Forum turystyczneTurystyka forum
Biura turystyczne
Baza turystyczna
Turystyka biznesowa
Turystyka krajowa
Turystyka zagraniczna wyjazdowa
Transport
Gastronomia
Turystyka zagraniczna przyjazdowa
Turystyka na świecie
Inne związane z branżą
Temat dowolny
Forum grupa: Biura turystyczne

Wątek: PIT proponuje, by klientów biur podróży chronił fundusz gwarancyjny
Autor: Czytelnik IP automat.*
Data wysłania: 2009-07-22 13:32
Temat: PIT proponuje, by klientów biur podróży chronił fundusz gwarancyjny
Treść: Aktualność:
Obecnie cała branża skupiona jest na piątkowej upadłości touroperatora Kopernik Travel. PIT przedstawił nawet propozycje zmian w ustawie o usługach turystycznych dotyczące ochrony turystów przed upadkami biur podróży - pisze "Rzeczpospolita".

Jak poinformował Jan Korsak, szef Polskiej Izby Turystyki, propozycje zostaną złożone dziś (22.07) w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Według koncepcji PIT przed plajtą biur turystów chroniłby tzw. fundusz gwarancyjny.

Do funduszu gwarancyjnego trafiałyby składki touroperatorów. Z niego zaś wypłacano by odszkodowania dla klientów biur podróży, które wpadły w finansowe tarapaty.

Ponadto Izba zapowiada, że chciałaby, aby kondycja finansowa touroperatorów, do tej pory często ukrywana, była nadzorowana. Takie zabiegi nie pozwoliłyby na taką sytuację, jak ubiegłotygodniowe bankructwo Kopernika, kiedy to na lodzie zostały setki turystów.

Organizatorzy wypoczynku negują jednak takie propozycje, twierdząc, że koszty składek wpłyną na zwiększenie cen wycieczek. Biura przerzucą bowiem koszt składek na turystów.

Przepisy dotyczące ubezpieczeń touroperatorów rzeczywiście trzeba zmienić. Czy jednak wprowadzenie funduszu gwarancyjnego to najlepsze rozwiązanie?

OdpowiedzPowrót do drzewa wątku

Odpowiedzi:

PIT proponuje, by klientów biur podróży chronił... [2009-07-27 17:37 83.5.136.*]
postkomuniści organizują sobie i swoim ludziom ciepłe posadki.a gazeta wyborcza reklamuje nową instytucję
sprawdzającą długi-dają zarobić ''swoim''zapewne żydowskim urzędom
a głupi i naiwni polacy niech im dają kasę
gazeta wyborcza tylko zbiera albo zabiera kasę
i jest tylko tam gdzie jest kasa/typowi żydzi
a biednemu polakowi wiatr w oczy
i jeszcze polacy przegrywają bo nie współpracują
odpowiedz »

PIT chce fundusz gwarancyjny [2009-07-25 08:23 83.4.175.*]
Panu Korsakowi z PIT potrzebny jest zimny kompres na łysiejącą głowę.Najpierw podniósł składki za przynależność do PIT , a teraz znowu szafuje nie swoimi pieniędzmi aby tylko przy7podobać się "komuś".Wszystkie upadające biura , a w tym Kopernik miały dość pieniędzy w polisie ubezpieczeniowej ale te pieniądze marnotrawią marszałkowie żle je wydając. A proponowany fundusz to nic innego jak tworzenie kolejnej prorządowej instytucji z wieloma etatami dla szfagrów i kolesi.A więc plama p.Korasak ale aby to wiedzieć należy być z branży turystycznej i znać jej problemy codzienne. odpowiedz »

PIT chce fundusz gwarancyjny [2009-07-25 08:18 83.4.175.*]
odpowiedz »

PIT chce fundusz gwarancyjny [2009-07-23 15:06 83.8.88.*]
Prowadze 20lat biuro turystyczne i nigdy do niczego nie byl mi potrzebny zaden PIT anii inne gwarancje tylko dobra i solidna praca ,po co mam na kogos robic ,a on tak nic w zamian nie daje. odpowiedz »

PIT chce fundusz gwarancyjny [2009-07-23 14:52 94.254.134.*]
A gdzie jest PIT gdy wielcy turoperatorzy ubezpieczając zaniażją ilość klientów a potem brakuje pieniędzy na zwrot oszukanym klientom. A druga sprawa dlaczego oszustów nie zamyka się a rozprawy ciągną się latami.Zawsze jakoś padają duże biura a nie mali tuoperatorzy. odpowiedz »

PIT chce fundusz gwarancyjny [2009-07-23 14:03 83.8.67.*]
a za co PIT w ogóle pobiera składki od biur podróży?? płaci się za nic...? odpowiedz »

PIT chce fundusz gwarancyjny [2009-07-23 10:39 79.191.88.*]
Czy Wy tego nie rozumiecie,że trwa walka o rynek polski w której biorą udział firmy z zagranicznym kapitałem, do tego dołączyły wielkie firmy polskie jak Triada i to oni właśnie chcą przekonać klientów, że należy jeździć tylko z dużymi biurami. Wystarczy poczytać artykuły w Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, czy też w Gazecie Prawnej. Wypowiadają się właściciele wielkich firm turystycznych, którzy robią turystykę masową. Już tak było w 2002 roku, a każde bankructwo jakiegoś biura jest przyczynkiem do wznowienia wojny o rynek turystyczny w Polsce. Nowa Ustawa nie będzie korzystna dla małych biur, znikną one z polskiego rynku. Rola PITU, organizacji " z księżyca" nie posiadającej żadnego wpływu na prywatne biura podróży jest dwuznaczna. PIT nie daje żadnych gwarancji ani klientom ani biurom podróży. Nie spełnia wymogów Izby handlowej, nie może pomóc Biurom Podróży, nie daje pomocy ani prawnej ani finansowej ( nie posiada kasy Pozyczkowej). Jest dziwnym tworem, który absolutnie nic nie może. Dopóki w Polsce nie powstanie prawdziwa Turystyczna Izba Handlowa gawrantująca biurom podróży pomoc prawną i ewentualnie finansową i nie zapewni ochrony polskim biurom, to walka o rynek turystyczny w Polsce będzie przypominała dżunglę. Nie bądzcie naiwni, jak nie wiecie o co chodzi, to chodzi o kasę, ale nie właścicieli biur podróży, a urzędników , którzy składki biur podrózy przepijają i przejadają. Przyjrzyjcie się jak PIT broni inreresów polskich biur podróży, jak im doradza, jak daje ochronę prawną, jak dba o opinię całej polskiej branży, no zastanówcie się...bo warto i wstyd. Serdecznie pozdrawiam wszystkich naiwniaków sadzących ,że polska turystyka jest godnie reprezentowana przez mądrych i światłych urzędników dbających o interesy klienta i polskich tour operatorów.
Władysława Jura
odpowiedz »

PIT chce fundusz gwarancyjny [2009-07-23 14:30 83.15.101.*]
Jeśli izba gospodarcza miałaby mieć mieć jakikolwiek wpływ na ustawodawstwo, podatki, ministerstwo, miałaby służyć pomocą swoim członkom, mieć aparat prawny na UOKiK, możliwość weryfikacji finansów itd to członkostwo musiałoby albo kosztować o wiele więcej niż w PIT albo być obowiązkowe. A na to się nikt nie zgodzi. Ale trudno się nie zgodzić z konkluzją... odpowiedz »

PIT chce fundusz gwarancyjny [2009-07-22 20:22 92.206.64.*]
Panowie z PITu jednak podazali, że ich korzenie są w komunie. Jeden za wszystkich i wszyscy za jednego, albo drugiego, trzeciego itd. Im śni się wielki fundusz, który będzie grał na światowej giełdzie, pokryje wszystkie etaty PITu i pozwoli spokojnie i dostatnio urzędować. Przecież mamy przykłady z NFZ, ZUS, KRUS gdzie pieniądze są marnotrawione centralnie. Fundusz gwarancyjny jest zaproszeniem dla różnych szubrawców do robienia przekrętów. Czy to tak trudno założyć Sp.z o.o. i po kilku sprawnych manewrach finansowych ogłosić oficjalnie upadłość? Inni idioci i tak pokryją szkody. To może lepiej od razu upaństwowić wszystkie biura turystyczne i podatnicy, ciemny lud zapłaci za wszystko. odpowiedz »

PIT chce fundusz gwarancyjny [2009-07-22 17:34 83.29.251.*]
to jest jakis absurd, wszyscy bedziemy sie skladac na szubrawcow, beda zakladac firmy zbierac kase i wyfruwac z kraju a my bedziemy grzecznie ich sponsorowac chyba ich pogielo ... gorąc rozum im odebrał odpowiedz »

PIT chce fundusz gwarancyjny [2009-07-22 15:49 83.7.80.*]
Dziennikarze informują żeby my klienci mamy kupowali w tych Biurach Podróże które należą do PIT. Jak można ufać PIt skoro nie wiedzą, że ich członek nie ma płynności finansowej i o tskich żeczach nie powiadamiają dziennikarzy aby nas ostrzec przed bankrutami odpowiedz »

PIT chce fundusz gwarancyjny [2009-07-22 20:24 92.206.64.*]
Klient, który ma nawet pieniądze a nie potrafi pisać, powinien siedzieć w domu i nie robić wstydu na forum. odpowiedz »

PIT chce fundusz gwarancyjny [2009-07-23 08:50 95.49.174.*]
O funduszu gwarancyjnym mówi się od czasu powstania pierwszej ustawy o usługach turystycznych. Jest to jedna z najbardziej rozsądnych form, zmieszająca do OBNIŻENIA kosztów składek płaconych przez touroperatorów. Obecnie co roku każdy touroperator płaci do róznych ubezpieczycieli swoją składkę. Te składki nie sumuja się w żaden sposób. Natomist w momencie jakiegoś zdarzenia, kiedy ubezpieczyciel musi ponieść koszty wypłat dla klientów, to natychmiast potem podnosi składki, albo wręcz daje składki zaporowe. Już teraz jest monopol na tym tynku. W ilu firmach możecie się sensownie ubezpieczyć? Nie pytam o małe biura, ale tych średnich i dużych. Co daje Fundusz: - Wasze składki nie przepadają, ale sumują się i odkładają na następne lata, - po uzbieraniu odpowiednio dużej kwoty składki mogłyby być obniżone, - fundusz dodatkowo wzbogacany byłby o odsetki i zyski z innych bezpiecznych opecracji finansowych. FUndusze Ubezpieczeń Wzajemnych to od lat sprawdzony mechanizm. Tak działają m.in. kasy pożyczkowe. Pondto - do tych, którzy piszą, że musieliby opłacać bankrutów. A jak jest niby teraz? Skąd ubezpieczyciel bierze na wypłaty? Z Waszych składek przecież. A jak mu się to nie kalkuluje, to w nastęonym roku podwyższa Wasze składki. odpowiedz »

PIT chce fundusz gwarancyjny [2009-07-24 20:43 95.155.78.*]
Gratuluję pomysłu ! I oczywiście uczciwe biura mają płacić swoimi składkami za oszusta/ -ów ..... Dlaczego?
A oszust wyplynie za chwilę / z ukradzionymi pieniędzmi/ w naszej albo innej branży..... i wykręci kolejny numer... Kto odzieli błąd / tu taki fundusz ma sens/ od oszustwa ??? Nikt!!!
Pozostaje tylko surowe karanie właścicieli/ do 3go pokolenia /za takie numery jak Aladyn, Alpina czy Kopernik ttp...
odpowiedz »

PIT chce fundusz gwarancyjny [2009-07-22 20:05 92.206.64.*]
Czöowieku, Ty chyba nie jesteś z turystyki. Jest rzeczą niemożliwą, aby pracownik biura podróży robił takie błędy !!! odpowiedz »

PIT chce fundusz gwarancyjny [2009-07-22 15:26 83.7.147.*]
dlaczego ja mam płacić wyższe składki skoro prowadze biuro juz 20 lat-nigdy nie pomyslałem o tym aby naciagnąć a skoro ktoś otwiera nowe biuro-to powinien się liczyc z tym ze będzie miał podwyższona skladkę bo tak jak to biuro o którym mowa powstało widocznie dla tego by naciagnąć klientów i ogłosić upadłośc tacy hosztaplerzy winni być surowo karani-druga sprawa-skąd takie larum i zainteresowanie PITu momentalne i nagłe-im przecież chodzi tylko o składki i wyjazdy zagraniczne na zebrania,narady itd za zebrane składki.
Reasumując tacy ludzie jak z Kopernika później stawiają nas w bardzo niezręcznej sytuacji bo pomimo,że człowiek działa uczciwie to juz zmienia sie stosunek klientów do całej branży -należy z całą surowościa prawa karać i niszczyć takich szkodników
odpowiedz »

PIT chce fundusz gwarancyjny [2009-07-22 14:49 198.102.219.*]
Czyli touroperatorzy a w konsekwencji klienci mieliby się składać na bankrutów?? paranoja. odpowiedz »

PIT chce fundusz gwarancyjny [2009-07-22 14:37 83.15.101.*]
Obecne regulacje dotyczące zabezpieczeń nie spełniają wymagań orzeczeń ETS i dyrektywy - nie zabezpieczają klienta 'w pełnej wysokości'. To i tak będzie musiało być kiedyś zmienione. Pomysł funduszu gwarancyjnego, podobnie jak kilka innych rozsądnych zmian, był wpisany w ostatni projekt nowelizacji ustawy, który jednak przepadł. Stanowisko PITu nie było wówczas aż tak entuzjastyczne. Najistotniejszą zmianą było to, że likwidatora szkody wskazuje wydający gwarancję czy ubezpieczenie - koszty, które ponosi profesjonalista byłyby na pewno mniejsze niż nie znający się na rzeczy urzędnicy marszałka. odpowiedz »

Dlaczego biura podróży nie moga bankrutować? [2009-07-28 22:35 83.31.62.*]
Przecież to taki sam biznes jak kopanie węgla, budowanie statków, czy opływanie w bankowych luksusach. Winę za kryzys nie ponoszą biura podróży, lecz podpuszczeni przez dziennikarzy, zachłanni i tępi urzędnicy i politycy. Jakoś nie słyszałem, żeby banki tworzyły fundusze na ofiary bessy giełdowej. Nikt nie wpadł na pomysł by fundusze emerytalne chciały rekompensować zmarnowane aktywa emerytów. Przestańcie traktowac biura podróży jak chłopców do bicia! Czym sobie zasłużyliśmy na takie traktowanie? Czy pracownicy biur podróży zarabiają po 5/10 tys zł/ na miesiąc jak górnicy lub stoczniowcy? Czy za pracę w biurze podróży dostał ktoś super wartościowe akcje tak jak niedawno pracownicy PKO BP, ?, Czy zarządy biur podróży dostają pensje po parędziesiąt, czy paręset tys pln/miesiąc, tak jak zarządy upadających banków czy LOT-u? Czy jeżeli Państwo stać na wywalanie MILIARDÓW na ratowanie tych "biedaków", nie może chyba też wydać parę milionów i samo utworzyć funduszu do ratowania turystów? Czemu my mamy za wszystko płacić? ????? odpowiedz »

PIT chce fundusz gwarancyjny [2009-07-22 14:08 83.5.181.*]
Od czego jest zatem składka OC dla biur podróży ?!! odpowiedz »

www.turystykamalopolska.pl [2009-10-28 16:04 83.7.143.*]
Jak doniosła wczoraj "Rzeczpospolita" projekt Funduszu Gwarancyjnego napotyka trudności.
Przedstawiony projekt okazuje się niedopracowany. Istnieją rozbieżności w koncepcjach kto ma kontrolować fundusz - PIT czy Ministrostwo Sportu i turystyki.
Ciekawe czy projekt zostanie dokończony d przyszłych wakacji kiedy ruch turystyczny znów będzie duży.
odpowiedz »

PIT chce fundusz gwarancyjny [2009-07-22 13:32 83.10.11.*]
Nie ma przecież powodu dla którego PIT nie mógłby stworzyć funduszu z własnych składek i dobrodusznie pokrywać takie przypadki. odpowiedz »


Powrót do wątkówOdśwież


Zgłoś problem z tą stroną »

ryba maślana


© 2022 FORUM-TURYSTYCZNE.PL. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i zawartej w nim polityki cookies.
strona główna | kontakt | reklama | linki
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij