Forum turystyczneTurystyka forum
Biura turystyczne
Baza turystyczna
Turystyka biznesowa
Turystyka krajowa
Turystyka zagraniczna wyjazdowa
Transport
Gastronomia
Turystyka zagraniczna przyjazdowa
Turystyka na świecie
Inne związane z branżą
Temat dowolny
Forum grupa: Baza turystyczna

Wątek: Przedsiębiorcy posługują się nazwami obiektów hotelowych bez
Autor: Czytelnik IP automat.*
Data wysłania: 2007-05-30 12:32
Temat: Przedsiębiorcy posługują się nazwami obiektów hotelowych bez
Treść:

OdpowiedzPowrót do drzewa wątku

Odpowiedzi:

Wiele hoteli i pensjonatów nie spełnia wymagań [2007-06-04 11:14 85.221.178.*]
1- Brak w zapisach ustawy informacji że nazwą HOTEL może się posługiwać tylko obiekt posiadający odpowiedni certyfikat. A certyfikat wydaje zgodnie z polskim prawem jednostka akredytowana. 2- Brak woli środowiska hotelarzy do stworzenia jednostki najlepiej organizacji zawodowej posiadającej akredytacje PCA do certyfikowania obiektów. PZH nie ma akredytacji PCA do certyfikacji obiektów hotelowych (jak mi wiadomo) a wielu korzysta z ich komisji oceniającej.. Zapewne stworzenie jasnych procedur kontrolnych będzie kłopotem dla wielu właścicieli hoteli. Opisana sytuacja powyżej wynika z tych dwóch punktów. Działam trochę w rynku inwestycji hotelarskich i widze co się dzieje. Brak programowania obiektów za czym idzie wiele błędów to rzeczywistość tego rynku. Nawet konsultanci ogólno-obiektowi nie mają świadomości prawno - rynkowych metod kontroli jakości. W jednej rozmowie ze szkoleniowcem ds.. inwestycji zmroził mnie fakt iż osoba ta uważa ,że w przypadku wprowadzenia certyfikacji co rocznej będzie najpierw dysputa wieloletnia o to kto i na jakich zasadach ma certyfikować obiekty,. absolutny brak znajomość prawa i narzędzi rynkowych kontroli obiektów. Proponuje hotelarzom najpierw pomyśle jak działać zawodowo (jako grupa zawodowa ze swoimi własnymi wytycznymi środowiskowymi) a potem narzekać. Zgodnie z dyrektywami UE ani rząd ani unie nie zrobi za hotelarzy porządku. Za certyfikację musi zabrać się środowisko zawodowo związane z gałęzią gospodarki, zbawca na białym koniu się nie pojawi. . odpowiedz »

Wiele hoteli i pensjonatów nie spełnia wymagań [2007-06-04 12:37 149.156.220.*]
w pełni zgadzam się, że środowisko "hotelarzy" powinno samo się tym zająć; jest to typowy obszar, gdzie powinny występować mechanizmy autoregulacji z jasnymi procedurami i ich kontrolą; tak się jednak z wielu powodów nie dzieje; nie mogę się jednak zgodzić ze stwierdzeniem, że "Brak w zapisach ustawy informacji że nazwą HOTEL może się posługiwać tylko obiekt posiadający odpowiedni certyfikat"; nazwą hotel może posługiwać się tylko przedsiębiorca w stosunku do obiektu który posiada odpowiednie zaszeregowanie i kategoryzację; wynika to jasno z art. 43 ustawy (chyba, że chodzi Autorowi o co innego) odpowiedz »

Wiele hoteli i pensjonatów nie spełnia wymagań [2007-06-04 17:32 85.221.178.*]
Racja, nad regulacja jest nie wskazana. Każdy kto uważa że spełnia wymagania może nazwać swój obiekt HOTEL. I tu ponownie pojawia sie aktywność środowiska i wolny rynek. Kto nie przeszedł certyfikacja składa oświadczenie zgodności. Kto chce pokazać Klientom, że ma dobrej jakość usługę i obiekt poddaje się certyfikacji realizowanej przez trzecią stronę. Tutaj np. wkraczają biura podróży i sieci hotelowe, które w trosce o dobro klient powinny sprawdzać czy obiekt jest certyfikowany czy jest to tylko oświadczenie właściciela. No i aktywność izb turystycznych promujących jakość. Inny sposób to zarejestrowanie znaku gwiazdek z “czymś" dawanych przez certyfikującego których prawo do zawieszenia daje certyfikacja. odpowiedz »

Wiele hoteli i pensjonatów nie spełnia wymagań [2007-06-04 19:12 149.156.220.*]
w wersji obecnie istniejących stosunków w Polsce jest to obecnie jednak nie do zrobienia; świadomość i dobra wola przedstawicieli samorządu gospodarczego jest wątpliwa; przywołam tu wspomniany już przykład - Polska Izba Turystyki przyznała niedawno nagrodę dla "hotelu", który nie jest hotelem w rozumieniu ustawy o usługach turystycznych, nazwą tą przedsiębiorca ten posługiwał się bezprawnie - o jakiej można tu więc mówić certyfikacji ze strony PIT? odpowiedz »

Wiele hoteli i pensjonatów nie spełnia wymagań [2007-06-14 18:09 83.9.19.*]
I to jest przykład,że nagrodzony hotel nie jest hotelem,bo lepiej pracuje niż kategoryzowany.Nie wiem kto wymyślył te kategoryzacje w dobie internetu i telefonu.Nikt nie jedzie w ciemno "na ładne oczy".Chodzi tylko o to ,by wyciągnąć jakieś pieniądze od właścicieli pensjonatów. odpowiedz »

Wiele hoteli i pensjonatów nie spełnia wymagań [2007-06-14 21:06 85.128.115.*]
znowu mylimy dwie rzeczy - fakt dezinformacji ze strony PIT jest oczywisty; nie chodzi tu tylko o konsumentów, ale także o innych przedsiębiorców; stosowanie takiej nazwy w tym przypadku to także czyn nieuczciwej konkurencji, poszkodzeni przedsiębiorcy (np. hotel który prowadzi niedaleko zkategoryzowany hotel) mogą w takiej sytuacji żądać np. naprawienia szkody z powody niższych obrotów; przez internet i telefon nie wszystko jest do sprawdzenia; czasami ustawodawca chroni pewne nazwy, podobnie jest np. z nazwą adwokat, czy bank odpowiedz »

Wiele hoteli i pensjonatów nie spełnia wymagań [2007-05-31 17:07 83.9.0.*]
obiekt, który nazywa się gościniec w internecie funkcjonuje jako pensjonat
Klient zamawiając pokój przez internet jest przekonany, że jedzie do pensjonatu (spełniajacego wymogi pensjonatu).Kto powinien zająć się tymi niewłaściwymi nazwami w internecie?
odpowiedz »

Wiele hoteli i pensjonatów nie spełnia wymagań [2007-06-01 11:37 83.15.101.*]
42 wymagania (bez podpunktów), które ma spełniać pensjonat są tak powszechnie znane, że nikt nie czyta opisu obiektu i ślepo jedzie bez sprawdzenia co w nim jest naprawdę. To nie branża podróżuje tylko zwykli ludzie! Dwie gwiazdki hotelowe ma zarówno Campanille jak i Ibis. Formalnie. odpowiedz »

Wiele hoteli i pensjonatów nie spełnia wymagań [2007-06-01 22:25 85.128.115.*]
podobnie jak i wiele wymagań jest w przypadku banku; statu banku uzależniony jest od konieczności spełnienia szeregu warunków, których klienci nie znają; podobnie jak i wcześniej dyskusja przenosi się na inna płaszczyznę - nie co jest, ale co być powinno (w ocenie osób wypowiadających się); te dwie sfery trzeba wyraźnie odróżnić odpowiedz »

Wiele hoteli i pensjonatów nie spełnia wymagań [2007-06-01 14:22 85.128.115.*]
dlatego branża powinna przeprowadzać akcję informacyjną, czego nie robi; można natomiast znaleźć przykłady dezinformacji, jak w przypadku ostatniego konkursu Weekend dla Mieszczucha, gdzie wyróżniony został hotel, kóry nie jest hotelem odpowiedz »

[usunięto] [2007-06-01 15:36 83.15.101.*]
[wypowiedź została usunięta] odpowiedz »

Wiele hoteli i pensjonatów nie spełnia wymagań [2007-06-01 16:08 85.128.115.*]
Po pierwsze, jest tam takie okrelenie - czytamy tam "Spośród nadesłanych w tym roku ofert z całej Polski ofert bezkonkurencyjna okazała się propozycja jednego z kilku ośrodków PUHiT Start Hotel - Centrum Konferencyjno-Rekreacyjne (...)".
Po drugie, na stronie internetowej firma ta informowala, ze prowadzi uslugi w czterech hotelach; juz po ogloszeniu wynikom konkursu zostalo to zmienione na cztery budynki. W dalszym ciagu wystepuje tam nazwa hotel, np. w adresie www. Czy nikt z PIT tego nie widzial? Sprawdzenie czy dany obiekt jest hotelem zajmuje okolo 1 minuty.
odpowiedz »

Wiele hoteli i pensjonatów nie spełnia wymagań [2007-06-01 15:22 83.15.101.*]
nie wydaje mi się, że kogoś będzie interesował fakt wyposażenia łazienki w wagę i płaszcz kąpielowy (pensjonat 5*) lub rodzaj wentylacji (ma być po prostu świeże powietrze). opisy wymagań i nazwy obiektów noclegowych nie dość, że nie są zgodne z obowiązującą w Polsce normą (PN-EN ISO 18513) ale też z potocznym czy słownikowym rozumieniem słów (np. apartament czy pensjonat). nie ma w znanym mi świecie kraju, gdzie miejsce do przenocowania posługuje się tylko nadaną kategorią nie opisując jednocześnie dokładniej swoich usług (choćby tylko piktogramami wg zalecenia Rady Europy 86/665/EWG). każdy, kto spał w sieciowym *** i niezależnym zobaczy różnicę w serwisie. nie koniecznie na korzyść globalnego operatora... w Accorze woda mineralna zniknęła z pokoi w dzień po zmianie tego wymogu. odpowiedz »

Wiele hoteli i pensjonatów nie spełnia wymagań [2007-06-01 16:10 85.128.115.*]
a jeeli jest to grupa alergikow na wczasach odchudzajacych, to chyba tak odpowiedz »

Wiele hoteli i pensjonatów nie spełnia wymagań [2007-05-31 19:13 85.128.115.*]
W takiej sytuacji przede wszystkim należy się cieszyć, że nie przyjechało się jako biuro podróży z grupą np. 100 klientów, którzy odmawiają zakwaterowania lub występują z innymi roszczeniami.
A na poważnie - przy założeniu, że jest to strona internetowa tego "pensjonatu" wchodzą wszelkie konsekwencje bezprawnego posługiwania się nazwą obiektu hotelarskiego. Sytuacja taka może zainteresować w szczególności:
1) marszałka województwa, którego interwencja ogranicza się w zasadzie do skierowania sprawy do inspektora Inspekcji Handlowej;
2) inspektora Inspekcji Handlowej, który w praktyce wzywa do uchylenia uchybień, a gdy jest to bezskuteczne może wystąpić do sądu grodzkiego z wnioskiem o ukaranie w trybie kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Przy dotychczasowej praktyce oznacza to, że taki przedsiębiorca otrzyma około 300 zł mandatu, a jak się nie dostosuje, to za rok inspektor pewnie jeszcze raz wystąpi;
3) Prezesa UOKiK, który jednak dotychczas chyba nie występował w tych sprawach, ale wydaje się, że jedynie on może doprowadzić korzystając ze swoich kompetencji do normalności
odpowiedz »

Wiele hoteli i pensjonatów nie spełnia wymagań [2007-05-30 12:32 83.15.101.*]
Niedawno temu przetoczyła się przez portal dyskusja na ten temat i pewnie za chwilę pojawią się te same argumenty z pensjonacikami i hotelikami... Są też inne wyroki sądów inaczej orzekające w kwestii nazw rodzajowych i wprowadzania w błąd. Dlaczego nasze prawo musi być zawsze najbardziej oryginalne i w najbardziej wydumany sposób interpretowane? Jakby nie można prosto i jasno określić minimalnych wymagań dla poszczególnych grup obiektów noclegowych, weryfikowanych i kontrolowanych przez gminy a dla chcących wprowadzić gwiazdkową czy inną klasyfikację w obecnym na przykład kształcie. Hotel dla każdego - gwiazdki dla wybranych! odpowiedz »


Powrót do wątkówOdśwież


Zgłoś problem z tą stroną »

ryba maślana


© 2021 FORUM-TURYSTYCZNE.PL. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i zawartej w nim polityki cookies.
strona główna | kontakt | reklama | linki
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij