Forum turystyczneTurystyka forum
Biura turystyczne
Baza turystyczna
Turystyka biznesowa
Turystyka krajowa
Turystyka zagraniczna wyjazdowa
Transport
Gastronomia
Turystyka zagraniczna przyjazdowa
Turystyka na świecie
Inne związane z branżą
Temat dowolny
Forum grupa: Biura turystyczne

Wątek: Echa wypadku autokaru w Serbii
Autor: Czytelnik IP automat.*
Data wysłania: 2008-07-15 15:28
Temat: Echa wypadku autokaru w Serbii
Treść: Aktualność:
Nie ulega wątpliwości, że tragiczny wypadek polskiego autokaru będzie miał wiele reperkusji w kraju. Wyrażając ból i wspierając rodziny ofiar, powinniśmy pamiętać, że najprawdopodobniej dałoby się go uniknąć.

Podsumowując wydarzenia ostatnich dni należy napisać, że autobusem jechało 66 osób, z których zginęło 6 osób, a 9 osób było w stanie ciężkim. Wycieczkę organizowało biuro In Tour Beskidy z Bielska Białej, a autokar należał do przewoźnika firmy Moana z Rudy Śląskiej. Media i organy państwowe znalazły wiele problemowych kwestii, które mogły mieć znaczenie w wypadku lub będą mieć znaczenie dla jego publicznej oceny:
- autokar było 1993 roku, zatem pojazd miał 15 lat i nie był wyposażony w najnowsze systemy wspomagające kierowcę;
- drobne detale w tym autokarze wskazywały na jego znaczne zużycie (malowanie, wycieraczki klejone taśmą, przeciekanie dachu);
- 2 dni przed katastrofą upłynęła data ważności przeglądu technicznego - według specjalistów stan autokaru nie był raczej przyczyną wypadku, bowiem kontrolował go 30 czerwca przed wyjazdem policjant, jednak samo niedopełnienie formalności obciąża przewoźnika;
- prowadziło go 2 kierowców, a nie jak informowano uczestników wycieczki przed wyjazdem, że będzie 3 kierowców;
- według relacji drugiego kierowcy (tego, który w momencie wypadku nie prowadził) jego kolega nie miał doświadczenia w prowadzeniu autobusu piętrowego i choć właściciel firmy Moana odpiera zarzuty mówiąc, iż kierowca był doświadczony i wiele pojazdów prowadził, jednak nie zmienia to faktu, że stary autobus piętrowy nie jest pojazdem łatwym w prowadzeniu;
- wypadek nastąpił w momencie, gdy drugi kierowca poprosił pierwszego o wyłączenie oświetlenia w pojeździe.
Choć wszystkie powyższe czynniki nie mogą przesądzać o tym co się stało, to jednak łącznie dają one obraz bardzo niekorzystny i obciążający w oczach mediów i laików zarówno branżę, jak i w szczególności przewoźnika i organizatora.

Jak zwykle po poważnym wypadku wdrożone zostały kontrole w firmie przewozowej do której należał autokar. Kontrolę przeprowadza wojewódzki inspektor transportu drogowego. Media donoszą nieoficjalnie, że inspekcja może wnioskować o cofnięcie licencji przewozowej dla tego przewoźnika z uwagi na wyniki kontroli w siedzibie firmy.

Śląska policja planuje natomiast wystąpić z wnioskiem do ministerstwa, aby przy kontroli policyjnej przy wyjeździe autokaru, mogły być wymagane badania techniczne ważne, aż do planowego momentu powrotu tego pojazdu do kraju. Według mediów niezależnie od działania ministerstwa komendant wojewódzki już nakazał, aby przy bieżących kontrolach pojazdów wymagano odpowiednio długo ważnego badania technicznego.

OdpowiedzPowrót do drzewa wątku

Odpowiedzi:

Echa wypadku autokaru w Serbii [2008-07-20 20:30 87.207.24.*]
Co za bzdurne jeki frustratów. Dlaczego jazdy są NOCNE - bo klienci KUPUJA taniej. Majac do wyboru z noclegiem tranzytowym i bez częściej wybieraja z jazda nocna. Z noclegami tranzytowymi cena jest porównywalna z oferta lotniczą. Biuro robi to co kupi klient. Troska o wygode kierowców nie jest celem działalnosci biura. Akurat kierowcy nie musza jechac noca. Moga spać w hotelu np w Austrii i na powrocie znów sie wymienic. jeden kurs moze obsłuzyc ich 4 - proste?
Dla grupy duzo taniej niz nocleg całej grupy.
odpowiedz »

Wypadek autokaru w Serbii [2008-07-20 13:27 84.201.210.*]
dlaczego zawsze winny jest przewożnik a może by tak pomyślec o organizatorach i zapytać dlaczego organizują przewozy NOCĄ bo co impreza jest tańsza? biuro więcej zarobi . a przewożnik nich posadzi za kierownicą cyborga który się nie zmęczy a nie kierowcę-człowieka , ktory po kilkunastu czy kilkudziesięciu godzinach w drodzenie będzie zmęczony i czy nie będzie śpiący ????? szczególnie nad ranem!!!!
KB
odpowiedz »

Wypadek autokaru w Serbii [2008-07-20 13:16 84.201.210.*]
a może by tak ktoś pomyślał nad takim tematem: dlaczego biura podróży czy inni organizatorzy zlecają przejazdy NOCĄ bo co jest taniej ale jaki organizm / mówię o kierowcach / wytrzyma . no! ale impreza jest tańsza , bo zaoszczędza się na noclegach na trasie ale czy na bezpieczeństwie ????? zbigniew odpowiedz »

Wypadek autokaru w Serbii [2008-07-19 13:09 83.22.97.*]
Autokar nie ma tu nic do rzeczy, chyba że był za wysoki ale to już problem producenta. Niestety ale zawinił człowiek a ten był, jest i będzie omylny. Myli się Wojewoda myli się lekarz,urzednik, architekt i ksiądz.
Myli się też kierowca samochodu osobowego który powoduje wypadek i ginie ileś tam osób. Kierowca autobusu jest jednak najbardziej narażony na krytykę i sankcje. Żal mi tego kierowcy.Też ma pewnie rodzinę którą chciał utrzymać.I co teraz? Będzie siedział z tymi którzy w sposób świadomy pozbawili kogoś życia.Dlaczego? Niech straci uprawnienia zawodowe i nigdy nie siądzie do samochodu ale dlaczego do więzienia? Czy jest kryminalistą? To że przjechał się po nim walec medialny nie znaczy że musi siedzieć. Myślę że trzeba nam więcej rozsądku. A ci wszyscy "doskonali" czy nigdy nie polełniliście błędu na drodze? Może o tym że teraz żyjecie i się wymądrzacie zdecydowała tylko "Opatrzność"?
A co do reszty zarzutów? Co miało wspólnego z wypadkiem brak zgłoszenia do licencji autobusu albo 15 min przektoczenie czasu pracy tego kierowcy na początku roku? Nie dajmy się zwariować przez media i nawiedzonych Wojewodów zbijających kapitał polityczny.
Obserwator
odpowiedz »

Wypadek autokaru w Serbii [2008-07-18 00:40 195.246.225.*]
Osoby ktore nie maja nic wspolnego z transportem nie powinny sie wypowiadac.zawalił kierowca nic wiecej.jezeli uwazacie ze autokar był za stary to znaczy ze PKs nie powienien istniec,autokar był sprawny w 100%.wszystkie pks-Y sa nie sprawne i dalej jezdza odpowiedz »

Wypadek autokaru w Serbii [2008-07-18 09:32 82.139.22.*]
a samoloty mają 30 lat i nikt nimi nie boi się latać. odpowiedz »

Wypadek autokaru w Serbii [2008-07-17 17:36 83.29.38.*]
wszystko w naszym kraju to fikcja i medialna zupa. prawie wszystkie wypadki to niestety błąd człowieka . współczuję temu panu bo stracił w tym momencie wszystko a napewno spokój własnego sumienia . to że dla biurokraty był to śląski złom to bez obrazy widzimy jakim sprzętem wozi się na przykład dzieci do naszych szkół - to dopiero złomy - a dopuszcza się je do codziennej obsługi linii doworzącej dzieci do szkoły i o tym decyduję urzędnicy jakiemu przewoźnikowi zlecają tą robotę . no ale ja nie o tym . moim skromnym zdaniem wystarczy do ustawy do działalności tyrystycznej wprowadzić uregulowanie dot . limitu albo km albo czasu przejazdu. co za idiota mówi że problem rozwiązuje trzeci kierowca . jaki trzeci kierowca tem co na podstawieniu wsiada ze wszystkimi do autokaru? przecież on tak jak i pozostali męczy się w tym autobusie . a którą firmę przewozową stać na na utzymanie trzecieciego kierowcy w hotelu przez okres letniego sezonu albo tylko kilku tras aby to on na trasie dosiadł się jako świerzy wypoczęty kierowca. a gdyby wprowadzić obowiązkowy nocleg tranzytowy przy takich wyjazdach dla wszystkich organizatorów. klient płaci trochę więcej ale nie męczy się nocną jazdą . kierowcy wypoczywają a na rynku przewozowym kończy się wyścig kto szybciej i taniej. odpowiedz »

Echa wypadku autokaru w Serbii [2008-07-17 17:18 83.24.31.*]
Że nie ma komu jeżdzić. tak. I jest to wina przepisów.
Efekt jako biuro mam taki, że kierowca z uprawnieniami, autokar z badaniami więc przewoxnik w prawie. A klient miał kierowcę uczącego się na autokarze, autokar miał usterki i gdy coś wkońcu się zepsuło i drugi kierowca razem z serwisem naprawiał całą noc autokar (a więc nie spał) to moja wina, że klient nie chciał wsiąść do autokaru z nimi i tym autokarem zjechać z 1000 m na prawie poziom morza. I jestem w plecy o zagraniczny autokar.
A może szybciej niż ci biedacy z Serbii byłabym w TV.
odpowiedz »

Echa wypadku autokaru w Serbii [2008-07-17 11:43 83.18.176.*]
nikt nie pisze o kierowcy, który oskarżony został w Serbii...żal mi go, uczył się biedak dopiero, a że miał stary rzęch no to niewiele mógł zrobić..do wypadku doszło w momencie jak sie odwrócił zobaczyć czy wyłączył światła w środku autokaru...potrzebny mu dobry adwokat, może ktoś się o to zatroszczy?
a firma transportowa i tak się wywinie....
odpowiedz »

Wypadek autokaru w Serbii [2008-07-17 09:59 83.10.2.*]
w tym kraju wszystko jest .... chore
cale zło to efekt paranoicznego wołania ,,,, T A N I E J !!!!!
i macie efekty
odpowiedz »

Wypadek autokaru w Serbii [2008-07-16 07:31 83.21.202.*]
Państwo polskie, rękoma oszołomów dziennikarzy, urzędników i polityków doprowadziło do katastrofalnej sytuacji polskiego transportu autokarowego. Koszty oraz nakłady pracy przy prowadzeniu tego biznesu powodują, że w PL jeżdżą zabytkowe autokary, prowadzone przez kierowców 3 sortu. To nie wina przewoźników, że najlepsi busiarze wożą angoli, że stawki najmu nie wystarczają na opłaty, podatki i odnowienie taboru. Ich winą jest tylko to, że mając nóż na gardle zgadzają się jeździć w PL w cenie niższej niż 4zł/km netto. W 2000 r., gdy paliwo było po 2,8zł/litr, a kierowcy zarabiali po 2000zł jeździło się za 3,5zł/km netto. Teraz gdy paliwo kosztuje 4,8zł/litr, i kierowcy mają po 4.000 zł, bez problemu można w kraju wynająć autokar za 3 zł netto? Na całym świecie, gdy koszty rosną - rosną też ceny. W PL dzieja się cuda. Dlaczego PL pomaga rolnikom, stoczniowcom czy górnikom? Pomoc PL dla transportowców, to jeszcze bardziej skomplikowanie, już paranoicznie zawiłych przepisów, astronomiczne kary za nawet drobne uchybienia i dziesiątki milionów zł na nowe etaty i wypasione w elektronikę i oprogramowanie stanowiska pracy dla nowych kontrolerów ITD. Dlaczego w tym samym czasie zapałki, mleko, czy pasta do zębów zdrożały od 100% do 1000%, a stawki w transporcie o 15% spadły?.Lechu odpowiedz »

Wypadek autokaru w Serbii [2008-07-16 00:42 77.112.182.*]
HMMMM....taaak... madrze piszecie szanowni panstwo...1)trasa grecja polska, gdzies pod belgradem kierowca stwierdza ze cos jest nie tak z tylnim kolem zatrzymujemy sie, 4 szpilki kola odpadly bo kierowca baran zapomnial sprawdzic luzow:na pokladzie 49 osob, wlasciciel firmy przewozowej omalo mnie nie zabil ze przekazalem to wlascicielowi biura podrozy,2)autokar z 49 osobami prowadzi kierowca ktory dotychczas prowadzil cysterny z parafina, szkoli sie na autobusy w czasie pracy,3)atokar w 4 i pol dniowa trase wahadlowa prowadzi kierowca mpk (jego pierwszy taki kurs), na pokladzie 49 osob,4)trasa do grecji po przejechaniu przez doline vardaru mlody kierowca oblany potem w stanie skrajnego wyczerpania psychicznego z oczyma w slup przez 1h siedzi nie mogadz trafic do ust puszka red bulla, to byla jego 6 doba pracy za kolkiem, oczywiscie na pokladzie 49 osob.Ludzie to tylko probka tego co sie dzieje w naszych firmach przewozowych, wycieraczka klejona tasma czy kierowca z cysterny czy to wazne, ludzie beda ginac bo u nas nic nie jest tak jak powinno byc!!! odpowiedz »

Wypadek autokaru w Serbii [2008-07-17 16:36 79.184.87.*]
A skąd przewożnicy mają brać kierowców, niektórych zleceń juz nie przyjmujemy, bo nie ma kierowców. Nikt nie przystępuje do zawodu, firmy od nauki jazdy na autokarach, wynajmuja je na turystykę z instruktorami za sterem, bo instruktor nie ma co robić. kierowcy z mpk, emeryci, renciści, spece od cystern - kto może i chce dorobić jest w transporcie turystycznym, bo angole nie robią takich problemów jak nasza ITD. Jeżeli od jesieni kierowcy będą płacić po kilka tysięcy za odnowienie szkoleń - co 5 lat- będzie to kolejna fala odpływu od zawodu kierowcy autokarów. Dozyjemy szybko stawki po 8 zł za kilometr. Bo teraz co najmniej od 5 lat stawki za wynajem autokarów stoją w miejscu przy wsparciu szkół korumpujacych biura i prfzewożników do jazdy bez faktury, dochodzą do tego parafie, którym nie są potrzebne faktury. Przyczyn tego stanu można wymieniać wiele, gdzie są nasi posłowie, którzy reprezentują? branżę turystyczną i transport okazjonalny? pewnie koarzystają z największego biura podróży przy ul. Wiejskiej. My nie jestesmy im do niczego potrzebni, a że tą metodą będziemy się kiedyś zwracą do kierowcy po niemiecku- kogo to obchodzi , żyjemy w zglobalizowaje Europie ;) odpowiedz »

Wypadek autokaru w Serbii [2008-07-15 17:58 195.94.208.*]
Tym, którzy sprowadzają wszystko do wieku sprzętu radziłbym zapoznać się z wiekiem samolotów, którymi latają. Innym radziłbym, żeby swoje graty funkel nówki, mało śmigane, niebite poskładane ze szrotu oddali na złom. Przy awarii nie zawsze "wylęcą" w pole, czy na drzewo - może im się zdarzyć, że pójdą na czołówkę z innym niczemu niewinnym. Rozum nie jest jak wino - im starszy tym lepszy.
Sędziów i pierwszych sprawiedliwych ci u nas dostatek i ja agnostyk musze przypominać chrześcijanimo made in Poland Słowo Boże: jeżeli ktoś jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamień.
odpowiedz »

Wypadek autokaru w Serbii [2008-07-15 17:06 193.33.124.*]
Szanowna Branżo! - wiemy jak jest w tym wypadku nie sprzęt a kierowca z łapanki. Jak jest w transporcie też wszyscy wiedzą i nie wymyślajmy lakieru czy wycieraczek tylko uderzmy się w piersi (KH) odpowiedz »

Wypadek autokaru w Serbii [2008-07-15 16:00 83.24.3.*]
W weekend na drogach polski zgineło ok 50 osób. I tak jest w każdy weekend. Nieraz winny jest stan dróg - koleiny, brak autostrad (niebezpieczne skrzyzowania). Oczywiście przy tej katastrofie sa winni, ale autokarów jeździ tysiace każdego dnia.
A druga sprawa - juz pojawiaja się głosy, że ubezpieczenie było za niskie.
I rodzce jak okreslono "płazem tego nie puszczą" . Ubezpieczenie Signal Iduna Travel Standart jest LEGALNE i WAŻNE, ale każdy może je podwyzszyć. Jak wszystko jest OK to klient chce jak najniższą stawkę, nawet SKI przy nartach nie zawsze kupuje. Nikt nie wspominał najpierw , że za przylot poszkodowanych do kraju płaci ubezpieczyciel (i osób towarzyszących wrazie konieczności), za szpital też. No a teraz NNW za małe i winny ubezpieczyciel i organizator.
odpowiedz »

Wypadek autokaru w Serbii [2008-07-15 15:40 83.29.135.*]
czytam i słów brakuje...powazne przesłanki typu malowanie czy klejenie wycieraczek taśmą....najgorzej że to pisza "poważni" dziennikarze, najlepiej wprowadźcie ustawe ze jeżdzą tylko autokary do 2 lat i koniec...no nie - jeszcze niech bedą tylko różowe...czemu nie :) odpowiedz »

Wypadek autokaru w Serbii [2008-07-16 14:20 87.206.63.*]
Wiesz jak się mówi na 15-letni pojazd? Rzęch... normalny człowiek nigdy nie wybrałby się 15-letnim autem na taką trasę, no chyba, że na rajd pojazdów zabytkowych ;) (ale tam właściciele wiedzą co robią) Tu życie i zdrowie 68 osób zależało od starego rumpla... a chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że nowe autokary mają o niebo lepsze wyposażenie i różne systemy wspomagające kierowcę, co istotnie wpływa na to, czy kierowca może łatwo stracić kontrolę nad pojazdem. Porównywać 15 letni autobus do normalnie jeżdżących autokarów, to tak jak by porównywać "dużego" Fiata lub Skodę 105 z Fordem Focus lub Peugotem 205. Niby wszystkie te auta da się rozpędzić do 130kmh, ale na trudniejszej drodze Skoda i Fiat wylecą z toru jazdy przy pierwszej okazji. odpowiedz »

Wypadek autokaru w Serbii [2008-08-20 15:03 83.23.168.*]
o 1000000000000 % bezpieczniej jest jechac tą skoda czy fiatem z rozsądnym kierowcą niz focusem z debilem!!! odpowiedz »

Wypadek autokaru w Serbii [2008-07-18 09:34 82.139.22.*]
jakoś dziwnie więcej widać rozbitych tych nowych aut jak tych starych odpowiedz »

Wypadek autokaru w Serbii [2008-11-12 21:55 80.53.51.*]
ten autokar przeciekal w srodku wszyscy zaklejalis my gumami szyby a niby autokar byl w pelni sprawny odpowiedz »

Wypadek autokaru w Serbii [2008-07-17 18:58 83.29.134.*]
Jestem przewożnikiem od 25 lat posiadam bazę autokarów nie starszych niż 4 lata , ale słysząc taki głos ze autokar ma 15 lat to słyszę człowieka który nie ma najmniejszego pojęcia o transporcie o urządzeniach "wspomagających" pracę kierowcy.Autokary tak nowe jak i te z przed 15 lat mają takie samo wyposażenie może tylko więcej elektroniki , która tylko częściej blokuje niż pomaga. Co tydzięń ginie na drogach w Polsce kilkadziesiąt osób i nikt nikogo nie wini, że jeżdzi po drodze złomem często składanym z kilu samochodów. Dziękuję. odpowiedz »

Wypadek autokaru w Serbii [2008-07-16 15:35 83.21.45.*]
połowa polskich autokarów jest starsza niz 15 lat odpowiedz »

Wypadek autokaru w Serbii [2008-07-15 15:28 79.187.153.*]
najlepiej nie jezdzic na wczasy nie wychodzić z domu, bo coś spadnie na głowe itd a wszystkie autokary złomowac i samoloty itd bo jak zawini człowiek to wszyscy musza cierpieć taka nasza mentalność ??? odpowiedz »


Powrót do wątkówOdśwież


Zgłoś problem z tą stroną »

Ogłoszenia praca turystyka, w turystyce


© 2023 FORUM-TURYSTYCZNE.PL. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i zawartej w nim polityki cookies.
strona główna | kontakt | reklama | linki
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij