel i urzednik nie znaja ustawy o wychowaniu w trzezwosci.Jedyny znany mi przypadek funkcjonowania knajpy nie majacej zgody na sprzedaz alkoholu a sprzedajacej duzo to w Warszaw u p. Fr... ,ktory predzej zmienilby prezydenta niz prezydent zamknal knajpe. odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2010-09-05 12:09 89.79.125.*]
witam . wspomniałeś o podawaniu alkoholu bez koncesji w Warszawie czy możesz cos więcej napisać mi na ten temat. Ja mam problem z koncesja ponieważ mój były mąż nie chce mi podpisać zgody na koncesje a musi podpisać bo jest współwłaścicielem lokalu ale dowiedziałam się ze w Warszawie pozwalają klientowi przynieść swój własny alkohol. Pozdrawiam jolanta witkowska odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2007-07-03 20:59 84.40.139.*]
A właśnie że to ustawa o wychowaniu w trzeźwości wymaga zgody wspólnoty, jeżeli lokal znajduje się w budynku mieszkalnym. odpowiedz »

Jak legalnie sprzedawać alkohol bez zezwolenia? [2006-09-14 18:09 213.77.166.*]
Zastanawia mnie jedno! - kto i na podstawie jakich przepisów wydał koncesję na sprzedaż alkoholu firmie cateringowej? Przecież aby uzyskać zezwolenie na sprzedaż alkoholu trzeba dostarczyć tytuł prawny do lokalu w którym ma być prowadzona sprzedaż alkoholu. Ustawodawca nie rozróżnia czy sprzedaż prowadzona będzie przez firmę cateringową czy inną, wszystkie podmiotyprowadzące sprzedaż alkoholu muszą spełnić te same kryteria. A może ja czegoś nie wiem , będę wdzięczny za podpowiedź. Józef Walczak , ,,Korsarz" Łukasik-Walczak sp.jawna odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2006-07-21 14:03 83.27.210.*]
Czy ktoś widział na co idą pieniądze z koncesji za alkohol skandal żaden alkocholik nigdy nie korzystal z tych funduszy po prostu idą w błoto. Nie wierzysz zobacz jak to robią urzednicy w Rawiczu woj. Wielkopolskie odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2006-07-19 15:07 83.27.221.*]
Gratulacje dla medadzera z Rodeo Drive we Wroclawiu za to że ma lepsza głowe i mózg od kilku tysięcy etatowych urzędników przez nas oplacanych [podatki i to nie małe ] młody i mądry menadżer gdybym był jego pryncypalem dałbym mu 5000 premi za wykolegowanie polowy urzedników w tym pęknym kraju .BRAWO MENADŻER Z WROCLAWIA odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2008-03-02 18:57 83.30.202.*]
jak to zroic?? odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2011-12-07 20:04 79.184.26.*]
odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2006-07-15 00:11 83.11.25.*]
A mozna zrobić np. tak jak w niektorych knajpach w Australii - B.Y.O. przynosisz butelke ze soba i zamawiasz tylko jedzonko i tez problem z glowy odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2006-07-14 17:14 83.27.118.*]
Tak duzo krajów juz rezygnowało z oplat koncesyjnych i tak juz duzo maja osób malo pijacych alkohol ze nalezy isc w ich slady. Ale jak zawsze ciotka, córka lub zona ma robote w kolejnej komórce urzedowej nikomu niepotrzebnej..... w polakach wciaz sieci zawisc dla innego...jak sie to skonczy, za 25 lat (musza po umierac na raka lub z glupoty roczniki 50 - 68) wtedy bedziemy juz prze murzynami. Obecnie mozemy tylko pomazyc sobie , lezac gdzies na trafniku osiedlowym, poniewaz KLONY prowadza nas ku lepszemy....tylko gdzie to jest. ALKOHOL twój wróg, a zwrogiem trzeba walczyc....przeciez tak nas uczono na lekacjach historii papapa..haha gratuluje tego pomysłu, niekryje ze również stosuje go od 2 lat w MASYWIE SNIEZNIKA na dolnymślasku. mielaem juz dwie kontrole skarbowe i jakos odpuscicli sobie, bo nic zrobic nie mogą...heheheh gratuluje..ppapaa odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2008-02-07 20:18 83.27.173.*]
Dzięki, stary, że mnie oszczędiłeś! Jestem rocznik 69... Ale dlaczego właściwie muszą wyginąć Ci ludzie? odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2006-07-13 18:38 83.22.236.*]
Kto jest za zniesieniem haraczu który płacą wszyscy restauratorzy na leczenie alkoholików? odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2006-07-13 13:18 195.116.43.*]
Durne przepisy, które są jedną wielką hipokryzją, wymyślają durnie. Wszystkie te hasła wymagane przy legalnej sprzedaży nie dają nic a nic, wykazują tylko pozorne działania odpowiadzialnych za to ludzi. Tym wyżej należy ocenić zaprezentowaną pomysłowość . Gratuluję. odpowiedz »

Sprzedaż alkoholu w restauracji bez koncesji [2006-07-13 11:39 83.5.138.*]
Wielkie gratulacje za pomysł, niektóre przepisy i złośliwość (ograniczenie) np. wspólnot mieszkaniowych potrafią odebrać chęci do działania, ale polak portafi, jeszcze raz wielkie brawa. J.K. włascicielka firmy cateringowej. odpowiedz »

hotelowe mini-bary [2006-07-11 13:08 83.15.101.*]
Legalna sprzedaż alkoholu w hotelowych mini-barach w pokojach wymagałaby posiadania oddzielnych zezwoleń na każdy pokój oraz upstrzenia lodówki napisami o szkodliwości, małolatach i numerach zezwoleń. Oczywiście nikt tak nie robi, a mini-bary są traktowane jako room-service i sprzedaż formalnie odbywa się w miejscu posiadającym zezwolenie, czyli np. w restauracji hotelowej. Takie właśnie są przepisy tej ustawy o wychowaniu... odpowiedz »

hotelowe mini-bary [2006-10-18 07:48 84.205.205.*]
gdzie morzna nabyc taki mini bar odpowiedz »


Powrót do wątkówOdśwież


Zgłoś problem z tą stroną »

Ogłoszenia praca turystyka, w turystyce


© 2024 FORUM-TURYSTYCZNE.PL. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i zawartej w nim polityki cookies.
strona główna | kontakt | reklama | linki
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij